Як рахувати в Excel: прості математичні операції з числами з формулами і без

– це табличний процесор, який може працювати з величезними базами даних. Однією з його головних особливостей також є широкий функціонал для роботи з числовими даними. Всі математичні розрахунки в Ексель здійснюються за допомогою формул. Формулами називаються будь-які обчислення в Excel. При складанні формули користувач сам визначає порядок виконання дій.

Прості розрахунки в Excel

Приклад додавання фіксованої величини до значення ціни

Отже, формули в Excel – це будь-які обчислення. Всі формули обов’язково повинні починатися зі знака рівності. Наприклад, щоб скласти 2 числа, потрібно написати так: = 10 + 12. Програма відразу ж видасть результат. Якщо опустити знак рівності, то в комірці буде просто написано 10 + 12.

Зазвичай такі прості дії ніхто не виконує, так як вважати в Ексель можна більш практичним способом. Справа в тому, що програма вміє рахувати не тільки конкретні числа, а й осередки (тобто значення в них). Осередок (або поле) – це основний елемент робочого листа Excel, куди вводиться інформація (тобто це одна клітинка). Програма може виконувати різні операції з даними, які написані в цих клітинах (тип даних повинен бути однаковий). Наприклад, в поле А3 коштує цифра 5, а в поле B3 – 6. Щоб їх перемножити, треба виконати наступні дії:

  • вибрати будь-яку вільну позицію і ввести знак рівності;
  • клацнути на поле А1 і написати знак множення;
  • клікнути на клітинку B1 і натиснути «Enter».

Якщо клацнути на поле, де показаний результат, і подивитися на рядок формул (вона знаходиться трохи нижче панелі інструментів), то можна побачити наступне: = A3 * B3. Тобто в даному випадку програма вважає не конкретні числа, а значення в цих клітинах. Якщо в поле A3 написати, наприклад, число 3, то результат тут же зміниться.

Як порахувати суму чисел?

Ще одна популярна операція в Ексель – розрахунок суми. Отже, як порахувати суму? Для початку необхідно, щоб 1 стовпець був заповнений цифрами (пару осередків). Існує кілька способів, як розрахувати суму:

  • вручну;
  • за допомогою функції.

Розрахунок суми вручну відбувається точно так само, як і звичайне додавання множення. Тобто треба писати знак рівності, а потім вибирати мишкою потрібні поля, не забуваючи ставити між ними знак складання. Так можна скласти значення у всіх осередках, а можна тільки в вибіркових.

Приклад використання функції СУММ для отримання підсумкової суми значень діапазону комірок

Щоб скласти числа другим способом, потрібно вибрати в панелі меню пункти «Вставка – Функція». У вікні, в полі «Пошук» необхідно знайти функцію «СУМ». Тут також можна підсумувати все осередки окремо, а можна і виділити їх все одночасно. В обох випадках програма видасть однаковий результат.

Крім того, можна скористатися спеціальною кнопкою на панелі інструментів (вона виглядає як грецька буква Е). Це більш швидкий спосіб відкрити робоче вікно цієї ж функції.

Ще один варіант – прописати цю функцію вручну. Для цього треба ввести в будь-який порожнє поле знак рівності, потім написати слово «сум» і відкрити дужку. Після цього потрібно виділити окремі поля або діапазон полів, які будуть підсумовуватися, і закрити дужку.

копіювання формули

Скопіювати формулу на діапазон комірок можна за допомогою простого перетягування

Ще одна цікава можливість програми – це копіювання формули з комірки. Наприклад, є два стовпці, заповнені числами. У першому стовпці вже була порахована сума всіх значень, а тепер потрібно зробити те ж саме і для другої колонки. Щоб не виконувати всю процедуру спочатку, можна просто «перетягнути» формулу. Можна, звичайно, цю формулу просто скопіювати і вставити, але це буде не зовсім практично. Є інший варіант – необхідно виділити поле, в якому порахована сума, і «потягнути» його в сторону. При виборі комірки вона буде підсвічена чорним контуром, а в правому нижньому кутку цього поля буде знаходитися маленький квадратик. Треба затиснути мишкою цей квадратик і «потягнути» курсор вправо – тепер сума буде розрахована і в другому стовпці.

Ось такі невеликі хитрощі допоможуть виконувати прості операції з числами в Excel. Тепер, коли ви знаєте, як можна вважати в Excel, прості обчислення будуть здійснюватися досить просто. Хоча можливості програми дозволяють вирішувати більш складні завдання. Додавання, множення і розрахунок суми – це лише квіточки.

Ссылка на основную публикацию