Як працює MAC OS X

Користувачі сучасних комп’ютерів з операційною системою Windows часто стикаються з проблемою і навіть острахом виходу в інтернет без встановленої антивірусного захисту. У багатьох виникають питання, пов’язані з установкою або видаленням програм.

Для системи Macintosh такі операції проводяться одним клацанням миші. Також дана система не сприйнятлива до поширених під Microsoft Windows шкідливим програмам і їй не потрібен антивірус, тому можна не турбуватися за безпеку серфінгу по просторах світової мережі. Незважаючи на ці та багато інших достоїнств, включаючи більш доброзичливий для “юзера” інтерфейс, ОС Macintosh має і недоліки. У даній статті ми постараємося розібратися у всіх плюсах і мінусах MAC OS.

Як розшифрувати повну назву Mac OS X?

Кожна частина назви – це скорочені слова англійською мовою і число:

  • “Mac” означає назва компанії Macintosh.
  • – operating system, тобто операційна система.
  • – римське число десять, означає номер версії ОС.

У підсумку виходить, що повна назва “Mac OS X” – це десята версія операційної системи для комп’ютерів Apple Macintosh. Існує думка, що назва бренду компанії походить від улюбленого сорту яблук, провідного в той час інженера компанії Apple, Джефа Раскіна. Також іноді можна почути припущення, що символ “Х”, як би натякає, що дана ОС базується на Unix. Крім звичайної Mac OS X в це сімейство входять, ще серверна версія і спеціально розроблені операційні системи для пристроїв Apple TV (Apple TV OS), iPhone, iPad і iPod (Apple iOS).

Історія появи Mac OS

Операційна система Mac OS з’явилася разом зі створенням комп’ютерів Macintosh, які корпорація? Pple випустила в далекому 1984 році. Але якщо бути точним, тоді дана ОС називалася Macintosh System Software. Цікаво, що лідируючі зараз IBM PC, тоді відставали майже за всіма параметрами зручності користування.

Наприклад, Mac OS вже мала графічний інтерфейс і використовувала мишку на додаток до стандартної клавіатурі. Для комп’ютерів від Apple було характерним відображення тексту на екрані в точно такому ж вигляді, як при друку на папері. Також користувачам ОС Mac вже не потрібно було вводити команди з клавіатури, тепер це можна було зробити простим натисканням за допомогою миші на елемент графічного інтерфейсу. Ну і найважливішим досягненням операційної системи Macintosh була багатозадачність. Реалізація таких можливостей на комп’ютерах IBM з’явилися тільки в Windows 3.0, яка вийшла тільки через 6 років в 1990 році.

Переваги Mac OS X по порівнюю з Windows

Просте використання. Якщо навчитися працювати з однією програмою на Mac, то на освоєння будь-який інший піде набагато менше часу, ніж для програм системи Windows. Причиною цього є сильне схожість всіх програм під Mac OS. Також для них притаманна простота роботи, не потрібно встановлювати кожен софт окремо і розбиратися в ньому. Наприклад, на всіх комп’ютерах Macintosh варто пакет iLife, який дозволяє легко управляти всіма музичними, відео- і фото файлами, обробляти їх і записувати на диск.

Стабільність роботи. Програмні збої відбуваються набагато рідше так, як весь софт розробляється спеціально для комп’ютерів фірми Apple, однієї і дуже великою командою професійних розробників.

Відсутність проблеми пошуку драйверів під нові пристрої. При установці операційної системи Mac з DVD диска відбувається автоматична установка драйверів. Їх кількість набагато більше, ніж на Windows XP і приблизно дорівнює обсягу Windows 7. Якщо пристрій було підключено в процесі роботи, завжди можна скористатися DVD-диском, на якому майже гарантовано є потрібний драйвер.

Набагато менше шпигунських і хакерських програм. Навіть не дивлячись на невелику кількість шкідливих програм і відсутність цілих їх класів (наприклад, до цих пір невідомі віруси заражають електронну пошту або веб-сайти), вони не зможуть пошкодити систему без ручного пуску користувачем через подвійне клацання миші.

Простота використання ролі адміністратора. Для внесення змін до налаштування системи потрібно просто ввести пароль. Для Windows такий процес вимагає декількох етапів.

Дуже проста установка всієї системи і звичайних програм. Для установки Mac OS X потрібно лише кілька разів натиснути на кнопку миші. Повна сумісність з «залізом» фірми Apple дозволяє не сумніватися в успішному завершенні і працездатності встановленої операційної системи.

Більшість програм можна просто копіювати з інших комп’ютерів Macintosh при цьому зберігаючи стабільність і надійність роботи. Складні і трудомісткі процеси інсталяції та деінсталяції зустрічаються рідко. Двічі клацнути по фа
йлу образу, вказати папку – це вся установка. Потреба в установчому дистрибутиві, як у Windows, зустрічається дуже рідко. Для видалення необхідно всього лише перетягнути значок програми в Корзину.

Недоліки Mac OS X по порівнюю з Windows

Вузький асортимент комп’ютерів. Операційна система Macintosh призначена тільки для комп’ютерів фірми Apple. Правда остання випускає iMac – всі складові частини знаходяться в моніторі (аналог моноблоків).

Завищена ціна. Комп’ютери фірми Apple в порівнянні до звичайних ПК можуть коштувати до двох разів дорожче. Найбільш помітна різниця при покупці потужних моделей.

Проблема доступності програм. Для Mac OS програм менше і їх складніше дістати, особливо легальних.

Під Mac OS майже не розробляються гри. Така операційна система геймерам не підійде, хоча є кілька досить хороших ігор.

Версії Mac OS X

В цілому існує дві версії Mac OS X. Перша для настільних ПК і ноутбуків, інша для серверних систем (Mac OS X Server). Перша з них має шість подверсий.

  • Cheetah (Гепард) – OS X 10.0. Вийшла в березні 2001 року здійснивши прорив, але мала ряд помилок і відсутність деяких функцій.
  • Puma (Пума) – 10.1. Безкоштовне оновлення, вийшло майже відразу після 10.0.
  • Jaguar (Ягуар) – 10.2. Має апаратне прискорення відеокарт і оформлення графічного інтерфейсу за аналогією з Aero в Windows Vista.
  • Panther (Пантера) – 10.3. Вийшла в жовтні 2003 року. Впроваджено технологію шифрування File-Vault.
  • Tiger (Тигр) – 10.4. Квітня 2005, з’явилася дуже зручна функція пошуку Spotlight and Dashboard – перші віджети (міні-програми).
  • Leopard (Леопард) – 10.5. Жовтень 2007, з’явилися такі нові можливості: установка другої ОС, наприклад, Windows; резервного копіювання даних; попереднього перегляду вмісту файлу і інші вельми потрібні поліпшення.
  • Snow Leopard (Сніговий барс) – 10.6. Вересень 2009, обсяг робочої пам’яті може бути розширений до 16 Тб, деякі програми працюють в 64-бітному режимі, що підняло продуктивність. Підтримка процесорів компанії Intel.

Потрібно відзначити, що кожна з перерахованих версій має свої безкоштовні додавання, наприклад, номер 10.6.3.

Чи може працювати Mac OS X на інших комп’ютерах, крім Apple

Договір між Macintosh і Apple забороняє використовувати дану ОС на традиційних ПК. Але в інтернеті багато інформації, як за допомогою емулятора EFI можна встановити Mac OS X на IBM-сумісний комп’ютер. Також існує спеціальний USB-модуль, який дозволяє проводити інсталяцію навіть з оригінального DVD.

Чи можливо запустити на Mac OS програми написані під Windows

Так це можливо. Для цього необхідно мати спеціальні програми і інсталяційний диск системи від Microsoft. Домогтися працездатності програм під Windows на комп’ютері Macintosh можна декількома способами.

Можна використовувати утиліту Boot Camp ушиту в Mac OS X починаючи з версії 10.5, для встановлення другої операційної системи. Недоліком є ​​відсутність можливості працювати з даними збереженими в Mac OS.

Програми Parallels Desktop або VMware Fusion дозволяють створювати віртуальне середовище Windows і паралельно запускати додатки. Винятком є ​​програми, що вимагають безпосереднього доступу до обладнання комп’ютера, наприклад, гри.

Можна використовувати емуляцію, тобто змушувати за допомогою спеціальної програми, наприклад, CrossOver, запускати додатки, які будуть думати, що працюють під Windows. Недоліком цього методу, є низька продуктивність і нестабільна робота, за умови, що програма таки запуститься.

Чи підходять аксесуари під звичайний ПК для Mac

Клавіатура і миша. Такі пристрої будуть завжди працювати за умови, що вони мають USB вихід. Правда їх потім потрібно буде налаштувати так, як дії деяких кнопок різні.

Зовнішні накопичувачі інформації. Всі флешки і жорсткі диски буду читатися, якщо вони відформатовані в файлову систему NTFS. Запис можливий тільки наявності безкоштовної утиліти MacFuse.

Монітори з VGA і DVI роз’ємами підключаються без проблем. Перехідники та адаптери потрібні тільки для ноутбуків Macintosh і якщо монітор має HDMI вхід.

Для роботи з принтерами та МФУ потрібні драйвера. Виробник майже завжди надає їх разом з обладнанням, тому проблем немає.

Ссылка на основную публикацию