Як подивитися відомості про комп’ютер і системі в Linux Ubuntu!

Вітаю всіх!
У цій статті я розповім як подивитися відомості про систему, дізнатися які процеси (програми) запущені, яку вони створюють навантаження на комп’ютер. А також як швидко знайти файли і папки в системі, якщо необхідно очистити місце на диску.

Для того щоб подивитися всю інформацію про комп’ютер і про систему в Windows необхідно встановити програму Aida64. Як це зробити ми розглядали в нашій статті Як отримати повну інформацію про пристрої комп’ютера за допомогою Aida64!

В Ubuntu все це вже є за замовчуванням в системі. Для того щоб подивитися цю інформацію відкриємо термінал і запустимо наступну команду.

sudo lshw

Для отримання додаткових привілеїв необхідно ввести пароль користувача і натиснути на клавіатурі клавішу «Enter».

У такому вигляді не дуже зручно читати цю інформацію і тому ми збережемо її в html.

Трохи доповнимо попередню команду.

sudo lshw -html > system_info.html

І в домашній директорії з’явився файл system_info.html, який ми зможемо переглянути в будь-якому інтернет браузері.

Відкривши даний файл, ми бачимо інформацію про систему в зручному вигляді.

Перегляд запущених процесів в системі, використання процесора, пам’яті і мережі. Все цю інформацію можна подивитися в «Системному моніторі». Для відкриття натискаємо на значок в лівому верхньому кутку екрану «Пошук на комп’ютері …». У пошуковому рядку введемо «gnome-system» і виберемо програму «Системний монітор» клікнувши лівою кнопки миші.

У вікні, ми бачимо запущені процеси.

Для сортування процесів по навантаженню, створюваної на процесор, необхідно кликнути лівою кнопкою миші по поля «% ЦП».

На вкладці «Ресурси» бачимо інформацію по використанню процесора, пам’яті і мережі представлену в графічному вигляді.

На вкладці «Файлові системи» ми бачимо інформацію по дискам використовуваних в системі. І на скільки відсотків вони використані.

Для отримання більш детальної інформації по розташуванню файлів в папках на диску, а також для відповіді на питання «Хто зайняв все місце?».
Скористаємося ще однією програмою «Аналізатор використання дисків». У пошуковому рядку введемо «disk» і виберемо програму «Аналізатор використання дисків» клікнувши лівою кнопки миші.

Проаналізуємо файли в домашній папці нашого користувача. Вибираємо її клікнувши по ній лівою кнопкою миші.

У правій частині вікна ми бачимо всі файли і папки, розташовані в домашній папці нашого користувача.
Папка «Для дорослих» займає 77,2 МБ. Цю ж інформацію в графічному вигляді ми бачимо і в правій частині вікна. Якщо нам необхідно звільнити місце на диску, то відкриваємо папку в Nautilus і після видалення непотрібних файлів повертаємося в «Аналізатор використання дисків». І для оновлення інформації натискаємо кнопку оновити в правому верхньому куті.

У наступній папці .cache ми бачимо, що вона займає 55Мб.

УВАГА!
Папки, назви яких починаються з точки, є прихованими і за замовчуванням не видно в провіднику Nautilus. І знищення будь-якої інформації з них може привести до того, що перестануть працювати встановлені програми. Тому, якщо ви не впевнені, то краще нічого з них не видаляти.

Тому видаляти зберігаються в ній файли і папки ми не будемо.

Для подальшого аналізу і швидкого пошуку ми можемо швидко переглянути назву папки і її розмір, навівши покажчик миші на блок в круговій діаграмі.

Ми подивилися відомості про систему, запущені процеси (програми). А також розібрали як працювати з програмою «Аналізатор використання дисків». І якщо залишилися незрозумілі питання по даній темі і є пропозиції, то прошу їх писати в коментарях.

Ссылка на основную публикацию