Як підключити старий жорсткий диск до комп’ютера

Як визначити тип інтерфейсу?

Роз’єми ATA (IDE), SATA і SCSI не сумісні між собою, тому для визначення інтерфейсу носія достатньо лише візуального огляду. Для уточнення ревізії стандарту необхідно звернутися до паспорту пристрою.

Крок 2: підготовка комп’ютера до підключення старого жорсткого диска

Далеко не кожен сучасний ПК забезпечений необхідним набором технічних засобів, необхідних, щоб підключити будь-який компонент, випущений в минулому. Як правило, виробники або взагалі перестають підтримувати застарілі стандарти, або залишають їх підтримку опціональною (застосовують на обмеженому списку моделей, пропонують купити додаткові модулі і т.д.). Перед тим, як підключити старий жорсткий диск до комп’ютера, вам може знадобитися придбання додаткових технічних засобів. Необхідність їх застосування залежить від декількох факторів. В першу чергу – від інтерфейсу HDD і моделі материнської плати.

2.1. Підготовка ПК до підключення накопичувача типу SATA
Незважаючи на те, що історія SATA налічує вже 13 років, цей інтерфейс є актуальним і підтримується будь-якої сучасної материнської картою. Оскільки всі необхідні технічні засоби для застосування HDD з цим інтерфейсом вже є в складі ПК, то необхідний лише SATA-кабель. Такий шнур може бути взятий з комплекту материнської плати або придбаний окремо. Підготовка системи зводиться до відключення живлення і зняття кожуха корпусу.

2.2. Підготовка ПК до підключення накопичувача типу ATA (IDE)
За останні кілька років число материнських плат, що підтримують цей стандарт, різко скоротилося. Це означає, що для того, щоб підключити старий жорсткий диск до комп’ютера нового покоління, вам може знадобитися придбати додатковий пристрій – зовнішній адаптер.

Для того щоб зрозуміти, чи підтримує ваша материнська плата даний інтерфейс, необхідно звернутися до інструкції пристрою. Іншим швидким способом є візуальний огляд: наявність 40-Голковий роз’єму означає, що плата штатно підтримує даний тип підключення.

Якщо на материнській карті є роз’єм ATA (IDE), то перед тим, як підключити старий жорсткий диск до комп’ютера, досить обзавестися відповідним кабелем (зазвичай поставляється в комплекті з материнською картою). В іншому випадку необхідно купити додатковий компонент – контролер ATA (IDE).

Адаптери для з’єднання носіїв застарілого типу можуть бути виконані в двох варіантах: для шини PCI-e (встановлюються всередину ПК) і USB (зовнішній модуль, який підключається до USB-порту). Кожен з них має свої переваги і недоліки.

Контролер ATA для шини PCI-e

Пристрій являє собою невелику карту розширення, яка встановлюється в PCI-e порт, розташований на материнській платі. Приклади моделей: JMicron JMB363, Espada FG-EST04A-1-CT01. Середня ціна становить близько 1500 гривень.

переваги:
– не вимагає додаткового джерела живлення для накопичувача;
– зручний для постійного використання, оскільки встановлюється всередину і не займає місце на робочому столі;
– швидкість передачі даних вище, ніж у зовнішніх адаптерів для USB.

недоліки:
– застосування можливе лише на стаціонарних обчислювальних машинах, при цьому форм-фактор також відіграє роль: на моноблоках чи ні-топах установка, як правило, неможлива;
– необхідно розбирати корпус ПК.

Контролер ATA для USB

Такі пристрої являють собою зовнішній адаптер, один кінець якого підключається до USB-порту ПК, а інший – до HDD. Харчування для вінчестера при цьому подається за допомогою зовнішнього джерела живлення. Приклади моделей: AGESTAR FUBCP, Aopen USB – IDE. Вартість – близько 1000 гривень.

переваги:
– може застосовуватися на форм-факторах, в яких установка пристроїв всередину корпусу принципово неможлива: на ноутбуках, моноблоках, ні-топах;
– відсутня необхідність розбирати корпус ПК;
– деякі моделі є багатофункціональними, і підтримують також SATA;
– портативність.

недоліки:
– для накопичувача потрібен окремий блок живлення (як правило, йде в комплекті з адаптером);
– низька швидкість передачі даних, оскільки використовується USB 2.0.

Підготовка ПК, материнська плата якого не має IDE-роз’єму до підключення відповідного накопичувача, полягає в придбанні зовнішнього адаптера і його інсталяції. Можливо, буде потрібно установка додаткового програмного забезпечення (драйверів). Процес сполучення ПК і зовнішнього контролера залежить від моделі пристрою і докладно описаний в керівництві користувача.

2.3. Підготовка ПК до підключення накопичувача типу SCSI
Навіть будучи актуальним, SCSI інтерфейс був малопоширені в сфері побутового застосування, оскільки відповідним контролером оснащувалося лише серверне обладнання. Тому підключити старий SCSI жорсткий диск до комп’ютера можна тільки за допомогою спеціальних контролерів.

Як і в разі ATA, адаптери SCSI можуть бути виконані у вигляді вбудованих пристроїв для PCI-e (наприклад, Adaptec 2248700-R U320), або для USB (Adaptec USBXchange), при цьому всі переваги і недоліки зберігаються. Однак на відміну від подібних компонентів ATA, SCSI менш поширені і зазвичай коштують дорожче.

Крок 3: приєднання старого жорсткого диска до комп’ютера

До цього моменту ваш ПК повинен бути підготовлений для приєднання накопичувача. Це означає, що, по-перше, ви повинні мати у своєму розпорядженні усіма необхідними сполучними шнурами, а по-друге, переконатися в наявність відповідного контролера в системі (або підключити його і встановити програмне забезпечення для його роботи).

Переконайтеся, що блок живлення відключений від мережі. Потім потрібно підключити до накопичувача шнури харчування і передачі даних. Увімкніть ПК: якщо з’єднання було вироблено правильно, жорсткий диск повинен визначитися операційною системою.

Ссылка на основную публикацию