Як підключити кулер до блоку живлення: інструкція недосвідченим

Охолодження блоку живлення в системнике комп’ютера не менш важливо, ніж відеокарти, процесора або вінчестера. Розберемося з тим, чи можна підключити кулер до блоку живлення. Виробники піклуються про систему охолодження внутрішнього простору і деталей комп’ютера спочатку. Але, якщо ваш ПК без кулера, підключеного до блоку живлення комп’ютера, або той вийшов з ладу, ви можете як встановити, так і замінити його самостійно.

Визначаємося з терморегулятори кулера

Вибираючи кулер, потрібно звернути увагу на деякі нюанси. Одним з них є терморегулятори (схема) контактів.

Суть в тому, що в комп’ютері для підключення кулера завжди передбачений 4-контактний роз’єм. А ось кулери бувають:

 • 2-контактні (2-pin);
 • 3-піновий;
 • 4 pin.

Розглянемо, як підключити кулер до блоку живлення комп’ютера.

 1. Основні два дроти, які є в будь-який терморегулятори – це + (напруга) і – (заземлення). Недолік двухпінових кольорів – неможливість регулювати швидкість обертів вентилятора без додаткового обладнання.
 2. Тепер розберемося з тим, як підключити трехпіновий кулер.

Такі пристрої, крім основних рез’емов, забезпечені третім, що подає сигнал про швидкість обертання лопатей вентилятора на материнську плату. У порівнянні з 2 pin, за оборотами з-pin кулера можна стежити і регулювати їх за допомогою програмного забезпечення.

Для підключення таких кольорів потрібно скористатися перехідником або залишити незадіяними додаткові роз’єми.

 1. Кулер з 4 проводами. Додатковий провід подає сигнал на материнську плату, яка, через нього, може керувати обертами вентилятора.
 2. Досить поширений четирехпіновий коннектор Molex.

У нього 2 роз’єми напруги – 12 і 5 V – і два відповідних заземлення. Такі коннектори дають можливість змінювати напругу на кулер, тим самим регулювати обороти вентилятора. Якщо 12 V багато, а 5 мало, можна підключитися до роз’ємів напруги навпаки і отримати на виході 7 V.

порядок підключення

Тепер покроково розглянемо процес підключення кулера до блоку живлення комп’ютера.

Відключаємо комп’ютер від мережі

Які б дії не належало проводити з ПК, починати завжди потрібно з його повного виключення і від’єднання від електромережі. Перед розбиранням системного блоку відключіть всі кабелі. Зніміть бічну панель системника.

фіксуємо кулер

 1. Добравшись до блоку живлення, зніміть кришку, від’єднайте і приберіть старий кулер, якщо він є.
 2. Акуратно поставте новий на місце і зафіксуйте.

Підключення до блоку живлення

Тепер, потрібно під’єднати кулер до харчування – знайдіть роз’єм для підключення цього кулера. Закрийте і закрутіть кришку БП, а потім поставте на місце бічну панель компа.

Зустрічаються моделі блоків живлення, в яких кулер підключається припаюванням проводів. В такому випадку, вам доведеться обрізати роз’єм на своєму кулере, зачистити і припаяти дроти.

Іноді користувачі мають невикористовувані охолоджувачі, наприклад кулер відеокарти, а вентилятору блоку живлення потрібно замінити. Постає питання: «Чи можна і як підключити кулер відеокарти до блоку живлення комп’ютера?». Роз’єм на кулері відеокарти відрізняється від того, що на пристрої для БП, тому потрібно такий роз’єм замінити або взагалі прибрати, а кулер підключити до блоку живлення безпосередньо – припаяти.

маркування проводів

Під час підключення кулера, можна зіткнутися з проблемою, пов’язаною з тим, що різні виробники дають різні колірні маркування:

 • дріт заземлення (перший зліва, а в Molex два середніх) завжди йде в чорній кольоровій гаммі;
 • другий (в Molex два крайніх) – напруга – може бути корисним або жовтим;
 • сигнальний провід (третій) у одних виробників жовтий, у інших – зелений;
 • четвертий – управління оборотами – практично завжди має синю обмотку.

Тому, якщо на вашому кулере кольору проводів відрізняються від кольорового маркування роз’ємів на БП, орієнтуйтеся на їх порядок.

Що якщо кулер не працює

Якщо ви не перевіряли кулер при покупці, може виявитися, що вам «підсунули» неробочий, віднесіть його до продавця і замініть (якщо є гарантія) або доведеться купувати новий.

Якщо знову встановлений кулер не працює, перше, що потрібно зробити – перевірити його підключення. Можливо, ви просто не повністю вставили роз’єм і напруга на нього не надходить.

Як варіант, проблема з настройками програм, які регулюють роботу вентилятора – вони можуть бути зроблені таким чином, що вентилятор буде працювати тільки при досягненні на блоці живлення певної температури. Перевірте і якщо цей так, знизьте показник температури до мінімуму або взагалі вимкніть таку опцію.

Не виключено, що є неполадки в самому пристрої, наприклад, непрацюючий роз’єм. В такому випадку, його потрібно замінити на новий, найкраще Molex – сучасний і добре себе зарекомендував.

Найнадійніший варіант заміни кулера – купити такий самий, як був встановлений спочатку, і підключати новий аналогічно. Навіть якщо ви вперше зважилися встановити кулер в комп’ютер самостійно, у вас все вийде. Головне – дотримуватися інструкції.

Ссылка на основную публикацию