Як підключити дроти до материнської плати

Материнська плата – це основний елемент будь-якого комп’ютера, до якого підключаються інші компоненти системи (планки оперативної пам’яті, жорсткі диски, відеокарти і т.д.). Від того наскільки правильно ви їх підключили залежить працездатність комп’ютера.

Про підключення елементів ПК до материнке

Ви можете підключати ці компоненти в будь-якій послідовності, але все ж спочатку рекомендується підключити блок живлення, щоб мати можливість відстежувати працездатність системи. До того ж, деякі компоненти вимагає підключення не тільки до материнської плати, але і до блоку живлення.

Читайте також: Як встановити материнську плату в системний блок Як запустити блок живлення без материнської плати

Етап 1: Підключення блоку живлення

Блок живлення – це одні з головних елементів будь-якого комп’ютера. Його бажано підключити в першу чергу. Підключення відбувається за допомогою спеціального кабелю на з 24 контактами (24 pin). Також є варіанти, де головний кабель має вигляд 20 + 4, то 20 контактів основних і ще 4 додаткових. Коли будете проводити встановлення, то ні в якому разі не підключайте блок живлення до електромережі.

Крім основних контактів на блоці живлення є і додаткові, які потрібні для підведення живлення для вінчестера, процесора, відеокарти і т.д. На даному етапі ви будете працювати з основним кабелем на 24 контакту.

Знайдіть його. Він найбільший серед всіх кабелів, плюс, іноді може виділятися кольором або позначатися відповідним написом. Аналогічно потрібно знайти під нього роз’єм на материнській платі. Він теж більші за інших і може носити певні помітки. Просто підключіть провід до цього роз’єму і все. Переконайтеся, що кабель досить щільно встановлений, але не потрібно використовувати силу, так як ви можете пошкодити материнську плату і / або кабель. На деяких моделях передбачені спеціальні засувки, скористайтеся ними.

Етап 2: Підключення до харчування сокета

Перед тим, як встановити в процесорний сокет центральний процесор і кулер, потрібно живити його від блоку живлення. Незважаючи на те, що сокет теж розташований на материнській платі, харчування він отримує від окремого кабелю. Даний кабель має всього 4 контакти (позначається як 4 pin), відрізняється від інших невеликим розміром, а також вираженою квадратною формою.

Підключається до гнізда, розташованого біля чіпсета. Переконайтеся, що ви щільно встановили кабель в роз’єм, використовуйте спеціальні засувки для більш щільної фіксації, якщо ті передбачені в конструкції.

Етап 3: Підключення передній панелі

На передній панелі розташовані кнопки включення, індикатори живлення, роз’єми під USB і аудіо. Бажано підключити цю панель відразу після того, як ви живити материнську плату, щоб можна було перевірити відразу ж працездатність всього комп’ютера.

Кабелі, представлені на передній панелі, мають по 1-2 pin (контакту) і підключаються безпосередньо до материнської плати. Підключати їх потрібно в певній послідовності і до певних роз’ємів. Роз’єми і кабелі мають спеціальні позначки, завдяки чому ви навряд чи зможете помилитися, а ось щодо послідовності підключення потрібно дивитися в документації до материнської плати, або передній панелі.

Всього є кілька кабелів:

 • PowerSW – відповідає за працездатність кнопки включення. Може позначатися червоним, білим або зеленим кольором, рідше жовтим і чорним. Має 2 контакту;
 • ResetSW – відповідає за кнопку перезавантаження комп’ютера. Зазвичай позначений жовтим кольором. Теж має по 2 контакту;
 • PowerLED – кабель, який відповідає за працездатність індикатора харчування. Має всього 1 контакт, не має особливого колірного позначення;
 • DDLED – цього кабелю може і не бути, або під нього може не бути роз’єму на материнській платі. Кабель відповідає за працездатність індикатора завантаження жорсткого диска. Має всього 1 контакт.

Також в конструкції передньої панелі можуть бути вбудовані кабелі під USB і Audio виходи.

Підключайте кабелі в суворій відповідності з інструкцією, яка прикладена в комплекті з передньою панеллю, або материнською платою. Намагайтеся закріпити контакти максимально щільно, але не застосовуйте силу, так як вони дуже крихкі.

Читайте також: Як підключити USB до материнської плати

Після підключення передньої панелі перевірте працездатність системи, підключивши її до мережі електроживлення
і скориставшись кнопкою включення. Якщо все нормально, то знову вимкніть комп’ютер від харчування і продовжуйте підключення основних елементів до материнської плати.

Етап 4: Підключення вінчестера

Тепер можна підключити жорсткий диск з вже встановленою операційною системою, або порожній SSD / HDD.

Читайте також: Як підключити SSD до комп’ютера

HDD-диск, який має роз’єм SATA підключається за наступною інструкції:

 1. Закріпіть диск в спеціальному слоті. Такий зазвичай розташований в районі передньої панелі. Слотів може бути кілька, ви можете розташувати диск в будь-якому з них, але якщо ви підключаєте кілька жорстких дисків, то не рекомендується встановлювати їх занадто щільно один до одного (залиште хоча б один роз’єм порожнім, якщо це дозволяє конструкція).
 2. Знайдіть SATA-шину. Вона має один прямий сплющений кабель з відповідному роз’ємом на кінці, який зазвичай підписується. Підключіть цей кабель до спеціальних роз’ємів на диску і материнської плати. Роз’єми теж мають своє позначення, але якщо таких немає, то можна подивитися в документації до плати розташування і призначення всіх її елементів.
 3. Тепер підключіть шину харчування до БП. Кабель буде йти або в комплекті з блоком живлення, або разом з диском. Розібратися що і до чого підключати можна самостійно, так як всі кабелі і роз’єми мають відповідні позначення.
 4. Остаточно закріпіть диск за допомогою болтів і / або засувок в його осередку.

Етап 5: Підключення планок ОЗУ

Оперативна пам’ять – це один з найважливіших компонентів будь-якого комп’ютера, так як без неї просто не буде запущена операційна система. На материнських платах може бути від 1 до 8 роз’ємів під ОЗУ. Також зустрічаються моделі, де вже за замовчуванням впаяна планка ОЗУ. В такому випадку вам не обов’язково підключати ще одну планку.

Установка планок ОЗУ не відрізняється якимись труднощами. Вам потрібно знайти спеціальний роз’єм на материнській платі. Роз’єм під ОЗУ має характерний зовнішній вигляд, завдяки чому його складно переплутати або не впізнати. Просто вставте в цей роз’єм планку до тих пір, поки він не клацне. Закріпіть планку за допомогою засувок.

Етап 6: Встановлення відеокарти

Як завершального етапу вам потрібно встановити відеокарту. Якщо в центральний процесор вже вмонтований якийсь відеоадаптер, то ви цілком можете використовувати його, не встановлюючи при цьому відеокарту, але особливої ​​продуктивності ви не отримаєте.

Роз’єми для відеокарт на материнських платах бувають наступного типу:

 • AGP – застарілий тип роз’єму, в сучасних платах не використовується. Якщо у вас на платі саме такий роз’єм, то можуть виникнути проблеми з підключенням останніх моделей відеокарт;
 • PCI – до сих пір в ходу, але вже починає стрімко застарівати. Найсучасніші відеокарти можуть не підтримувати, або підтримувати з певними застереженнями, наприклад, зменшенням продуктивності;
 • PCI-Express – сучасний роз’єм, який використовується в більшості материнських плат. Забезпечує максимальну продуктивність.

Розглянемо підключення відеокарти до роз’ємів PCI і PCI-Express, на щастя, процес підключення виглядає однаково для двох типів роз’ємів:

 1. Зніміть заглушку з задньої кришки корпусу. На місці цієї заглушки повинні будуть виходити роз’єми відеокарти. Заглушки зазвичай кріпляться за допомогою спеціального гвинта.
 2. Належним чином налаштувати відео спеціальне гніздо на материнській платі таким чином, щоб панель з інтерфейсами виходила на те місце, де раніше знаходилася заглушка. Докладати силу під час установки не потрібно, так як адаптер відмінно входить в роз’єм. Про те, що адаптер щільно встановлений свідчитиме клацання.
 3. Закріпіть відеокарту, скориставшись спеціальними клямками. Якщо їх немає в конструкції порту або графічного адаптера, то пропустіть цей крок.
 4. Зафіксуйте її болтами, які залишилися від старої заглушки. Якщо все правильно встановили, то проблем з фіксацією у вас не повинно виникнути.
 5. Тепер потрібно підключити відеокарту до харчування. Воно підключається окремо, як і процесор з жорстким диском. Підключення відбувається за допомогою 6 або 8 контактного кабелю. Даних кабелів може бути передбачено кілька. Підключайте будь-який з них, що має спеціальне позначення (буде або під
  пис, або ці кабелі будуть відрізнятися від інших за кольорами). Підключіть ці контакти до спеціального роз’єму, який розташований біля роз’єму для установки самої відеокарти на материнській платі.

На цьому етапі можна закінчити підключення основних компонентів до материнської плати і спробувати запустити комп’ютер. Якщо все добре, то BIOS або видасть помилку, що не розпізнається операційна система, або почне її завантаження, але це тільки за умови, що ОС на диску вже встановлена.

Також до материнке можна підключити додаткові компоненти, наприклад, Wi-Fi адаптер, звукову карту і т.д. Однак їх підключення не є обов’язковим для нормального функціонування ПК, тому розглядатися не буде.

Ссылка на основную публикацию