Як оптимізувати оперативну пам’ять в Windows 7, 10

Чарівне слово «оптимізація» діє заворожуюче. Конфігурація мрії, яку можна створити одним натисканням кнопки. Програм, розробники яких обіцяють таке «чудо» досить багато. Нам пропонують прискорення роботи системи в цілому або окремих її компонентів. Оптимізація оперативної пам’яті Windows одна з таких «секретних» технологій. Сьогодні ми розглянемо кілька утиліт, призначених для цієї мети, і розберемося наскільки виправдано їх застосування.

Загальний принцип роботи RAM

Використання оперативної пам’яті починається в момент включення ПК. У неї завантажується виконуваний код операційної системи і запущених користувачем програм. Висока швидкість доступу до знаходяться в ній даними – одна з основних складових швидкодії комп’ютера. Одночасно з оперативної активується віртуальна пам’ять. У Windows це окремий файл pagefile.sys, розміщений в корені системного диска. Virtual Memory Manager, що є компонентом ядра ОС, вивантажує в нього дані запущених, але не використовуваних в даний момент програм. В процесі роботи користувача з декількома додатками переміщення інформації між оперативною і віртуальною пам’яттю виконується VMM в фоновому режимі. Таким чином, система самостійно підтримує баланс використання пам’яті. При цьому, будучи компонентом ядра, менеджер пам’яті має вищий пріоритет виконання по відношенню до будь-якій програмі. Всі утиліти оптимізації для системи будуть призначеним для користувача додатком. Отже, будь-які спроби порушити роботу компонента ядра повинні ігноруватися.

«Оптимізатори» RAM

Тепер, розуміючи загальні принципи роботи ОС, давайте розглянемо, як працює оптимізатор оперативної пам’яті для Windows. Нам обіцяють, що встановлена ​​утиліта буде очищати пам’ять, таким чином, збільшуючи швидкодію.

Wise Memory Optimizer

Програма поширюється по безкоштовній ліцензії і має повністю переведений на російську мову інтерфейс. У ліцензійній угоді розробники попереджають про те, що відповідальності за наслідки її використання вони на себе не беруть, а помилки бувають у всіх.

Головне вікно показує загальний обсяг і діаграму поточного використання RAM. Натискання на шестірню в верхньому кутку викликає панель з настройками.

Безпосередньо оптимізації пам’яті стосуються тільки два пункти. Запуск автоматичної очистки при досягненні певного порогу і режим взаємодії з процесором.

«Бігунок», що відзначає рівень початку оптимізації, виконаний невдало. У момент регулювання цифрове значення не змінюється, а шкали, за якою можна орієнтуватися, не передбачено. При налаштуваннях за замовчуванням роботу з пам’яттю програма починає, тільки коли процесор не зайнятий виконанням інших завдань. Іншими словами, в той момент, коли оперативна пам’ять звільняється і без її участі. Під навантаженням при досягненні заданих 30% обсягу RAM «дива» не відбулося.

При знятій галочці Wise Memory Optimizer буде «зображати бурхливу діяльність» кожні п’ять хвилин. Очищення за таймером спрацьовує незалежно від заданого порогу.

Можна сказати, що програма нешкідлива. Користі від її використання немає ніякого. Після ручного запуску «оптимізації» показники використання пам’яті повертаються до первинних значень протягом декількох секунд.

Завантажити Wise Memory Optimizer

Mz Ram Booster

Ще одна програма для оптимізації оперативної пам’яті. Підтримку її розробники припинили в 2010 році, але вона до цих пір користується популярністю.

В англомовній довідці до Mz Ram Booster наводиться перелік підтримуваних версій ОС. З огляду на рік випуску, останній в списку значиться Windows 7.

Російська локалізація інтерфейсу додається вручну за допомогою XML-файла. Цікавлять нас функції зосереджені на першій, що відкривається при запуску утиліти, вкладці. В областях «2» і «3» наводяться дані про фізичну розмірі RAM і віртуальної пам’яті. Розмір файлу підкачки Ram Booster визначив неправильно. Четверта рамка показує доступні опції. Оптимізація і очищення RAM зводяться до видалення завантажених, але не використовуваних в даний момент DLL і даних. Розділ «Опції» містить десяток оболонок для зміни зовнішнього вигляду програми та перемикач локалізацій.

Третя вкладка призначена для тонкої настройки автоматичної оптимізації в фоновому режимі. Можна вибрати рекомендовані параметри.

На скріншоті видно прийняте програмою рішення.

Навантажуємо ОС виконанням декількох ресурсоємних завдань, і переконуємося, що витримувати самостійно визначені параметри програма не може. З огляду на припинення підтримки розробниками, максимум що їй можна довірити, це оптимізувати пам’ять в Windows 7 в ручному режимі.

Mem Reduct

Mem Reduct – найсучасніша з розглянутих утиліт c інтерфейсом, виконаним в стилі Windows 10.

В оформленні відсутні графіки та діаграми. Інформація доноситься до користувача в цифровому режимі. Налаштування зібрані в меню «Файл», позначеному на скріншоті.

Опції управління розподілені по чотирьох вкладках. На першій знаходяться загальні налаштування поведінки.

Наступна вкладка містить опції роботи з RAM. Блок, що стосується роботи з областями оперативної пам’яті, можна залишити з настройками за замовчуванням. Зазначена рамкою область відповідає за автоматичне очищення. Доступний запуск при досягненні порогового значення або за таймером.

При високому навантаженні Mem Reduct єдина починає активно виконувати свою задачу. Коли оперативна пам’ять завантажена до заданого обсягу, автоматика програми спрацьовує моментально. Статус виконання завдання виводиться в стандартну область повідомлень.

Якщо задати поріг очищення в 60-70%, програма агресивно намагається його витримувати, видавлюючи з пам’яті дані запущених процесів.

Завантажити Mem Reduct

висновки

Робота описуваних утиліт заснована на «симуляції» звернення до пам’яті з великим об’ємом даних. VMM сумлінно звільняє місце, а програма рапортує користувачеві про виконання очищення. Ідеальним варіантом використання таких утиліт буде разовий запуск після закриття ігрового програми або ресурсномісткої завдання. У цей момент ПК «пригальмовує», не відразу звільняючи місце в очікуванні повторного звернення до даних. Очищення допоможе йому швидше прийти в норму.

Поліпшити оперативну пам’ять спільно з роботою ресурсоемкого додатки неможливо. Дані, «видавлені» в віртуальну пам’ять, будуть кожен раз повертатися в RAM, приводячи до додаткового навантаження на процесор.

Використання RAM в Windows 10

Внутрішня оптимізація ОЗУ Windows 10 реалізована Microsoft з використанням технології попереднього стиснення. В Linux і MacOS, відомих високою стабільністю, вона використовується вже давно. У ранніх збірках це відображалося в диспетчері завдань у вигляді процесу «Система і стисла пам’ять». Звідси і пішла думка про те, що Windows «жере оперативку». Актуальні збірки ОС відображають роботу з пам’яттю у вигляді графіка.

Функція стиснення в цілому підвищує чуйність системи при роботі з звичайними додатками, але може заважати в ігровій конфігурації. Якщо при достатньому обсязі RAM в іграх помітно падає продуктивність, її можна відключити.

Викликаємо меню Power User і переходимо до зазначеного на скріншоті пункту.

Відкриється вікно консолі управління Windows. В області швидкого переходу розгортаємо зазначений розділ і вибираємо пункт «Служби». У списку, що відкрився в правій частині вікна, шукаємо Superfeth. Відкриваємо подвійним клацанням меню редагування параметрів.

У випадаючому списку, зазначеному стрілкою, міняємо тип запуску на «Відключено». Зупиняємо службу і підтверджуємо своє рішення.

Після перезавантаження оптимізація оперативної пам’яті Windows 10 буде відключена. Система почне працювати з RAM в старому стилі, не використовуючи технології стиснення.

На закінчення

32-бітові версії ОС мають обмеження на використання обсягу оперативної пам’яті. Така система не може керувати більш, ніж 4 Гб RAM. Щоб йти в ногу з часом, варто подумати про перехід на 64-бітову Windows. Навіть в редакції «Домашня» вона здатна працювати з об’ємом RAM 128 Гб. Для комфортного використання і роботи сучасних додатків цілком вистачить 8 Гб, а для ігрової конфігурації – 16 Гб. В результаті ви отримаєте збалансовану систему, якій не потрібні ніякі додаткові оптимізатори.

Ссылка на основную публикацию