Як можна прискорити навіть старий ноутбук

Доброго часу доби!

На жаль, багатьом користувачам доводиться працювати на старих або малопродуктивних ноутбуках, вирішуючи ті чи інші завдання (адже наші можливості не завжди збігаються з нашими бажаннями). Але навіть роботу таких пристроїв можна зробити трохи швидше, якщо все правильно налаштувати і докупити трохи “залозок”.

Думаю, що багато хто не раз і не два помічали, як начебто подібні по продуктивності ноутбуки – працюють абсолютно по-різному: один – весь час підвисає, пригальмовує, а інший – моментально відкриває програми, швидко виконуючи призначені для користувача завдання. Це і є підтвердження вищесказаного.

Власне, в цій статті хотілося б дати кілька порад і рекомендацій, які допоможуть підвищити продуктивність ноутбука (а якщо зробити невеликі вкладення і провести апгрейд – то пристрій можна істотно зробити швидше!).

І так …

Як можна підвищити продуктивність

апгрейд

Взагалі, ноутбуки “погано” піддаються апгрейду, в них мало що можна замінити. Однак, в більшості ноутбуків можна розширити кількість оперативної пам’яті і встановити SSD накопичувач.

Причому, відразу зазначу, що апгрейд дозволить зробити ваш ноутбук продуктивніше і швидше, ніж це можна досягти за допомогою оптимізації ПО. Власне, тому й поставив це на перше місце в статті.

1) Твердотільний накопичувач

Твердотільний накопичувач (виглядає як звичайний HDD)

Це перше, що я б порекомендував встановити на ноутбук (та й на ПК теж). Багато користувачів, до речі, недооцінюють SSD і вважають, що великого приросту і зручності в роботі не буде. Однак, поспішаю запевнити, що навіть неозброєним оком помітно, як ноутбук починає на порядок швидше працювати:

 1. прискорюється завантаження Windows (замість хвилини-другий, завантаження відбувається за 7-10 сек.);
 2. прискорюється запуск програм: ті ж документи відкриваються одразу ж, а не з паузою, яка буває при використанні HDD;
 3. після завантаження Windows більше не буде навантаження на диск в 100% (таке часто буває, коли у вас велика кількість програм в автозавантаженні).

Та й в цілому, ноутбук стає набагато чуйний. До того ж, зазначу, що зараз ціни на SSD накопичувачі стали більш доступними: диск для системи на 100 ГБ може дозволити собі практично кожен користувач.

Доповнення!

Якщо зловити акцію в китайських-інтернет магазинах і використовувати кешбек, то пам’ять або диск можна купити набагато дешевше, ніж в звичайних магазинах. Рекомендую до ознайомлення – 

Якщо надумаєте ставити SSD, рекомендую ознайомитися ось з цими статтями:

1. якщо у вас більш-менш сучасний ноутбук, можливо, у вас є спеціальний M2 порт для підключення SSD накопичувача. Про те, як вибрати накопичувач SSD M2 і які “тонкощі” при виборі потрібно врахувати, розповість ось ця стаття:

2. якщо порту M2 у вас немає, то другий диск (в тому числі це може бути SSD) можна підключити до ноутбука і іншими способами:

2) Установка додаткової планки (ОЗУ)

A1278 A1286 DDR3 SODIMM 4Гб / Планка ОЗУ, як приклад

У ноутбуках досить часто стикаєшся з нестачею ОЗУ. Наприклад, більшість ноутбуків у продажу (на сьогоднішній день) мають на борту 4-8 ГБ, що часто недостатньо …

Для прикладу наведу банальну ситуацію. У вас на ноутбуці, скажімо, 3 ГБ ОЗУ і ви вирішили запустити іграшку, якій для повноцінної роботи потрібно 4 ГБ. Частина текстур, ігрових даних і ін., Природно, не змогла бути завантажена в ОЗУ і була поміщена в файл підкачки (який розташовується на жорсткому диску).

Швидкість ОЗУ в десятки разів вище, ніж у жорсткого диска. Природно, коли ці дані будуть потрібні в грі і вони почнуть завантажуватися – почнуться гальма (при цьому, звичайно, ви відразу помітите, що зросла активність жорсткого диска).

В цілому, додавання пам’яті завжди позитивно позначається на продуктивності. Правда, зазначу, що якщо різниця між 3 ГБ і 8 ГБ оперативної пам’яті (наприклад) помітна неозброєним оком, то ось між 8 ГБ і 16 ГБ – помітить не кожен досвідчений користувач. Це я до того, що всюди важлива міра, і не завжди низька продуктивність впирається в ОЗУ.

Про те, як додати планку ОЗУ в ноутбук, можете дізнатися з цієї статті: (є деякі “тонкі” моменти, не врахувавши які, можна в порожню витратити гроші).

оптимізація ПО

Під цим я розумію “тонку” настройку ОС Windows і прикладних програм, які ви використовуєте. Завдяки такому “шаманству” вдається трохи підвищити швидкодію і продуктивність, знизити кількість лагів і гальм. Навіть якщо у вас старий ноутбук, все одно, його швидкість роботи (нехай і не на багато) повинна зрости …

1) Перевірка автозавантаження ОС, видалення непотрібного софту

Для початку порекомендую вилучити всі невикористовувані програми, залишити тільки той мінімум, який використовується. Якщо якісь програми не видаляються, рекомендую ось цю статтю:

Після чого, перевірте автозавантаження Windows: в неї часто прописується велику кількість програм, який ви рідко використовуєте.

У Windows 10 щоб подивитися автозавантаження необхідно відкрити диспетчер завдань (Поєднання кнопок Ctrl + Shift + Esc). Далі у вкладці “Автозавантаження” відключіть все, що вам непотрібно (Прим .: навіть якщо ви тут відключіть всі програми, ваш ноутбук повинен працювати).

Відключаємо непотрібні програми в автозавантаження

Також подивитися автозавантаження можна в утиліті AIDA64: розділ програми / автозавантаження (приклад наведено нижче).

AIDA64 – програми, автозавантаження

Доповнення!

Утиліти для перегляду характеристик ПК (AIDA64 в тому числі) –

2) Частка ОС Windows від “сміття”

Наступне, що порекомендував би, це почистити систему від “сміття” (різні тимчасові файли, порожні папки, ярлики, помилкові записи в реєстрі і т.д.). Все це в комплексі може істотно позначатися на продуктивності системи.

Доповнення! Рекомендую скористатися спец. утилітами для чистки Windows (будь-яка з них з роботою справляється краще, ніж вбудовані в Windows інструменти) –

Частка мого ноутбука допомогла видалити близько 6 ГБ сміття! // Утиліта Advanced SystemCare

3) Електроживлення – вибираємо режим максимальної продуктивності

У ноутбуків часто наріжне місце – це електроживлення. Деякі виробники пристроїв додають в своє ПО кілька режимів, наприклад, один для максимального часу роботи ноутбука від батареї (але з низькою продуктивністю), і другий режим – висока продуктивність (при якому, батарея сідає значно швидше).

За замовчуванням, найчастіше, включений або режим з мінімальним споживанням електроенергії, або збалансований режим.

Як можна перевірити параметр електроживлення і змінити його, при необхідності:

 1. у багатьох випадках достатньо клацнути по значку “батарейки” в треї, поруч з годинником (приклад нижче);

  Режим харчування

   

 2. можна зайти в панель управління Windows за адресою: Панель управління \ Обладнання і звук \ Електроживлення – в цьому розділі, зазвичай, є кілька режимів роботи пристрою: висока продуктивність, збалансований режим та ін.

  Висока продуктивність

   

 3. зверніть увагу на спеціальне програмне забезпечення, яке йде в комплекті до драйверів вашого ноутбука. Нерідко в таких центрах управління є додаткові режими регулювання роботи пристрою. Приклад нижче: ноутбук Sony VAIO.

  Висока продуктивність – Sony

4) Пару слів про драйвери

Порекомендував би звернути увагу також на драйвера, які ви використовуєте. Нерідко, коли від версії драйвера, скажімо, на відеокарту істотно міг просідати FPS в деяких іграх.

Порекомендував би перевірити систему і оновити драйвера на ті пристрої, для яких є “обновки”. Для автоматичного пошуку і оновлення драйверів до всіх залізок на ноутбуці, рекомендую використовувати спец. утиліти:

5) Що стосується ігор …

Якщо у вас гальмують гри, то крім заходів, прийнятих вище, рекомендую налаштувати відповідним чином відеокарту і саму гру. Тобто в настройках драйверів на відеокарту задати максимальну продуктивність, в настройках гри ж, навпаки, поставити мінімальні налаштування. Завдяки цьому, можна додати до 20-30% FPS (що дуже істотно)!

Всі рекомендації по налаштуванню гри і відеокарт (AMD, IntelHD, nVidia) наведені в цій статті:

6) Використовувати спец. ПО, з широкими можливостями налаштування

До речі, зверніть увагу на ПО, яким користуєтеся. Наприклад, якщо у вас моторошно гальмує антивірус або браузер, то їх можна замінити на аналоги, на ті програми, у яких вимоги до характеристик ПК значно нижче.

У мене на блозі є пару статей на це тему (але, додам, що аналоги можна знайти до багатьох програм!).

Антивіруси для слабких комп’ютерів / ноутбуків –

Браузери для слабких комп’ютерів –

7) Що ще можна оптимізувати …

Додатково можна відключити індексування файлів на диску, деякі служби в ОС які вам не потрібні, виконати дефрагментацію диска і ін. Правда, я б не сподівався на те, що ці заходи суттєво підвищать продуктивність, але тим не менше.

Ссылка на основную публикацию