Функція ЯКЩО в Excel приклади використання оператора з використанням умови І, АБО

Функція ЯКЩО відноситься до логічних функцій і є однією з найбільш часто використовуваних в роботі. За допомогою цього оператора можна виконувати різні завдання, коли необхідно порівняти якісь дані і видати результат. Функція ЯКЩО в Excel дає можливість використовувати в роботі розгалужені алгоритми, будувати дерево рішень і т.д.

Відео щодо використання функції ЯКЩО в Excel

Приклади використання оператора ЯКЩО

Функція ЯКЩО виглядає наступним чином:

= ЕСЛИ (вираз; істина; брехня).

А тепер трохи докладніше:

 1. Вираз – це логічний вираз, яке може бути числом або фразою. Наприклад «10» – це логічний вираз, «без ПДВ» – теж логічне вираження. Це єдиний параметр, який заповнюється в обов’язковому порядку.
 2. Істина – значення, яке буде видано в якості результату, якщо вираз виявиться істинним.
 3. Брехня – значення, яке буде видано, якщо вираз буде хибним.

  Найпростіший приклад реалізації функції ЯКЩО в Excel – перевіряємо рівність значень двох осередків

Наприклад, можна ввести в поле C1 цифру 8, а в поле D1 написати так: = ЕСЛИ (C1<10; 1; 2). Тобто програма буде порівнювати значення в поле C1 з цифрою 10, і коли воно виявиться менше 10 (C1<10), то в поле D1 буде написана одиниця. В іншому випадку програма видасть число 2.

Наступний приклад: є список студентів, а також їх оцінки, які вони отримали по іспиту: 5, 4, 3 і 2. Вимога завдання полягає в тому, що потрібно для кожного студента прописати текстовий коментар «здав» або «не здав». Тобто якщо студент отримав оцінку 3 і вище, то він здав іспит, в іншому випадку – не здав. Для вирішення цього завдання можна написати так: = ЕСЛИ (C1<3; «Не здав»; «Здав»). Excel буде порівнювати оцінку кожного студента, і коли вона буде менше 3 (тобто двійка), то у відповідному полі буде написаний коментар «не здав». Якщо ж оцінка буде 3 або вище, то в комірці буде відзначено, що цей студент здав іспит. За таким нескладному принципу працює логічна функція ЯКЩО в Ексель. Варто відзначити, що текстові коментарі обов’язково потрібно брати в лапки.

При використанні функції ЯКЩО в Excel можна застосовувати такі оператори порівняння:

 • більше (>);
 • менше (<);
 • більше або дорівнює (>=);
 • менше або дорівнює (<=);
 • рівності (=);
 • не дорівнює (< >).

Приклади функцій І, АБО

Також при використанні в Ексель функції ЯКЩО є можливість з’єднати її з простими операторами порівняння (на кшталт І, АБО). Наприклад, можна написати таку умову: = ЕСЛИ (И (A1<= 5; A1>3); «Проходить», «не проходить»). Виходить така умова: якщо оцінка студента менше або дорівнює 5 і більше 3, то буде показаний коментар «проходить», в іншому випадку – «не проходить» (проходять тільки ті студенти, у яких в оцінках стоять четвірки і п’ятірки).

Більш складний приклад використання функції ЯКЩО – з використанням умов І або АБО

Наступна умова з прикладом оператора АБО: = ЕСЛИ (ИЛИ (A1 = 5; A1 = 10); 100; 0). Виходить, що якщо число в комірці А1 дорівнює 5 або 10, то програма видасть 100, в іншому випадку – 0.

Крім того, можна застосовувати ці прості оператори і для вирішення більш складних завдань. Наприклад, в базі даних необхідно відібрати боржників, які заборгували понад 10 тисяч гривень і вже не платили більше 6 місяців. Якщо програма знайде таку людину, то нехай видасть критерій «проблемний позичальник».

Припустимо, в осередку A1 знаходиться інформація про термін заборгованості (в місяцях), а в поле B1 – сума заборгованості. Тоді формула буде виглядати наступним чином: = ЕСЛИ (И (A1>= 6; B1>10000); «Проблемний позичальник»; «»). Якщо буде знайдено людину, який підходить під зазначена умова, то програма напише проти його прізвища коментар «проблемний позичальник», в іншому випадку осередок залишиться порожньою.

Якщо один з параметрів вважається критичним, тоді можна скласти формулу так: = ЕСЛИ (ИЛИ (A1>= 6; B1>10000); “критична ситуація”; «»). Якщо програма знайде збіги хоча б по одному параметру (або термін, або сума заборгованості), то користувач побачить повідомлення про те, що ситуація критична. Різниця з попередньою формулою в тому, що в першому випадку повідомлення «проблемний позичальник» видавалося тільки тоді, коли виконувалися обидва умови.

Інші приклади використання оператора ЯКЩО

Функцію ЯКЩО можна використовувати для обходу вбудованих помилок ділення на нуль, і ще в ряді випадків

Дуже часто в Ексель виникає така помилка, як «СПРАВ / 0», тобто поділ на 0. Як правило, вона з’являється в тих випадках, коли копіюється формула «A / B», а число B в деяких осередках дорівнює нулю. Цього можна уникнути, якщо використовувати оператор ЯКЩО. Для цього необхідно написати так: = ЕСЛИ (B1 = 0; 0; A1 / B1). Виходить, що якщо в осередку B1 буде нуль, то Excel відразу ж видасть нуль, в іншому випадку програма поділить A1 на B1 і видасть результат.

Ще одна ситуація, яка досить часто зустрічається на практиці, розрахунок знижки в залежності від загальної суми покупки. Для цього знадобиться приблизно така матриця:

 • до 1000 – 0%;
 • від 1001 до 3000 – 3%;
 • від 3001 до 5000 – 5%;
 • понад 5001 – 7%.

Наприклад, в Excel є умовна база даних клієнтів і інформація про те, скільки вони витратили на покупки. Завдання полягає в тому, щоб розрахувати для них знижку. Для цього можна написати так: = ЕСЛИ (A1>= 5001; B1 * 0,93; ЯКЩО (А1>= 3001; B1 * 0,95; ..). Суть ясна: перевіряється загальна сума покупок, і коли вона, наприклад, більше 5001 гривень, то множиться на 93% вартості товару (осередок B1 * 0,93), коли більше 3001 гривень, то множиться на 95% вартості товару і т. д. Таку формулу легко можна використовувати і на практиці: рівень обсягу продажів і рівень знижок встановлюється на ваш розсуд.

Ссылка на основную публикацию