Формат А0, А1, А2, А3, А4, А5, А6 розміри в сантиметрах

Працюючи з різними видами друкованої продукції, ми часто стикаємося із згадкою різних розмірів, кодифікованих загадковими для багатьох позначеннями. І якщо з популярним А4 багато з нас знайомі, то згадування інших видів вводить багатьох людей в ступор. Нижче ми розберемо, що за формати А0, А1, А2, А3, А4, А5, А6, наведемо їх розміри в сантиметрах. А також опишемо, де вони найбільше використовуються.

Особливості форматів паперу серії А

Як відомо, під форматом паперу розуміється стандартизований розмір паперового листа. Популярна в сьогоднішньої України серія А почала застосовуватися в Європі приблизно з 19 століття. На сьогоднішній день вона поширилася по всьому світу і використовується повсюдно, за винятком США, Канади, і деяких частин Мексики.

Найбільш популярний формат серії А – це, з якими багато хто з нас досить часто зустрічаються. Дана маркування має розмір 210 мм x 297 мм (або 8,27 дюйма на 11,7 дюйма).

Найбільший же аркуш формату серії А – це, що являє собою лист площею 1 квадратний метр, і має розмір 841 мм на 1 189 мм.

Користувачі серії А використовує співвідношення сторін 1: √2, тому інші розміри серії зазвичай виходять шляхом ділення листа наполовину (паралельно меншим сторонам). Наприклад, розрізавши аркуш А4 наполовину ми отримаємо два листа розміру А5. Будь-який розмір брошури може бути отриманий від більшого листа більшого. Тому, розділивши лист А3, ми отримаємо матеріал для створення брошур формату А4.

Наочне співвідношення форматів

Розміри паперової серії А визначається міжнародним стандартом ISO 216. У ньому перераховані такі принципи:

 • Висота, поділена на ширину всіх форматів, являє собою квадратний корінь з двох (1.4142).
 • А0 являє собою площу одного квадратного метра;
 • А1 являє собою формат А0, розділений на дві рівні частини. Іншими словами, висота A1 дорівнює ширині A0, а ширина A1 дорівнює половині висоти A0;
 • Всі менші розміри серії А визначаються тим же самим чином. Якщо ви ділите формат An паралельно його короткій стороні на два рівних аркуша паперу, вони будуть мати формат A (n + 1);
 • Стандартизована висота і ширина паперу – це округлене число міліметрів.

Для випадків, при яких серія ISO A не забезпечує адекватний розмір, була введена серія B, що дозволяє охопити більш широкий діапазон.

Для паперових конвертів застосовується формати серії C.

Розміри форматів А, B, C в мм

Читайте також: Розміри фотографій для друку таблиця форматів з прикладами.

Приклади застосування в сантиметрах розмірів паперу А0, А1, А2, А3, А4, А5, А6

Давайте розберемо найбільш популярні приклади застосування паперових форматів:

 • . Має розмір в 1 квадратний метр (84,1 на 118,9 см), і застосовується в різних технічних кресленнях (ватмані), при створенні різних постерів і плакатів.
 • . Як і в випадку формату А0, формат А1 (59,4 на 84,1 сантиметрів) застосовується в сфері професійного проектування, при роботі з ватманський лист, при друку постерів. Лист А1 виходить при розподілі листа маркування А0 навпіл.
 • . Має розмір 42 на 59,4 см. Застосовується при роботі з магніто-маркетнимі дошками (фліпчартами), при друку банерів, курсових та дипломних робіт, а також деяких стандартних газет. Цей формат може бути отримане шляхом ділення навпіл паперу розміру А1.
 • . Має розмір 29,7 на 42 см. Застосовується при роботі з кресленнями, діаграмами, великими таблицями, колажами, картинами, а також з газетами, які друкуються за допомогою більшості копіювальних апаратів.

  Формат А3 використовується на великих копіювальних машинах

 • . Розмір 21 на 29,7 сантиметр. На ньому друкуються листи, журнали, форми, каталоги.
 • . Зазвичай в цьому форматі (розмір 14,8 на 21 см) друкуються різні блокноти, брошури, методички, книги.
 • . На такому папері (розмір 10,5 на 14,8 см) виконані поштові листівки і крихітні блокноти, книги.

Це може бути корисним: Програми для створення візиток.

Переваги стандарту ISO 216

Основні переваги використання стандарту ISO стають очевидні для користувачів, що працюють з копіювальними машинами.

Наприклад, ви перебуваєте в бібліотеці, і хочете скопіювати статтю з журналу, що має формат А4. Бажаючи поберегти папір, ви хочете скопіювати дві журнальні сторінки на один аркуш. При відкритті журналу дві сторінки А4 разом становитимуть одну сторінку розміру А3. Встановивши Коофициент збільшення копіювальної машини на 71% (або натиснувши на кнопку «A3 → A4», наявну на безлічі копіювальних машин) при друку обидві сторінки А4 журнальної статті будуть зменшені. Не потрібно витрачати зайві аркуші паперу, текст статті не буде урізаний, додаткові експерименти не знадобляться. Дуже зручно.

Копіювальні машини, створені для роботи з паперовим стандартом ISO, мають спеціальні кнопки для наступних, часто використовуваних, коефіцієнтів збільшення:

Коефіцієнти збільшення (зменшення) ряду копіювальних апаратів

А ось таблиця коефіцієнтів збільшення для всіх форматів серії А:

Таблиця коефіцієнтів співвідношення форматів

Як обчислити розміри формату А

Розміри паперу ISO вказані в таблиці, де наведено їх ширина і висота в міліметрах. Дотримуючись принципів, описаним вище, зазначені розміри можуть також бути розраховані за наступними формулами:

формат

     Ширина [m]

    Висота [m]

An

2-1 / 4n/ 2

21 / 4-n/ 2

Bn

2n/ 2

21 / 2-n/ 2

Cn

2-1 / 8-n/ 2

23 / 8-n/ 2

Однак фактичні міліметрові розміри в стандарті були розраховані при n = 0. Після чого, поступово ділячи результат на два, ми отримуємо менші розміри, кожен раз округляючи результат до наступного низького цілого показника ( «функція статі»). Це округлення до наступного нижнього цілого гарантує, що дві A (n + 1) сторінки не будуть більше, ніж одна сторінка An.

Ви можете обчислити розміри формату в будь-яких одиницях на ресурсі

висновок

Вище ми розібрали суть форматів паперу А0, А1, А2, А3, А4, А5, А6, привели їх розміри в сантиметрах, а також описали специфіку їх застосування. Найбільш популярним в Україні форматом є розмір А4, і ми досить часто можемо зустріти його в різних сферах життєдіяльності. В цілому ж на вітчизняному полі серія А функціонує завдяки вітчизняному ГОСТу 2.301-68, і застосовуються переважно при роботі з різними документами, з якими ми так чи інакше маємо справу.

Ссылка на основную публикацию