Файл занадто великий для кінцевої файлової системи

Проблема «занадто великих» файлів зазвичай з’являється в роботі з пристроями, що підключаються, такими як flash-накопичувач. Причиною виникнення помилки, назва якої винесено в заголовок статті, є старі формати файлових систем.

Багато користувачів флешок форматують свої пристрої, використовуючи застарілі формати FAT16 або FAT32. Дані формати продовжують підтримуватися Windows саме через їх застосування в флешках.

Розрядність – ключовий фактор

Ключовим фактором, що впливає на запис файлу, є число, яке описує розмір записуваного файлу. FAT-системи характеризуються 32-розрядних числом, яке визначає обсяг файлу. Це означає, що описати файл об’ємом понад 4 гігабайт вони просто не в змозі. Спроба запису файлу, розмір якого перевищує вказане значення, стає причиною появи помилки, яка повідомляє, що зберігається файл занадто великий для поточної файлової системи. Ця обставина стосується не тільки флеш-накопичувачів, але кожного пристрою, відформатованого в файлової системі FAT16, FAT32 або інших, які також описують розмір зберігається файлу лише 32-розрядних числом.

Якщо звести число 2 в ступінь 32, то ми отримаємо число, представлене на зображенні нижче:

Саме стільки варіантів є, щоб описати розмір файлу – як бачимо, це наші 4 Гб.

Щоб виправити цю проблему, потрібно просто відформатувати ту ж флешку в іншому форматі. Благо, на сьогоднішній день доступні цілий ряд файлових систем, які описують файловий розмір 64-розрядних числом, а тому вони можуть описати файли розміром до 16 екзабайт. Серед таких – рідна для Windows NTFS, а також розширений варіант FAT, під назвою exFAT.

Щоб подивитися, яка файлова система використовується, викличемо її контекстне меню і відкриємо вікно властивостей.

Як бачимо, зображення являє ємність 4 Гб з файлової системою FAT32.

готуємо форматування

Для ілюстрації вище сказаного додамо, що на флешку ємністю 8 Гб, отформатированную в FAT32, не можна записати відеофільм або програму обсягом понад 4 Гб, хоча обсяг томи цієї файлової системи можна зробити до 32 Гб.

Щоб задати флеш-носія інший формат, спочатку знадобиться перенести збережені там файли на інший носій. Це треба для того, щоб під час проведення форматування не втратити збережену на флешці інформацію, і не довелося відновлювати видалені файли. Після проведення цієї процедури їх можна буде повернути.

Якщо звести число 2 в ступінь 64, то отримаємо неймовірно велике число – воно описує в нашому випадку число варіантів опису розміру файлу. Воно на кілька порядків більше 4 Гб.

На наступному кроці відкриємо контекстне меню об’єкта флешки, яке демонструють Windows. У цьому меню знайдемо команду «Форматувати». Так, ми зможемо отримати доступ до опцій налаштувань функції форматування. Вікно налаштувань відображає ємність підключеної флешки, використовуваний формат FAT32, а також ємність кластера томи. Нам потрібно буде вибрати бажану файлову систему і обсяг кластера, який ми хотіли б встановити для майбутньої файлової системи.

Щоб відформатувати flash-ку, викличемо її контекстне меню і виберемо команду «Форматувати».

Установка формату і кластерного розміру

Вікно налаштувань пропонує цілий ряд варіантів файлових систем, серед них виявимо exFAT і NTFS. Обидва формати підтримують запис об’ємних файлів, однак тільки exFAT створена спеціально для flash-накопичувачів. Правда, даний факт не означає, що підключений накопичувач слід форматувати саме в exFAT.

Вибір формату слід здійснювати, виходячи з цілей використання флешки. Очевидно, що якщо на ній будуть зберігатися об’ємні файли, тоді найкращим вибором стане exFat. Якщо ж збережені файли будуть переважно невеликого розміру, тоді вибрати можна NTFS. Причиною такого вибору є підтримувані ємності кластерів кожної з файлових систем.

Вікно налаштувань форматування пропонує також формати NTFS і exFAT. Вище наведені приклади представлені для 4 Гб, однак вони можуть бути застосовані і для більшого розміру.

Вибравши NTFS і переглянувши доступні кластерні розміри, ми виявимо, що максимальним об’ємом пропонується 64 Кб. Вибір формату exFAT покаже, що нам пропонується величезний список розмірів, аж до 32 Мб, що помітно вище максимуму NTFS. Чим більшими файли, які будуть зберігати на накопичувачі, тим крупніше розмір повинен бути у кластера. Якщо, наприклад, зберегти файл об’ємом 2 КБ на флешку формату exFAT з ємністю кластера 32 КБ, то він займе весь цей кластер і записати туди вже не можна буде більше нічого.

Перед нами типовий приклад неефективного використання простору накопичувача. Саме 32 Кб – це значення ємності за замовчуванням для томів обсягом від 256 Мб до 32 Гб. Формат NTFS, за замовчуванням, для томів розміром від 7 Мб до 16 Тб пропонує обсяг кластера 4 КБ, що набагато економніше в разі невеликих файлів.

Формат NTFS пропонує цілий ряд розмірів кластера, максимальним з яких є 64 Кб. Для нашого випадку NTFS пропонує розмір 4 КБ (виділено синім).

На цьому зображенні представлені розміри кластерів пропонованих файлової системою exFAT. Як бачимо, максимальний досягає 32 Мб – навіть для флешки розміром 4 Гб exFat пропонує за замовчуванням 32 Кб (виділено синім).

Вибираючи розмір кластера, будемо виходити з переважного обсягу файлів, які будуть зберігатися на flash. У нашому випадку розмір збережених файлів невеликий, хоч і будуть деякі з них більші, тому виберемо для форматування формат NTFS і ємність кластера 4 КБ. Більші обсяги кластерів потрібні для розділів, розмір яких перевищує 16 Тб, проте ми маємо обсяг всього 4 Гб.

Ми вибираємо файлову систему NTFS і розмір кластера за замовчуванням.

У способах форматування прапорець навпроти «Швидке» не знімаємо і тиснемо кнопочку «Почати».

Приступаємо до форматування

Визначивши бажаний формат і потрібний обсяг кластера, звернемо увагу на опцію «Швидке» розділу «Способи форматування» – прапорець навпроти цієї опції не знімаємо. Потім, можемо приступати до самої процедури форматування, тому натиснемо кнопочку «Почати».

Майстер проведе форматування – на виконання йому знадобиться всього кілька хвилин. Зробивши форматування треба повернути назад вилучені перш файли, також тепер легко можна зберегти на флешці великий файл.

На зображенні представлені розміри кластерів за замовчуванням для томів різних розмірів в системі exFAT. Як бачимо, 32 Кб рекомендується для томів від 256 Мб до 32 Гб.

На цьому зображенні бачимо рекомендований системою NTFS розмір кластера для томів розміром від 7 Мб до 16 Тб. На томах таких розмірів з таким кластером краще зберігати невеликі файли.

короткий підсумок

Помилка «Файл занадто великий для кінцевої файлової системи» викликана появою форматів файлових систем FAT, які часто вибираються для flash-накопичувачів. Вибір цей абсолютно ясний, так як зазначені файлові системи сумісні з великою кількістю пристроїв, аж до телевізорів. Їх нездатність працювати з файлами об’ємом понад 4 Гб стає причиною зміни формату файлових систем флешок. Поміняти їх можна на NTFS або ж exFAT, які «вміють» описувати великі файли.

Якщо flash-накопичувач буде зберігати переважно великі файли, тоді краще вибрати для форматування exFAT. Якщо ж очікується, що файли будуть переважно невеликого розміру, тоді вибирати слід NTFS. Також, важливо врахувати розмір кластера які використовувалися для налаштування форматування флешки.

Ссылка на основную публикацию