ENIAC – найперший комп’ютер в світі

За статистикою кількість комп’ютерів на нашій планеті перевищує два мільярди, і з кожним днем ​​ця цифра збільшується. Зараз складно уявити сучасний світ без комп’ютерів і програмованих пристроїв. Щодня ми запускаємо комп’ютер для роботи, спілкування, розваг, користуємося смартфонами, планшетами та іншими розумними девайсами. Всі ці пристрої – результат безперервного розвитку комп’ютерних технологій. А з чого все починалося? Яким був найперший комп’ютер в світі? У цій статті ми трохи заглибимося в історію обчислювальної техніки.

Історія самого першого в світі комп’ютера

ENIAC – перший електронний пристрій, який можна було програмувати для вирішення математичних завдань. ENIAC був створений в 1943 році в Пенсильванському університеті для армії США. Його розробкою займалися вчений в галузі комп’ютерної інженерії Джон Преспер Еккерт і фізик-інженер Джон Вільям мокли.

Головним завданням комп’ютера ENIAC були розрахунки балістичних таблиць стрільби, які були вкрай необхідні артилеристам під час війни. Таблиці стрільби містили інформацію про відстань до цілі, поправках прицілу і інші важливі розрахунки. до появи першого в світі комп’ютера, ці таблиці становили клерки з допомогою арифмометрів. Один клерк, або “обчислювач”, міг скласти подібну таблицю за 4 (!) Року.

Природно, для вирішення такого завдання потрібно було досить потужний пристрій. У квітні 1943 року проект “Електронний дифф. аналізатор “, в подальшому – ENIAC, презентували на конференції балістичних Лабораторії. Після схвалення проекту, на створення ENIAC виділили більше 60 тисяч доларів США.

З 1943 по 1945 рік під командуванням Екерта і мокли йшла активна розробка ENIAC. Розробка була завершена в 1945 році, коли потреба в артилерійських таблицях зникла, тому що війна була закінчена. США вирішили застосовувати ENIAC для розрахунків при створенні термоядерної зброї, авіації, і навіть прогнозу погоди. На створення ENIAC США витратило 486 тисяч доларів.

Технічні характеристики

Цей “монстр” важив 27 тонн, споживав 174 кВт енергії, міг виробляти 5 тисяч операцій додавання, або 357 разів множити числа в секунду. Працював на частоті 100 КГц і мав обсяг пам’яті 20 число-слотів. Варто зауважити, що комп’ютер працював в десятковій системі числення.

ENIAC складався з сімнадцяти тисяч вакуумних ламп, близько семи тисяч діодів, 1 500 реле, 70 000 резисторів і десять тисяч конденсаторів. Поломка хоча б однієї лампи або діода означала поломку всієї системи. Це пристрій працював без транзисторів, тому що на той час їх ще не було.

Програмування такого комп’ютера було дуже складним заняттям. Понад тиждень інженери могли розробляти розрахунки, які машина виробляла за 5 хвилин. Через часті поломок, перегоряння ламп і перегріву, ENIAC міг працювати не більше 20 годин поспіль, виконуючи великий обсяг роботи.

підсумок

ENIAC – це комп’ютер, розроблений у військових цілях, який зробив великий прорив в комп’ютерній інженерії. Електроніка та ЕОМ почали активно розвиватися завдяки ENIAC. Зараз ми сидимо за невеликим ноутбуком, або тримаємо в руках смартфон і навіть не замислюємося, що “предком” цього девайса було пристрій, яке займало площу 200 м2 і важило як трамвай.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Ссылка на основную публикацию