Дистрибутиви Linux – який вибрати?

Дистрибутивів Linux величезна кількість, і у всіх у них своє призначення, своя мета, в цьому матеріалі я умовно поділив дистрибутиви на кілька типів і навів конкретні приклади дистрибутивів, які відносяться до того чи іншого типу.

Всі дистрибутиви Linux я перерахувати просто не зможу, я включив тільки самі відповідні, на мою і загальноприйнятій думці.

Якщо Ви знаєте дистрибутив Linux, який відмінно підходить під той інший тип, але тут я його не вказав, пишіть в коментарях, щоб інші користувачі також могли звернути на нього увагу.

Про кожен дистрибутив я трохи розповім, зазначу особливості і вкажу посилання на офіційні сайти.

Про те, що таке дистрибутив Linux і в цілому Linux, можете почитати в матеріалі – Що таке Linux і що таке дистрибутив Linux?

Дистрибутиви Linux для домашніх комп’ютерів і початківців користувачів

Якщо Ви звичайний користувач домашнього комп’ютера і ніколи не працювали з Linux, але при цьому у Вас є бажання перейти на цю операційну систему, то Вам підійдуть такі дистрибутиви Linux, вони прості, функціональні та орієнтовані спеціально на початківців користувачів Linux.

Linux Mint

Linux Mint – це один з найпопулярніших безкоштовних дистрибутив Linux, орієнтований на початківців користувачів. Заснований він на іншому популярному дистрибутиві Linux – Ubuntu.

На мій погляд, Linux Mint – це найкращий варіант для користувачів, які хочуть перейти на Linux з Windows, так як він зручний, функціональний, стабільний, має величезне співтовариство, за даним дистрибутива можна знайти купу інформації, тобто якщо Ви зіткнетеся з проблемою, Ви легко зможете її вирішити просто «Погуглити».

Дистрибутив має відмінну локалізацію, проблем з русифікацією після установки системи у Вас не виникне. У Linux Mint, на мій погляд, один з кращих менеджерів програмного забезпечення, тобто компонент, за допомогою якого встановлюються програми, в дистрибутиві Linux Mint процес установки додатків зводиться до одного кліку, як, наприклад, на смартфонах. Крім того, в ньому за умовчанням є все найнеобхідніше для роботи програмне забезпечення.

Linux Mint пропонує на вибір кілька графічних оболонок за замовчуванням: Cinnamon, MATE і Xfce.

В якості системи управління пакетами використовується формат DEB.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці на прикладі 19 версії – Установка Linux Mint.

OpenSUSE

openSUSE – це також дуже популярний дистрибутив Linux, багато виробників ноутбуків ставлять саме openSUSE в якості операційної системи на свої продукти. Дистрибутив орієнтований на звичайних користувачів, і в той же час потужний і стабільний.

За замовчуванням в якості середовища робочого столу тут виступає середовище KDE, але можна встановити і інші популярні графічні оболонки.

Дистрибутив так само, як і Linux Mint має хорошу локалізацію і величезне співтовариство.

У openSUSE за управління програмним забезпеченням і системою в цілому відповідає дуже потужний інструмент – YaST. В якості системи управління пакетами тут на відміну від Linux Mint використовується формат RPM.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці на прикладі 15 версії – Установка openSUSE

Kubuntu

Kubuntu – це дистрибутив Linux, похідний від Ubuntu з графічною оболонкою KDE. Kubuntu – має всі достоїнства Ubuntu і при цьому має середу робочого столу, яка, напевно, буде звичніше користувачам Windows, тому спочатку я рекомендую спробувати саме Kubuntu.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці на прикладі версії 18.04 – Установка Kubuntu

Ubuntu

Ubuntu – це один з найвідоміших і популярних дистрибутивів Linux. Розробкою і підтримкою даного дистрибутива займається компанія Canonical, що говорить про якість дистрибутива, його надійності і стабільності. Як Ви вже зрозуміли, на Ubuntu грунтуються велика кількість інших дистрибутивів Linux.

У якості графічної оболонки тут використовується середу GNOME. Документації і в цілому інформації про будь-якому дистрибутиві Linux в інтернеті більше, ніж про Ubuntu, Ви не знайдете, у Ubuntu, напевно, найбільша спільнота.

Ubuntu я рекомендую тим, кому набрид Windows, і вони хочуть щось нове, звичайно, перехід на Linux само по собі вже нове, але з середовищем GNOME Ви відчуєте це більшою мірою.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці – Установка Ubuntu

Дистрибутиви Linux для просунутих користувачів

Якщо Ви вже освоїли Linux, зокрема дистрибутиви для початківців, які ми розглянули трохи раніше, вмієте працювати з терміналом, знаєте основи програмування і при цьому Ви хочете дізнатися і помацати Linux ще більше, можете спробувати дистрибутиви Linux для просунутих користувачів, я б сказав для ентузіастів, для людей, яких називають істинними «Лінуксойдов».

За допомогою цих дистрибутивів Ви дізнаєтеся внутрішній устрій операційної системи Linux.

Arch Linux

Arch Linux – це гнучкий дистрибутив, розроблений для того, щоб задовольнити потреби досвідчених користувачів Linux. За замовчуванням встановлюється мінімальна, базова система, все інше робить користувач.

Це дуже потужний дистрибутив.

Офіційний сайт –

Gentoo Linux

Gentoo Linux – ще один потужний і гнучкий дистрибутив, тут практично все робиться вручну (компіляція пакетів і так далі). На, здавалося б, прості дії Ви будете витрачати набагато більше часу, зате можете дуже тонко налаштувати систему.

Офіційний сайт –

Slackware Linux

Цей дистрибутив для тих, хто хоче отримати екзотику в світі Linux. Slackware Linux – це один з найстаріших дистрибутивів.

Є такий вислів, яке відображає суть цього дистрибутива – «Якщо Ви знаєте Slackware – Ви знаєте Linux. Якщо Ви знаєте будь-який інший дистрибутив, то все, що Ви знаєте, – це будь-який інший дистрибутив ».

Офіційний сайт –

Дистрибутиви Linux для малопотужних або «старих» комп’ютерів

Якщо у Вас комп’ютер з невисокими характеристиками, при цьому Вам набридла XP-ка і Ви хочете спробувати Linux, то Вам слід придивитися до наступних дистрибутивам, які не вимагають великих ресурсів і при цьому працюють швидко, і мають відмінну функціональність, до того ж прості в управлінні та використанні.

Lubuntu

Lubuntu – це дистрибутив операційної системи Linux, заснований на Ubuntu. Графічною оболонкою в Lubuntu виступає легковага середу LXDE, як раз за рахунок цього даний дистрибутив не вимогливий до ресурсів і працює навіть на малопотужних комп’ютерах без будь-яких гальм. При цьому Lubuntu залишається дуже функціональним і в stable зі зручним графічним інтерфейсом.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці на прикладі версії 18.04 – Установка Lubuntu

Xubuntu

Xubuntu – це дистрибутив операційної системи Linux, який також заснований на Ubuntu. Як середовище робочого столу тут виступає середу Xfce. Xubuntu так само, як і Lubuntu є дуже швидким і не вимогливим до ресурсів комп’ютера дистрибутивом.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці на прикладі версії 18.04 – Установка Xubuntu

Linux Lite

Linux Lite – цей дистрибутив заснований на LTS версіях Ubuntu, тобто на версіях з довгостроковою підтримкою. Він не вимогливий до ресурсів, в нього включено все найнеобхідніше програмне забезпечення для роботи. Linux Lite – це відмінна, компактна і в той же час функціональна версія операційної системи Linux.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці – Установка Linux Lite

Q4OS

Q4OS – дистрибутив Linux, заснований на Debian, в якому використовується оригінальна графічна оболонка Trinity. Метою дистрибутива Q4OS є надання користувачам класичного, простого інтерфейсу операційної системи, при цьому залишаючи хорошу функціональність.

У Q4OS невисокі системні вимоги і на «Слабкому» обладнанні система працює дуже швидко, без гальм.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці – Установка Q4OS

Дистрибутиви Linux для серверних систем

Операційну систему Linux також використовують і на серверах, точніше, я навіть більше скажу, Linux набула широкого застосування саме як системи для серверів, навіть більше ніж для звичайних персональних комп’ютерів, за рахунок свій стабільності і безпеки.

Всі серверні системи Linux поставляються без графічної оболонки, так як подібне оточення споживає значну частину ресурсів сервера, що, відповідно, робить сервер менш продуктивним. Тому щоб ресурси сервера використовувалися максимально за прямим призначенням, графічна оболонка за замовчуванням не встановлюється в серверних системах, хоча, звичайно ж, її можна встановити, це вже справа адміністраторів сервера.

Якщо Вам потрібна серверна версія Linux, то наступні програми – це найкращі варіанти.

CentOS

CentOS – це відмінна і дуже популярна серверна операційна система. Саме на ній працюють більшість сайтів в інтернеті, тобто вона виступає в якості платформи для web-серверів. Її також активно використовують і в якості серверів баз даних і інших типів серверів. CentOS – це надійна і стабільна операційна система, при цьому вона є безкоштовною, хоча заснована на комерційному проекті Red Hat Enterprise Linux.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці – Установка CentOS

Інструкція по налаштуванню – Web-сервера на CentOS

Debian

Debian – це один з найстаріших дистрибутивів Linux, його широко застосовують в корпоративному секторі в якості платформи для web-серверів, серверів баз даних, а також як клієнтську операційну систему. Саме на ньому засноване незліченна безліч дистрибутивів Linux, включаючи Ubuntu.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці на прикладі 9 версії – Установка Debian

Ubuntu Server

Ubuntu Server – це серверна версія дистрибутива Linux Ubuntu. Ubuntu Server дуже популярний дистрибутив, він активно використовується для реалізації таких серверів як: веб-сервер, сервер баз даних, DNS сервер, файловий сервер та інші.

Офіційний сайт –

Інструкція по установці на прикладі версії 18.04 – Установка Ubuntu Server

Red Hat Enterprise Linux

Дистрибутив розробляється компанією Red Hat і це – платний дистрибутив, він спрямований на використання в корпоративному середовищі, тому і є комерційним. У випадку з RHEL у Вас буде технічна підтримка компанії, а також Ви будете швидко отримувати критично важливі оновлення.

До речі, дистрибутив CentOS, розглянутий нами вище – це відмінна безкоштовна заміна Red Hat Enterprise Linux, так як CentOS заснований на RHEL і сумісний з ним.

Ссылка на основную публикацию