Діагностика. Як дізнатися через що гальмує гра: через процесора, відеокарти або ОЗУ?

Питання від користувача

Добрий день.

Не підкажете, як би дізнатися через якого компонента ПК може гальмувати гра. Зовсім інша річ у процесорі, то чи в відеокарті, чи є який-небудь спосіб для початківців (без реєстрів і різних адміністраторських команд)?

Доброго дня!

В цілому так, якщо гра починає йти ривками, фриз – не завжди можна відразу назвати причину. У цій статті покажу один з варіантів, як можна одночасно подивитися навантаження на відеокарту, ЦП, мережа, ОЗУ тощо., І за цими даними зробити деякі висновки.

Думаю, варіант цілком робочий, допоможе визначитися з вузьким місцем на вашому комп’ютері (підкаже з апгрейдом). По крайней мере, непогана первинна діагностика!

Визначаємо причину гальм і лагів в грі

що знадобитися

Для початку робіт необхідна утиліта FPS Monitor (її завантаження і установку опускаю, тому що вона стандартна, і думаю, що інтересу для широкого кола читачів не представляє).

FPS Monitor

Офіційні. сайт: 

Головне вікно FPS Monitor

Чим унікальна і хороша ця утиліта? Справа в тому, що вона одночасно і прямо в грі може показати завантаження (і температуру) процесора (і всіх його ядер), оперативної пам’яті, відеокарти, мережі та ін.

Тобто ви в режимі реального часу, прямо в грі, можете побачити, що з відеокартою все ОК (її завантаження трохи вище 65%, скажімо), а ось процесор вже завантажений на максимум і метрики всі червоні (90%). Виходить, що шукати винного в лагах і починати “копати” потрібно у напрямку ЦП …

Примітка: утиліта платна (правда, коштує всього 350 руб.). Але взагалі, для нашого завдання згодиться і безкоштовна демо-версія.

Тестуємо і діагностуємо

Перед запуском гри, рекомендую відкрити редактор гарячих клавіш утиліти FPS Monitor, і задати комбінацію для показу метрик (оверлеї). Справа в тому, що в деяких іграх метрики автоматично не відображаються і їх потрібно включати “гарячої” комбінацією (див. Скрін нижче).

Редактор гарячих клавіш / FPS Monitor

Після, можна запустити гру і почати вести моніторинг метрик. Бажано завантажити різні рівні, карти, пограти якийсь час (10-15 хв.), Щоб побачити реальні показники температури і завантаження заліза. Що дуже зручно: утиліта показує все в процентах (можна відразу зорієнтуватися), плюс забарвлює цифри в різні кольори (в першу чергу звертайте увагу на жовті і червоні кольори).

Скріншот з показаннями з гри WOW

Звертаю увагу, що в різних іграх у вас можуть бути різні свідчення співвідношень навантаження: скажімо, в одній сильно завантажена відеокарта, в іншій – ЦП. Для прикладу на ноутбуці, за яким я проводив тести, при запуску WOW і Civilization 4 – навантаження на відеокарту була приблизно однакова (+/- 15%), в той час як завантаження ЦП відрізнялася на порядок!

Фото з Civilization IV (гра йде без гальм, показання FPS Monitor – OK)

короткі висновки

Додатки вітаються.

Ссылка на основную публикацию