DHCP – що це таке простими словами? Як включити DHCP на роутері, адаптер?

Радий бачити Вас на fast-wolker.ru! Продовжуємо вивчати мережеве адміністрування. Багато намагаючись вперше налаштовувати роутер, стикаються з неминучими питаннями. Один з таких, на перший погляд другорядних питань – це настройка DHCP. Для маленьких домашніх мереж як правило це не актуально, і на цю опцію спочатку мало хто звертає увагу.

Але, як тільки виникає необхідність налаштувати для своїх потреб працездатну мережу з виходом в Інтернет по виділеному IP-адресою, так би мовити прогалини в знаннях дають про себе знати. Читаємо і беремо на озброєння. У цьому випуску:

Ця стаття допоможе вам розібратися в темі. Все важливо, а такі «зайві» знання марними не бувають і простим способом можна підвищити безпеку вашої мережі. Як завжди, на початку трохи теорії, без неї все одно нікуди. Сьогодні всі мережі побудовані на ключових протоколах TCP / IP, які багато в чому забезпечує їх функціонування.

Однією з служб цього протоколу і є DHCP (DYNAMIC HOST CONFIGURATION PROTOCOL) або «протокол динамічної конфігурації хостів». Хостами зазвичай називають імена комп’ютерів в мережі. У деякому роді вони замінюють собою IP адреси при зверненні до комп’ютера по імені.

DHCP є допоміжним засобом TCP / IP і функціонує в мережі як сервер, як клієнт, і як протокол за яким і передаються в мережу службові дані. Все залежить від того, про який рівень ідеться.

Можна включити сервер на роутері і тоді це буде сервер. Альтернативний варіант – встановити DHCP і на комп’ютері, наприклад налаштувати в Windows 10. Можна ввімкнути або вимкнути ці служби на одному з комп’ютерів мережі – це буде рівень клієнта або мережевого протоколу.

DHCP- сервер для чого він потрібен?

Уявімо собі ситуацію, коли наша мережа складається хоча б з 100 комп’ютерів. Завдання системного адміністратора – строго стежити за тим, щоб кожен комп’ютер і пристрої в мережі мали свій унікальний IP адресу. Бідний сисадмін! Йому доведеться несолодко, адже він зобов’язаний все це якось контролювати. Десь збився адресу і чиє-то робоче місце вже не функціонує …

Перші протоколи покликані вирішувати проблему були розроблені для робочих станцій, у яких навіть не було своїх жорстких дисків. Зараз мені це здається диким, але в році так +1998 я працював на такій мережі. Завантажуйте з дискетки, MS-DOS і Far-Manager в поєднанні з чорно-білим монітором – це була перша моя операційна система! При включенні такої комп’ютер шле в мережу повідомлення. Сервер мережі у відповідь на це повідомлення шле своє, по якому комп’ютер і «дізнається» свій IP.

З впровадженням інтернету все стало совершенстоваться і ось вже потрібно вказувати адресу шлюзу, маску підмережі. Щоб усунути недоліки існуючих тоді протоколів, які не вміли в повній мірі автоматизувати процес, корпорація Microsoft і придумала DHCP, головне достоїнство якого в тому, що він уміє динамічно призначати IP адреси зі списку доступних, а невикористовувані як б не видно.

Системний адміністратор більше не думає над унікальністю і діапазонами адрес. Сторонні розробники можуть передавати через цю службу свої настройки до власного програмного забезпечення (ми бачимо як це реалізовано в роутерах різних фірм). Таким чином, DHCP призначений для автоматичної конфігурації комп’ютерних мереж – автоматичного присвоєння комп’ютерів мережі унікального IP-адреси.

DHCP на роутері що це?

Протокол динамічної конфігурації в якості сервера сьогодні реалізований практично на всіх моделях інтернет-роутерів. І багато хто вперше налаштовуючи свій маршрутизатор звичайно ж стикаються з незрозумілою абревіатурою. При включенні цієї настройки (а вона зазвичай за умовчанням включена) IP адреси будуть автоматично присвоюватися всім пристроям, що підключаються до вашої мережі і мережа працюватиме без участі системного адміністратора

Особливо зручно це виглядає при організації відкритих точок доступу в Інтернет по Wi-Fi в кафе, ресторанах, громадських місцях. Якщо DHCP не включати, то не допоможе навіть наявність відкритого доступу до мережі. Інтернету не буде до тих пір, поки IP адреса, адреса шлюзу, маска підмережі кожному смартфон не буде присвоєно вручну. Тому відключення DHCP при організації таких мереж неприпустиме.

З точки зору безпеки в закритих мережах іноді корисно навпаки відключати DHCP на маршрутизаторі. Якщо Ви помітили, що вашу мережу Wi-Fi регулярно, намагаються зламати або у вашій мережі час від часу стали з’являтися незареєстровані пристрою, то відключення DHCP зробить ці спроби безперспективними.

Не знаючи IP адреси, маски підмережі та шлюз зловмисник навіть підключившись до мережі через кабель не зможе отримати бажаний інтернет або зайти в мережу. Зрозуміло, на всіх комп’ютерах мережі при відключеному DHCP доступ до налаштувань мережі повинен бути відключений звичайним користувачам, а зміни повинні вноситися тільки від імені адміністратора. А кожній станції мережі повинен бути вручну прописаний свій IP.

Втім, на останніх моделях деяких маршрутизаторів для обмеження доступу в Інтернет досить зробити настройки для незареєстрованих пристроїв і обмежити їм доступ:

DHCP relay що це? Налаштування сервера на пристроях Microtic, Zyxel Keenetic Giga

На сучасних моделях маршрутизаторів тепер можна зустріти настройку DHCP – relay, але інформації по ній в довідці пристрою недостатньо. Опція розширює функціональні можливості вашого пристрою для системного адміністрування.

Робота DHCP заснована на обміні повідомленнями між клієнтами мережі і сервером, який адреси призначає. Повідомлення генеруються в певному форматі і містять службову інформацію. Вони зазвичай не виходять за межі вашої мережі. Але як бути, якщо вам терміново потрібно переналаштувати мережу в робочий час?

На цей випадок у вас повинна бути ще одна мережа з DHCP-сервером. Все що потрібно це вказати адресу сусіднього сервера DHCP «запасний» мережі. Служба DHCP-relay ageht відповідає за те, щоб ретранслювати повідомлення в іншу мережу на інший сервер в разі потреби. Адреси тепер призначатиме не ваш сервер, а той на який ви вкажете:

Все що потрібно вказати – це інтерфейс (для доступу до Інтернет) та IP адресу потрібного сервера DHCP. Таким чином, функціонал призначений для призначення адрес у вашій мережі з іншої мережі в разі виникнення такої необхідності.

Налаштування сервера DHCP на роутері Zyxel Keenetic Giga

Фірма Zyxel сьогодні випускають пристрої, які радують око. Ці бренди сьогодні популярні насамперед завдяки функціоналу який вони надають. Можна організувати кілька мереж на одному пристрої, підключити не одного провайдера а кілька і робити багато інших недостуних для попередніх поколінь пристроїв корисних речей. Не менш хороша фірма Microtic, зробив один раз налаштування і забув про проблеми.

Налаштування сервера на маршрутизаторі самостійно не представляє нічого складного. У разі виділеного вам провайдером Інтернет IP- адреси потрібно налаштувати підключення до Інтернету:

Вказуємо дані від провайдера, не забуваємо про DNS, як DNS 3 можна прописати гугловський DNS 8.8.8.8 Не завадить. Потім потрібно створити мережу, або вірніше сказати один з її сегментів. У пункті «Мої мережі і Wi-Fi» створюємо новий сегмент:

В налаштуваннях включаємо DHCP сервер. Як IP вказуємо адресу роутера, який для робочих станцій буде шлюзом:

IP роутера вказано в якості прикладу. Ви можете в якості IP вибирати нестандартні діапазони для підвищення безпеки. Діапазони визначають кількість підмереж і гранична кількість робочих станцій в ній. Початкова адреса пулу буде адресою «першого» комп’ютера. Розмір пулу – це кількість комп’ютерів, які у вас будуть в мережі. Час аренди- тривалість видачі адреси в секундах.

DHCP не включений на мережевому адаптері підключення по локальній (бездротовий) мережі Windows 10, що робити?

З різних причин (оновлення Windows10, настройка Wi-FI) іноді можна побачити цю помилку в вікні повідомлень. Для початку перевіримо запущено службу DHCP на вашому комп’ютері. Потрібно в «Панелі управління» зайти в Адміністрування – Служби …

… переконуємося, що служба запущена; якщо це не так – перезапускаємо її. Тепер переходимо до налаштувань мережевої карти.

Як включити DHCP на мережевому адаптері Windows 10? Для цього правою кнопкою тиснемо на значок підключення в нижньому правому куті монітора:

Йдемо в налаштування параметрів мережевого адаптера:

На комп’ютері зазвичай буває більше одного мережевого адаптера. Якщо у вас WI-FI, то потрібно вибрати його. У мене дротове підключення Потрібно клацнути по ньому правою кнопкою миші:

У властивостях підключення шукаємо в списку використовуваний IP -Протокол, у мене IPv4:

Далі, дивимося настройки. Якщо у вас DHCP на роутері включений, можна поставити прапори так:

Переконуємося, що на мережевому адаптері включився DHCP, тиснемо на «Додатково»:

Закінчили настройки. Для того, щоб зміни вступили в силу без перезавантаження, ставимо галочку:

Якщо Ви встановили Wi-Fi -адаптер

Все ж буває, що вищеописані способи не допомагають. Довго шукати; тому знову тиснемо правою кнопкою на значку підключення:

Дочекайтеся закінчення роботи майстра:

Після проведених вище налаштувань він гарантовано виправляє всі помилки! Ось так легко налаштовувати DHCP!

Ссылка на основную публикацию