Детальна інструкція, навіщо потрібна батарейка на материнській платі

Ви знаєте, що на комп’ютері встановлена ​​батарейка? Її не потрібно заряджати, використовується при вимкненому ПК. Розглянемо докладніше, навіщо потрібна батарейка на материнській платі.

Для чого використовується

Батарейка (часто називають «таблеткою»), потрібна для харчування функцій ОС, виконуваних на низькому рівні. Це вбудований годинник і налаштування Биос (BIOS) або UEFI (програма для прискорення завантаження ПК, за структурою нагадує BIOS).

трохи теорії

Ці програми відповідають за ПО управляє «залізом». В BIOS вони знаходяться в CMOS RAM (додатковий метал-оксидний напівпровідник). Така пам’ять не постійна, залежить від харчування. Якщо не подається напруга – немає і налаштувань. Для роботи такої пам’яті не потрібно багато енергії. Досить вбудованої батарейки.

Сучасні ПК не використовують CMOS RAM. Розробники встановлюють незалежну пам’ять. Її перевага – дані не очищається після вимкнення живлення. Тому налаштування прошивки UEFI збережуться якщо батарейка розрядиться, і ви її отримаєте.

Материнська палата потребує «таблетці». Вона використовується для забезпечення працездатності годинах, які активні незалежно від того включений ПК чи ні.

Це прості кварцові годинники з різницею, що можна дізнатися дату і час в інтерфейсі BIOS. При включеному ПК пам’ять використовує блок живлення для забезпечення працездатності системи, включаючи і годинник.

При відсутності харчування, працює батарейка. Тому ПК знає точний час. З BIOS або UEFI годинник синхронізуються з годинниками ОС. На них ви зможете дізнатися точний час. Ми розглянули, навіщо потрібна батарейка на материнській платі комп’ютера. Як вчинити якщо вона вийшла з ладу?

коли міняти

Батарейка – це елемент живлення. Згодом у нього закінчиться енергія і він перестане працювати. Розряджається протягом 2-10 років. Якщо ПК підключено до мережі постійно, батарейка прослужить довше так як материнка використовує напруга від блоку живлення.

Поміняйте її, самостійно не чекаючи розрядки, або почекайте поки вона не вийде з ладу. Якщо «таблетка» сяде за мінімального завантаження ОС, виникнуть помилки. Наприклад, «Battery Failure», або «Checksum Error». Якщо з’явиться помилка «CPU Installed» це говорить, що плата не знає, що встановлений CPU. Вона думає, що відбувається його заміна при включенні.

Вихід з ладу елемента живлення призводить до скидання налаштувань розгону CPU або ОЗУ. Порушиться послідовність завантаження HDD. Це буде проявлятися при виключенні ПК, тому що у CMOS пам’яті немає харчування для зберігання налаштувань Биос (BIOS). На таких платах завантаження системи зупиниться, поки не підтвердиться скидання.

На ПК де параметри UEFI знаходяться в постійній пам’яті (її чіпи зберігаються на платі, використовуються тільки для UEFI) таких проблем не буде. ПК включиться, тільки користувач помітить, що не відображається правильний час. Якщо годинник неправильно показують – замініть батарейку.

Яка батарейка встановлена

Визначтеся з її типом. Відкрийте системний блок і подивіться на елемент живлення. Її розташування буде маркуванням вгору, тому подивіться її характеристики не знімаючи її. Розробники використовують тип CR2032. Є моделі де встановлюють CR2025. На виході вони видають три вольта. Їх розмір однаковий – 20 мм. Відрізняються ємністю і товщиною.

На практиці вони працюють однаково, тому що видають три вольта. Тільки елемент живлення з меншою ємністю пропрацює відповідно менше. Якщо товщина нестандартна, перевірте надійність її контакту з материнки.

Для правильного вибору прочитайте цей посібник користувача, яке додається до плати.

як поміняти

Вимкніть ПК, обесточьте його. Відкрийте системний блок, знайдіть батарейку. Вона притискається металевим контактом. Відсуньте його, «таблетка» вискочить з кріплення.

Розробники деяких моделей плат роблять батарейку незнімної. Тоді заміна не передбачена або виконується фахівцем.

Помістіть в гніздо нову батарейку, закріпіть засувку. Перевірте щоб фіксація була надійною. Батарейка повинна знаходиться нерухомо.

висновок

Ми розглянули, навіщо батарейка на материнській платі комп’ютера. Тепер ви знаєте що зробити якщо сіл елемент живлення. Врахуйте, що після заміни зіб’ються настройки BIOS. Їх доведеться заново налаштовувати.

Ссылка на основную публикацию