Дефрагментація жорсткого диска. Що це і як зробити в Windows?

Якщо у вас на комп’ютері встановлений звичайний жорсткий диск (HDD), а не диск SSD, то вам потрібно знати про таке поняття як “фрагментація” і “дефрагментація”, щоб час від часу проводити відповідну операцію і не допускати істотного падіння продуктивності комп’ютера. А операція ця (дефграментація) проста і виконується елементарно! Самі переконаєтеся, прочитавши інструкцію нижче 🙂

Увага! Для дисків SSD дефрагментацію робити не потрібно! Вона не має сенсу через досконалої іншого принципу роботи і при цьому шкідлива для даного типу дисків! На SSD дисках файли не схильні до фрагментації.

А вся справа в тому, файли на жорсткому диску розподілені нерівномірно. В ході роботи з ним ці файли фрагментируются, тобто розбиваються на складові частини.

Тепер, щоб було зрозуміліше, наведу приклад … Диск пише який-небудь файл №1 на доріжку, але на ній попереду вже записаний якийсь інший файл №2 і тому записується файл 1 не поміщається. Але при цьому на диску в цілому вистачає вільного місця для запису цього файлу 1, просто в різних ділянках, а не підряд. В такому випадку записується файл 1 просто розбивається на частини і на ту саму доріжку пишеться частина, яка поміщається, а решта записується вже на інші доріжки в вільні місця. Якщо друга частина файлу також цілком не поміщається у вільний простір на будь-якої доріжці, то відбувається ще одне ділення файлу і так до тих пір, поки файл, розбитий на частини, точно не поміститься цілком на диск.

Це і є фрагментація і відбувається подібне, наприклад, при регулярному видаленні файлів з жорсткого диска. Коли відсоток фрагментованих файлів стає великою, то жорсткого диска потрібно більше часу для їх зчитування, а це позначається в підсумку в цілому на продуктивності всієї системи, наприклад, довше буду відкриватися програми.

Тому, час від часу рекомендується проводити зворотний процес – дефрагментацію, тобто запускати операцію розстановки шматочків файлів на диску так, щоб вони зчитувалися швидше, щоб частини одного і того ж файлу були розташовані якомога ближче один до одного.

Як часто виконувати дефрагментацію? Чи потрібно це робити вам підкаже спеціальна програма Windows під назвою “Оптимізація дисків” (в старих версіях Windows так і називалася “Дефрагментація диска”), про яку розповім нижче. Зазвичай програма пропонує її виконувати, якщо відсоток фрагментації перевищує 10%.

Як зробити дефрагментацію диска

Весь процес я буду показувати на прикладі операційної системи Windows 10. У інших версіях Windows програма відкривається і працює аналогічно.

Для запуску програми дефрагментації відкрийте пошук Windows [1] і наберіть “оптимізація дисків” [2], після чого виберіть знайдену програму [3].

Пошук в інших версіях Windows розташований інакше. Про це розказано у відповідній статті: перейти »

Дефрагментація виконується для кожного окремо взятого розділу жёсктого диска (С, D, E та ін.). У вікні програми спочатку виберіть перший локальний диск і натисніть “Аналізувати”. приклад:

Ще раз нагадую, що не потрібно виконувати дефрагментацію дисків SSD! .

Після виконання аналізу програма покаже відсоток фрагментації і сама вам повідомить, чи потрібно виконувати дефрагментацію чи ні.

Якщо потрібно, виберіть ще раз той же локальний диск і натисніть “Оптимізувати”.

Все, на диску почнеться процес дефрагментації і залишається дочекатися закінчення операції.

Процес дефрагментації може займати дуже багато часу, аж до декількох годин. Все залежить від розміру диска і відсотка фрагментації файлів на ньому.

Під час цього процесу можна продовжувати звичайну роботу за комп’ютером, якщо звичайно він не сильно сповільнив свою роботу через виробленої операції.

Після того як закінчите роботу з одним локальним диском, виконайте те ж саме з іншими, якщо такі є у вас в Windows. Тобто запускаєте знову аналіз і потім, якщо потрібно, дефрагментацію (кнопка “Оптимізувати”).

Відключення / включення автоматичної дефрагментації за розкладом

Програма може виконувати автоматичну дефрагментацію за заданим вами розкладом. Такий режим спочатку включений в програму.

Однак я рекомендую вимкнути автоматичну дефрагментацію, оскільки простіше час від часу робити її самостійно, наприклад, раз в 2-3 місяці. Інакше система може робити цю операцію в невідповідний для вас час або зовсім тоді, коли це не потрібно.

Щоб відключити автоматичну дефрагментацію, натисніть “Змінити параметри” в блоці “Оптимізація за розкладом” і зніміть галочку “Виконувати за розкладом”, після чого натисніть “ОК”.

Якщо все ж хочете включити автоматичну дефрагментацію, то перейдіть в теж вікно і навпаки – поставте галочку “Виконувати за розкладом” [1], після чого виберіть період оптимізації [2], наприклад, щомісяця (менше не рекомендую). Далі натисніть “Вибрати” [3] і відзначте ті диски, для яких потрібно увімкнути автоматичний режим.

Опцію “Автоматично оптимізувати нові диски” залиште включеної, щоб в разі додавання в систему нових дисків, програма відразу додавала їх в список автоматично оптимізуються.

висновок

Дефрагментація (оптимізація) дисків – потрібна операція в системі, якщо на комп’ютері є хоча б один HDD диск. І її потрібно час від часу виконувати, щоб підтримувати продуктивність операційної системи на хорошому рівні.

Тим більше виконується ця операція вкрай просто, буквально в кілька кліків 🙂

Також не забувайте і про інші заходи щодо регулярного обслуговування комп’ютера. Про це розповідається в окремій статті, тут ».

Ссылка на основную публикацию