Дефрагментація диска в Windows XP, 7, 10: за допомогою системних утиліт і сторонніх програм

При роботі комп’ютера виконується постійне збереження інформації на жорсткий диск. Якщо змінений файл виростає в розмірі, якась його частина може бути записана в іншу область з достатнім обсягом безперервного вільного місця. Такий процес називається фрагментацією. В результаті зворотне зчитування відбувається з різних областей диска і виконується повільніше. З огляду на швидкість обробки інформації комп’ютером, до певного порогу користувач не помічає різниці. Високий відсоток фрагментації викликає ефект «візуального гальмування», коли падіння продуктивності стає помітним. Дефрагментація диска призначена для того, щоб збирати «розкидані» частини файлів в одну безперервну область.

Дефрагментація в Windows XP

Повернемося трохи назад за часів Windows 2000 / XP, які стали першими для користувача версіями сімейства NT. Єдиними накопичувачами даних, що використовуються в ПК, були механічні жорсткі диски. Фрагментація приводила до додаткового переміщення рухомий головки зчитування і ставала значною проблемою для користувачів. Для боротьби з нею в ОС Windows використовувалася програма для дефрагментації диска, розроблена Microsoft спільно з Executive Software.

Якість її роботи влаштовувало далеко не всіх, що і призвело до появи сторонніх дефрагментаторів.

Дефрагментація в сучасних версіях Windows

У 2009 році з’явилися SSD-накопичувачі, які можна порівняти за обсягом з HDD і вийшла Windows 7 з підтримкою технології TRIM. У ній використовувалася нова утиліта дефрагментації дискового простору defrag.exe. У командному виді вона була присутня в версії XP, а тепер отримала графічний інтерфейс.

Windows 7

Використовуємо для запуску штатного дефрагментатора ОС команду «dfrgui», що вводиться в меню «Виконати».

Відкривається графічна оболонка з інформацією про поточний стан накопичувачів і елементами управління.

Для управління використовуються лише дві кнопки. Перша дозволяє отримати статистку фрагментації. У центральній частині вікна видно її поточний відсоток. Друга застосовується для ручного запуску. За замовчуванням дефрагментація диска на Windows 7 виконується за розкладом. Використовуючи кнопку у верхній частині вікна, його можна переглянути або налаштувати.

Стрілка вказує на випадають меню, за допомогою яких змінюється розклад запуску. Виділена кнопка відкриває меню вибору дисків.

Дефрагментація диска буде виконується тільки тоді, коли комп’ютер включений. В іншому випадку виконання завдання відкладається на тиждень.

Windows 10

У Windows 10 дефрагментатор запускається тієї ж самою командою «dfrgui». Інтерфейс оптимізований до нової ОС, але основні зміни торкнулися принципу роботи.

Дефрагментація диска на Windows 10 не прив’язана до жорсткої тимчасової мітки. Переконатися в цьому можна, відкривши розклад виконання завдання.

За замовчуванням оптимізація запускається один раз в тиждень і виконується в момент простою комп’ютера. Другим критерієм запуску є досягнення порогу фрагментації в 10%. В меню вибору дисків поряд з фізичним накопичувачем присутній віртуальний.

Технічна підтримка Microsoft «розпливчасто» пояснює його наявність використанням пакета Office або сховища OneDrive. Намагатися його видаляти не треба. З цією особливістю доведеться змиритися.

управління дефрагментацією

Крім графічного інтерфейсу, існує ще кілька способів дефрагментировать диск. У керуючому меню кожного накопичувача є вкладка «Сервіс».

Натиснувши позначену кнопку, користувач відкриває вікно штатної утиліти і може запустити процес вручну.

Будучи компонентом Windows, вбудований дефрагментатор, який із консольного застосування, може управлятися з командного рядка. Запускаємо PowerShell з підвищеними правами і проводимо аналіз стану дисків.

Наступною командою запускаємо вбудований дефрагментатор для Windows.

На скріншоті показаний результат її виконання. Утиліта відпрацювала покладені п’ять проходів і домоглася нульовий фрагментації, правда, з деякими застереженнями, зазначеними в примітці.

Повне відключення штатної утиліти дефрагментації не рекомендується. Якийсь порядок в системі вона все-таки підтримує. При бажанні або заміні її іншим ПО зробити це можна в консолі управління. Викликається вона командою, показаної на скріншоті.

В меню переходу знаходимо розділ «Служби». Після цього в центральній частині вікна розгорнеться список всіх сервісів ОС. Знаходимо позначений рамкою і відкриваємо меню настройки параметрів.

У зазначеному стрілкою випадаючому меню вибираємо тип запуску «Відключено». Зупиняємо поточне виконання служби. Підтверджуємо рішення і закриваємо керуючу консоль.

Таким чином можна відключити дефрагментацію в Windows 7. У наступних версіях дії користувача аналогічні, але служба називається «Оптимізація диска».

Програми для дефрагментації

За останній десяток років вбудовані засоби ОС помітно виросли в плані функціональності. Файлова система NTFS, для якої фрагментація не критична, на домашніх ПК вже не виняток, а норма. У Windows з’явилася можливість виконувати дефрагментацію за розкладом у фоновому режимі. Однак немає межі «досконалості». Програми, призначені для заміни штатної утиліти, випускаються регулярно, і сьогодні ми розглянемо декілька найпопулярніших.

Advanced SystemCare

Розробка компанії IObit позиціонується як краще безкоштовне засіб для «оптимізації» комп’ютера, що не містить шпигунських модулів. При установці намагається протягнути на ПК весь набір «корисних» сервісів Яндекса.

При запуску Advanced SystemCare Free насамперед пропонує послуги з очищення системи від «сміття» і за всіма видами виправлень, які розробники вважали за можливе включити в безкоштовну версію.

На вкладці «Інструменти» знаходиться утиліта Smart Defrag. Провести дефрагментацію з її допомогою неможливо, оскільки вона вимагає окремої установки.

Фактично програма є черговим «чистильником», поєднаним з оболонкою для завантаження іншого ПО IObit.

Smart Defrag

Вирушаємо на сайт розробника і викачуємо Smart Defrag окремо, без супутніх «прикрас».

Програма правильно визначила тип носія і навіть зрозуміла, що він не потребує її послуги.

На основній вкладці пропозицію «оптимізувати» диск залишилося. Довіримо програмі виконання аналізу, щоб порівняти якість роботи зі штатною утилітою.

Як бачимо на скріншоті, вбудований дефрагментатор з завданням впорався. Програма знайшла тільки один змінився елемент, який зібралася «впорядкувати».

Замінити системну утиліту Smart Defrag не зможе, так як використовує аналогічне API. Продукти IObit швидше принесуть шкоди ПК, ніж виконають корисну роботу.

MyDefrag

Розробка програми була припинена в 2010 році, а сайт знаходиться в архіві інтернету. Завантажити останню випущену версію з нього можна, але використовувати навряд чи варто.

MyDefrag насилу зміг виконати аналіз дискового простору.

Без технічної підтримки протягом семи років програма перетворилася в малокорисних і неінформативне аналізатор. Довіряти їй сучасні HDD для будь-яким чином операцій не варто.

Auslogics Disk Defrag

При установці програма не пропонує нічого зайвого, крім установки вмираючого пошукача Yahoo.

Основне вікно показує карту стану дискового простору. Трохи нижче розташована легенда, що дозволяє швидко розібратися в вийшла картині. Програма використовує методи, відмінні від системних алгоритмів, тому знаходить більше фрагментованих частин.

Кожен блок кластерів можна переглянути окремо. Натискання на нього відкриває додаткове меню в нижній частині програми. У ньому перераховуються виявлені файли з абсолютними шляхами до них.

Disk Defrag має багаті налаштування. Переміщаючись по вкладках, можна змінити кожну деталь, починаючи від інтеграції в систему і закінчуючи алгоритмами роботи.

Окремо зібрані специфічні настройки для роботи з SSD-накопичувачами.

Disk Defrag залишає приємне враження повністю закінченого продукту. Auslogics змогла показати, як зробити дефрагментацію диска наочній і доступній для розуміння будь-якого користувача.

Defraggler

Програма розроблена компанією Piriform, творцем CCleaner, в двох редакціях. Ми використовуємо Free, яка при ввічливо пропонує використовувати Chrome в якості основного браузера.

Основне вікно Defraggler відображає схему дискового простору і його візуальне наповнення даними. При аналізі програма визначила ступінь поточної фрагментації в 15%.

Реалізована можливість перегляду вмісту окремих блоків на диску і абсолютних шляхів до файлів.

Налаштування програми в кілька разів бідніші Auslogics. Окремі опції для роботи з SSD не передбачені. Можлива інтеграція в систему на рівні контекстного меню і підміни стандартної утиліти дефрагментації.

Протягом останнього року Defraggler не отримував оновлень. Схоже, що розробники закинули продукт. При роботі з програмою постійно присутнє відчуття використання гранично урізаною по функціоналу копії Disk Defrag.

проміжні висновки

Огляд програм популярних за статистикою завантажень зайвий раз доводить, що безкоштовна «оптимізація в один клік» неможлива, а багато користувачів користуються застарілою інформацією. Кращий дефрагментатор розробила Auslogics, і це по-справжньому хороший продукт. З гіршого боку себе показали найпопулярніші екземпляри з розрекламованими можливостями.

На закінчення

Використання файлової системи NTFS само по собі знижує вплив фрагментації на продуктивність. У зв’язці зі штатною утилітою ви отримуєте стабільно працюючий ПК з дефрагментацією за розкладом. При використанні SSD дефрагментації не потрібна в принципі. Дисковим простором розпоряджається контролер накопичувача, що не прив’язаний до ОС. Фактично проблема перестала існувати, а боротьба з нею з використанням стороннього ПО нагадує битву з вітряками.

Ссылка на основную публикацию