Дефрагментація диска на Windows 10: як виконати і чи потрібно це робити

За замовчуванням, дефрагментації Windows 10 вже включена. Він не знає про це кожен раз спостерігає дивну картину при аналізі – файли на диску зберігаються цільні. Цим кілька маскується збір телеметрії, що супроводжується частим зверненням до дисків. Перший тиждень, коли вінчестер гуркоче, як танк, ми перебуваємо в спокійній впевненості – йде дефрагментація. Але коли те ж саме триває цілий місяць, ми починаємо думати: це скільки проходів там робиться? Дефрагментація жорсткого диска на Windows 10 є далеко не єдиним процесом, який споживає ресурси звернення до накопичувачів.

Ще раз підкреслюємо: ОС повністю виконує необхідні операції самостійно. З цієї причини зміна опцій через оснащення не потрібно, і не потрібно, тим більше, качати якесь додаткове ПО. Вимкніть в настройках? Не треба цього робити. Фрагментований файл читається набагато повільніше. Насправді в вінчестері не одна головка, як це прийнято думати, і навіть не дві. Тому що дисків всередині багато. Але навіть при всьому цьому різноманітті механічні деталі не можуть рухатися зі швидкістю, що перевищує їх можливості.

Про дефрагментації

Операційна система оперує не доріжками і секторами, як це було в деяких ранніх ОС, а відразу цілими блоками пам’яті. Причому деякі з них позначені, як порожні, а інші зайняті. Коли йде процес копіювання файлів, в тому числі при установці системи, інформація пишеться послідовно. Але оскільки головок безліч, то ніколи заздалегідь не можна передбачити, де ж саме виявляться шматки файлів. Процес дефрагментації полягає в перетасування окремих шматків так, щоб зібрати з них єдине ціле.

Можете порівняти це з мозаїкою, яка красиво виглядає тільки в зібраному вигляді. Щось подібне спостерігається і в ОС Windows. Вона працює до тих пір, поки все не стане, з її точки зору, красиво. Для нас це обертається невеликим приростом продуктивності. Звичайно, не можна домогтися збільшення швидкості в рази, як це відбувається при налаштуванні візуальних ефектів (в тому числі і теми), і все-таки дефрагментацію диска можна віднести до розряду необхідних операцій.

як виконати

Дефрагментація Windows 10 виконується за розкладом. Як правило, щотижня.

Таку картину можна спостерігати в більшості випадків. І не потрібно нічого спеціально для цього робити. Для виконання операції зробіть ось що:

 1. Запустити Провідник натисканням Win + E.
 2. Знайдіть будь-який диск (ліва колонка), і клацніть по ньому правою кнопкою миші.
 3. Вибираємо Властивості, і переходимо на вкладку Сервіс.
 4. Ви бачите, що тепер крім дефрагментації з’явилася і якась ще опція. Зізнаємося, не знаємо, про що йде мова. Тиснемо кнопку! Отримуємо те саме вікно, скрін якого викладений на самому початку.
 5. Для установки розкладу клікайте відповідну кнопку.
 6. Власне, не бачимо, що саме пояснювати у вікні. Все і так зрозуміло. Без слів.
 7. Щоб вибрати диски, тисніть нижню кнопку і ставте галки там, де це потрібно. За замовчуванням, все і так вже дефрагментує.

Що за нісенітниця там в кінці?

Коли людина бачить щось незнайоме, він вважає автоматично це непотрібним. Це добре описано в байці Крилова про Мавпу і окуляри. Зрозуміло, персонаж тваринного світу є метафорою. Хоча не позбавлена ​​байка і алегорій. У нашому випадку дивний тому, що знаходиться в самому кінці списку (див. Скрін) може бути віртуальним диском Microsoft Office. Не потрібно його прибирати (answers.microsoft.com/ru-ru/windows/forum/windows_10-other_settings/%D0%BE%D0%BF%D1%82%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D0% B7% D0% B0 / ee791ec8-1835-49db-9e97-167f7140ff84).

Що за … оптимізація?

Дійсно цей термін в рунеті плутають тепер з дефрагментацією. Тому що:

 1. Так написано у Вікіпедії.
 2. Так зроблено в оснащенні десятки.
 3. Ми не знаємо, звідки взяти іншу інформацію.

Ми трохи подумали і вирішили, що читачам може бути корисна стаття на офіційному сайті Майкрософт (technet.microsoft.com/en-us/library/hh848675.aspx). Ось, тут і описується тонка грань. Мабуть, проста потреба в дефрагментації з часом стала не єдиною необхідною операцією. Фахівці вигадали щось ще. І замітка допомагає глибше проникнути в сенс виконуваних утилітами дій.

Ми знайшли опис саме для десятки, але функція доступна вже у вісімці і серверних 2012. Переводимо опис. Зазначена команда (командлет) виконує:

 • дефрагментацію;
 • консолідацію пластин (носія), іноді це називається консолідацією шарів;
 • вирівнювання (використання менш «затертих» областей);
 • багаторівневе зберігання (розподіл інформації за розмірами, типу даних, частоти звернень).

Ви бачите, що оптимізація є все-таки дещо ширшим поняттям. Але що саме станеться на ПК при запуску цієї утиліти з оснащення, показаної вище. У Майкрософт кажуть, що при відсутності параметрів в командному рядку буде наступна:

 1. Вінчестер (HDD), фіксований VHD, прості сховища: ключі -Analyze -Defrag.
 2. Сховища з багатоярусним зберіганням: ключ -TierOptimize.
 3. SSD з можливістю вирівнювання: -Retrim.
 4. Сховища (з виртуализацией), SAN VD (з виртуализацией), динамічні VHD, диференціальні VHD: ключі -Analyze -SlabConsolidate -Retrim.
 5. SSD без підтримки вирівнювання використання інформації, системи FAT знімних носіїв, невідомий тип накопичувачів: не виконується жодна операція.

Ви бачите, що десятка передбачає безліч опцій для самих різних носіїв. Вперше SSD жорстко стали просуватися в 2012 році з виходом Windows To Go (корпоративна різновид вісімки). Тепер уже і домашні ОС виявляють бажання попрацювати з твердотільної пам’яттю. Чи не знаємо, чи доречно тут наводити повний опис утиліти, тому що, з одного боку, російською інформацію поки що ні виклали, але багато адміни давно вміють читати і по-аглийськи.

Як запустити Optimize-Volume

Напевно, багато хто і так вже знають, але ми все-таки розповімо, як потрібно запускати. Тому що не кожен в курсі, що дефрагментировать тому можна прямо з командного рядка.

 • Win + X для виклику системного меню.
 • Запустіть командний рядок від імені адміністратора.
 • Введіть PowerShell і тисніть Enter, щоб увійти в мову скриптів.
 • Наберіть команду Optimize-Volume, і система скаже, що команда поставлена ​​в чергу, але потрібно ввести для неї деякі додаткові дані. Наприклад, букву тому і так далі (по інструкції Майкрософт, посилання вказана вище).

Чи не бачимо ніяких причин гратися з такою опцією звичайним користувачам, але завжди знаходяться ті, хто хоче дізнатися свій накопичувач ближче. Отже, просто виконати всі операції так, як це роблять прості громадяни, їм буде мало. Успіхів в освоєнні мови скриптів Майкрософт.

Отже, тепер ми знаємо, що дефрагментація буде виконуватися за замовчуванням, якщо це не вимкнути. Чи потрібна ця опція SSD? Видалити чи ні? Ми вважаємо, що Майкрософт знає про це набагато краще будь-якого з нас. Так що напевно настройка не потрібна.

Це цікаво! Хто-небудь замислювався, чому Біллі Гейтс так поспішає перейти на безшумні SSD? Без налаштувань ПК з десяткою торохтить, як танк. Це збирається інформація у вигляді телеметрії. Одна з причин, по якій збір інформації прагнуть вимкнути, це шум. Читачі здогадалися вже, що SSD працюють в досконалої тиші.

Ссылка на основную публикацию