Чи не працює клавіша (і) на клавіатурі ноутбука, ПК [Варіанти рішень]

Доброго часів доби!

Якщо зі звичайною клавіатурою для ПК проблем не виникає – зламалася, купив нову, то ось з ноутбуками далеко не всі так просто:

 • по-перше, її в деяких випадках досить складно знайти;
 • по-друге, самостійно її не просто поміняти (іноді потрібно розібрати весь пристрій);
 • по-третє, далеко не завжди непрацездатність якихось клавіш пов’язана з несправністю (а ось на цьому багато користувачів обпікаються …)!
 • по-четверте, клавіатура ноутбука часто “кусається” за ціною (коштує значно дорожче).

Власне, в цій статті хочу навести деякі не зовсім очевидні причини, через які можуть перестати спрацьовувати клавіші. До того ж, не завжди варто відразу ж бігти за новою клавіатурою – погодьтеся, якщо у вас не працює 1-2 клавіші (які не так вже й часто і використовуються), то цілком можна обійтися і без них?

Загалом, в цій статті приведу різні варіанти причин, рішень, і що можна зробити, якщо зіткнулися з цією проблемою. І так …

В допомогу!

Тестування працездатності клавіатури (діагностика за допомогою Keyboard test utility) – 

Що робити, якщо у вас не спрацьовують деякі клавіші

Чи не відключені чи клавіші в BIOS (актуально для FN, F1 ÷ F12)

Якщо у вас не працюють функціональні клавіші (F1 ÷ F12), або спец. клавіша – то можливо, що проблема криється не в самих клавішах, а в налаштуваннях BIOS (UEFI). До речі, зазначу, що за замовчуванням на багатьох ноутбуках функціональні клавіші відключені (Замість них виконується відмінні функції: додавання гучності, вкл. / Викл. Wi-Fi, регулювання яскравості екрану і т.д.).

Як правило, необхідно увійти в BIOS і поміняти режим роботи функціонал. клавіш (назва параметра щось на кшталт “Hotkey Mode”, як на скріншоті нижче).

В допомогу!

Як увійти в BIOS | UEFI – 

Hotkey Mode – змінений режим роботи клавіш F1-F12

Крім цього, зверніть увагу на те, чи у вас драйвера і спеціалізований софт від вашого виробника ноутбука. Для автоматичного оновлення драйверів я вже давно рекомендував ось цей список утиліт: 

В допомогу!

Чому можуть не працювати Fn і функціональні клавіші F1 ÷ F12 на ноутбуці (вирішення проблеми) – 

До речі, якщо у вас звичайна клавіатура для ПК – то зверніть увагу на спеціальні клавіші F Lock або F Mode (Наприклад). Вони зустрічаються не так вже й часто, але все-таки …

За допомогою них можна відключити функціональні клавіші (поряд з ними, зазвичай, присутня світлодіод, приклад нижче).

Клавіша F Lock (найчастіше зустрічається на дорогих клавіатурах)

Сміття під клавішами (пил, крихти, волосся)

Найбільш часто причиною поганої спрацьовування більшості клавіш є сміття і пил, які з часом накопичуються під ними. Характерна ознака в цьому випадку: при слабкому натисканні клавіша не спрацьовує, однак, при натисканні з деяким зусиллям – клавіша працює. Хоча, звичайно, багато що залежить від конструкції самої клавіатури (деякі спеціально захищені, і такої проблеми в общем-то не мають).

У будь-якому випадку, час від часу рекомендую чистити клавіатуру від сміття (зайвим це точно не буде).

Як можна почистити клавіатуру:

 1. спосіб №1: скористайтеся балончиків зі стисненим повітрям, який продають в більшості комп’ютерних магазинів (або звичайним пилососом, включивши реверсний режим). За допомогою такого простого “видування” можна позбутися від більшості пилу і крихт з-під клавіш.

  Балончик зі стисненим повітрям

   

 2. Спосіб №2: зараз у багатьох магазинах (наприклад, китайських) продаються спец. пилососи для чищення клавіатури. Теж досить непогане і зручний засіб (приклад такого пристрою – см. На фото нижче).

  USB-пилосос для клавіатури

   

 3. Спосіб №3: також у багатьох магазинах зараз є “розтікаються” липучки. Принцип роботи з нею досить простий: спочатку ви її кладете на клавіатуру, злегка придавлює – вона розтікається і заповнює всі порожнечі між клавішами, весь пил і сміття липнуть до неї. Потім відчіплюватися її разом зі сміттям.

  “Липучка” для чищення клавіатури

   

 4. Спосіб №4: якщо у вас звичайна клавіатура (не ноутбук) – то її можна просто перевернути і злегка постукати по ній, потрясти. Навіть такий спосіб допомагає “вибити” дуже багато зайвого з неї …
 5. Спосіб №5: якщо ви трохи знайомі з технікою, то можна спробувати розібрати її і продути зсередини, вручну все протерти і очистити (Зазначу, що операція вимагає деякого досвіду; робите на свій страх і ризик).

Знос і закислення доріжок (особливо актуально при залиття клавіатури)

Для довідки! Умовно клавіатури можна “розбити” на 2 табори: мембранні (в яких використовуються тонкі плівки з доріжками), і механічні (де кожна окрема кнопка – це “кнопка”). Найбільш поширені клавіатури – це мембранні (близько 90% -95% на ринку). Вони дешевше і легше (що особливо актуально для ноутбуків).

Так ось, яка б клавіатура не була – вона розрахована на певну кількість натискань (як правило, кілька десятків тисяч – це кілька років, навіть при активному використанні). З плином часу струмопровідні доріжки закісляется, тонкі контакти, які замикають доріжки, зношуються, також робить свою “справу” і пил.

До речі! Процес “закислення” струмопровідних доріжок прискорюється в сотні разів, якщо ви проливаєте якусь рідину на клавіатуру. Що, до речі, не так вже й рідко, фахівці за кордоном порахували, що кожна 100-я гуртка над клавіатурою перекидається на неї …

Мембранна клавіатура (як приклад, щоб зрозуміло було про що йде мова).

При проблемах зі старою клавіатурою (або з залитої якоюсь рідиною) можу порадити наступний рецепт (Він не гарантує відновлення, і робите по ньому все на свій страх і ризик. Однак, кілька клавіатур оживити на деякий час, він мені допоміг):

 1. спочатку знімаєте (відключаєте) клавіатуру з ноутбука (від ПК);
 2. якщо клавіатура була залита якоюсь рідиною (лимонад, чай та ін.): добре промийте її в теплій воді з миючим засобом (наприклад, Fairy) і дайте їй просохнути. Підключіть знову і подивіться, чи стала нормально працювати;
 3. якщо варіант не допоміг, доведеться повністю розібрати клавіатуру, і протерти плівку з доріжками і пружну мембрану за допомогою етилового спирту.
 4. зверніть увагу на стан доріжок: якщо є десь підозри на те, що вони “стерли” або пошкоджені – їх необхідно обробити за допомогою струмопровідного клею (не зайвим було б “продзвонити” доріжку, щоб визначити, чи проводить вона “сигнал” / струм); або просто змиритися і купити нову …

  Приклад ремонту доріжок клавіатури

 5. Спосіб хоч і “колгоспний”, але іноді допомагає відновити клавіатуру. До речі, годиться тільки для мембранного типу клавіатур.

Як обійтися без деяких кнопок

Далеко не завжди є можливість замінити клавіатуру: іноді банально немає коштів, нерідко багато так звикають до своєї клавіатурі, що просто-напросто не хочуть її міняти ні на яку іншу. Що стосується ноутбуків – то може так стати, що потрібну клавіатуру під вашу модель можна годі шукати …

Але в багатьох випадках, можна обійтися і без непрацюючих клавіш (особливо, якщо їх всього 1 ÷ 2). Найпопулярніші способи цього “обходу” приведу нижче …

Можна перепризначити одну клавішу на іншу

Найбільш поширений варіант – це скористатися спеціальними утилітами, які можуть замінити натискання по одній клавіші на натискання по інший. Звучить трохи “дивно”, але принцип такий:

 • не працює у вас, скажімо, клавіша “Z”;
 • ви встановлюєте клавішу “Ctrl” разом неї;
 • тепер при натисканні на “Ctrl” – у вас буде спрацьовувати “Z” (звертаю увагу, що можна перепризначувати практично будь-які кнопки між собою).

Інструкція на допомогу!

Як перепризначити одну клавішу на іншу (тим, у кого не спрацьовує натискання кнопки на клавіатурі) – 

MapKeyboard: всього три дії для заміни клавіші (клікабельно!)

Мені особисто імпонує утиліта MapKeyboard – проста, безкоштовна, надійна. Принцип роботи з нею дуже простий: спочатку вкажіть яку кнопку хочете задіяти замість непрацюючій; потім вказуєте працюючу і зберігаєте настройки. Після перезавантаження ПК / ноутбука – “справа” зроблено, клавіша буде замінена (скрін трохи вище).

Можна підключити додаткову клавіатуру

Також, як і до ПК, до будь-якого ноутбука можна підключити звичайну клавіатуру (найчастіше використовується класична USB-клавіатура). Як правило, проблем з налаштуванням не виникає: клавіатура стає доступна для роботи відразу ж після підключення.

Як приклад (до ноутбука підключена USB-клавіатура)

Можна задіяти віртуальну клавіатуру

Не всі виявляється знають, що в Windows є віртуальна (програмна) клавіатура, по якій можна натискати курсором мишки. Щось на зразок тієї, яка з’являється на Android пристроях, коли ви звертаєтеся до якого-небудь текстового блоку.

Щоб викликати таку віртуальну клавіатуру, відкрийте панель управління Windows, і перейдіть в наступний розділ: Панель управління \ Спеціальні можливості \ Центр спеціальних можливостей. Там буде посилання на її запуск (див. Скрін нижче).

Включити екранну клавіатуру

Виглядає клавіатура досить непогано, кнопки великі, зручно. Цілком можна використовувати при заповненні невеликих текстових полів, коли основна клавіатура не дозволяє цього зробити.

Скріншот роботи екранної клавіатури

Доповнення!

До речі, в деяких випадках (наприклад, коли не працює певна клавіша, скажімо Print Screen для створення скроневої) – в більшості сучасних додатків можна легко змінити гарячі клавіші за замовчуванням на ті, які потрібні вам (тобто була Print Screen для створення скрін – стала комбінація Ctrl + Shift). Більш детально тут: 

Якщо проблема з кнопкою включення

Не так давно, до речі, отримав одне цікаве питання щодо не працює кнопки включення (Power) на ноутбуці. Взагалі, вона безпосередньо до клавіатури не відноситься, але все ж таки … вирішив вказати і її теж в цій статті.

Ссылка на основную публикацию