Чому bios не бачить жорсткий диск sata – розбираємося з причинами

Впевнений користувач настільного ПК або ноутбука при збої або поломки може дійти до необхідності для самого себе знайти рішення проблеми

– чому биос не бачить жорсткий диск і що робити самостійно, щоб відновити повноцінну роботу на ПК і використовувати дані в ньому або запустити як зазвичай систему. У вкрай переважній більшості варіацій – це виняток із статистики, тому що стосується тільки дуже просунутих користувачів, програмістів, системотехніків, системних адміністраторів, сервісних інженерів і комп’ютерних ремонтників.

А що робити неосвіченому людині, якщо диск всього один, і ПК не починається зовсім, або, якщо їх два-три, але один жорсткий bios не бачить і після багаторазових перезавантажень або невдалих спроб? У такому випадку для розуміння суті нам необхідно розповісти про комп’ютери по-російськи і прояснити ключові моменти.

Що таке біос простими словами і з чим його їдять? 

BIOS – спочатку базові набори і «прошивки» системних програм і кодів, без яких комп’ютера неможливо функціонувати в принципі, запускатися, працювати з інтернетом і локальною мережею, з усім обладнанням, апаратним забезпеченням – внутрішнім і зовнішнім, включаючи диски і кулери.

Сама абревіатура розшифровується так – Basic (базова), Input / Output system (система введення / виведення). Поняття раніше відносилося лише для ПК на платформі фірми IBM, в інших же архітектурі можуть бути назви інші, наприклад, «Boot» або інше, але всі звикли саме до цього терміну, тому що сенс спочатку однаковий.

Зовнішній інтерфейс або візуальна оболонка bios- це зазвичай синій екран у вигляді таблиці-меню, де можна подивитися відомості про головне обладнанні і змінити значення базових налаштувань, використовуючи головним чином стрілки переміщення, лінійку кнопок F1-F10, Y / N, цифрах і ESC. Замислитися над, а інший раз, і зрозуміти, чому bios не бачить жорсткий диск sata можна саме тут. Але для цього треба ще потрапити в цю «оболонку», однак, і це має свої ньанси.

Як проникнути в душу ПК – в біос і подивитися, що запам’ятовують пристрої?

Для входу в саму «душу» комп’ютера – необхідно відразу після включення і до початку завантаження операційної системи натиснути одну з кнопок – ESC / DELETE / TAB / F2, для різних моделей і виробників може бути свій варіант і навіть відрізнятися від цього і потрібно його знати . Після включення на кілька секунд, а то і менше, буде відображення варіантів входу в BIOS або в правому нижньому кутку, або посередині, або по всій довжині внизу в залежності від системи і марки (виробника).

З першого разу можна не встигнути не тільки увійти в bios, а й прогавити подивитися, що викликає зайві перезавантаження. А коли визначеність є, то відразу після включення ще при темному екрані краще відразу почати натискати кілька разів якомога швидше про всяк випадок, а не сподіватися на реакцію. У багатьох моделях подібним чином викликається маленьке меню, де відображаються як би варіанти для биос або завантажень, або відновлення системи, і, іноді в основну «менюшку», де можна подивитися, чи є диск «на облік», новачкові відразу не потрапити, поки все не перебереш.

Отже, вхід в «страшне» зроблено, далі треба знайти і вибрати «System information» (в більшості менюшек) і інтуїтивно стає все зрозуміло. Першим, звичайно, йде оптичний привід, якщо є, а наступним у списку повинен бути наш диск sata або кілька, а ось якщо його немає, чи ні одного з них, то тепер можна поламати голову чому биос не бачить жорсткий диск sata – розглянути варіанти . Але є попередження для новачків і обивателів по-російськи або правило номер один! – Краще ніколи самому не лізти в bios без точного знання, що треба подивитися, а якщо вже справа зроблена, то зайвого абсолютно нічого краще не робити! Але вже пізно, зрозуміли – не бачить комп жорсткий носій, треба діяти далі.

Що можна було б зробити далі, але не варто?

Навіщо знати чому биос не бачить жорсткий диск з роз’ємом sata

Головне, що тепер суть відома, і тепер зі знанням основний «біди» сміливо можна звертатися в спеціалізований сервіс, де проблема буде встановлена ​​в короткі терміни, а ще швидше, якщо наш жорсткий накрився. Звичайній людині більше нічого не потрібно робити і займатися ремонтом самому, але знати основну частину причин і шляхів рішень ніколи не завадить, щоб майстрам задати напрямок і показати, що накрутити зайвого за ремонт буде вельми проблематично або неможливо.

Але для початку необхідно по-російськи на трьох пальцях пояснити, що таке жорсткий диск на прикладі складу:
• корпус з роз’ємами для підключення і кріпильними отворами;
• болванка, на якій сидить магнітний накопичувач і обертається від движка;
• зчитувально-записує «головка» зі своїм приводом;
• безліч мікросхем і деталей.

Сама критична проблема – HDD зламаний, решта не так страшно

Найгірше, через що жорсткий «носій» c sata bios не бачить – припинення обертання магнітного накопичувача всередині корпусу вінчестера, що може говорити як про зламаний або згорілому движку (привід), так і про механічні пошкодження іншого характеру, так і про що вийшов з ладу всього вінчестера. Майстри визначають дану проблему поетапно, виконуючи ряд дій по визначенню рівня шуму і вібрації, зазвичай виробленим при обертанні на різних режимах роботи комп’ютера. Наприклад, в процесі включення або виключення, зупинкою кулера. Так само здійснюється підключення хард-року до роз’ємів приводу DVD, до іншого комп’ютера або до корпусу SATA-USB. При нульових результатах після всіх маніпуляцій вердикт один – вінчестер вимагає ремонту або утилізації … А некритичні проблеми, коли розійшлися контакти, з’явилися несправності в кабелі SATA, не встановлені або злетіли драйвера, в биосе не включені контролери (при підключенні нових) і т.п.
Левова частка неполадок з вінчестером і виникають при підключенні додаткових запам’ятовуючих пристроїв. Іноді складно зрозуміти, в якій виникає причина, але досить часто відбуваються конфлікти в системі, якщо моделі хардов однакові. У такому випадку, як правило, все вирішується послідовним підключенням кожного HDD окремо, якщо операційка буде на кожному.

Не рідкісні випадки, коли блок живлення перестає тягнути після додавання нового ємного вінчестера, а якщо додавання не було, то причина все одно може бути в падінні потужності харчування всього комп’ютера, тобто поломка може полягати в самому блоці спочатку.

Безліч випадків, чому биос не бачить жорсткий диск, виявляється при самостійних підключених, навіть якщо раніше не раз проводилася дана процедура. Неправильне підключення інтерфейсних проводів і кабелів живлення -Поширення явище, але варіантів у нього безліч.

Нестикування може бути через наявного контролера, розрахованого на 1,5 Гбіт / с, а новий HDD сата в два рази перевищує сприймається показник, тому треба перемичку налаштувати так, щоб «синхронізуватися», знизити обороти і тоді буде розпізнавання системою.

Інший випадок при помилковою «налаштуванні» перемички для відносно старих, здатної відповідати за пріоритетність вінчестера. Важливість даного роз’єму, де це налаштовується, недооцінюється, і навіть не всі просунуті користувачі знають про нього, не дивлячись на те, що інструкція про варіанти установки перемички знаходиться прямо на корпусі хард-року! Знаходиться він поруч з роз’ємом даних і електроживлення, в основному, посередині. Можливо, що ця перемичка зовсім відсутній. А якщо ні, то вона повинна бути в правильному положенні, як і на всіх HDD. Так само параметр пріоритетності може вибиратися кабелем.

Не виключається варіант «невидимості» биосом запам’ятовує через контролера (хост адаптера) на материнській платі, тоді необхідний її ремонт, а не шукати проблеми в носії або в BIOS. Виявити це легко, якщо недолік фізичний, і є можливість хард увіткнути в інший «слот», тобто аналогічно методу, коли моделі однакові.

Кращим же способом вирішення даної проблеми буде за комп’ютерними майстрами, які на цьому спеціалізуються, тому що маніпуляції з биосом можуть привести до остаточної поломки всього комп’ютера. Так само некваліфіковані дії можуть зашкодити HDD або «добити» його до кінця, а так само інші комплектуючі комп’ютера.

Якщо ж «апарат» на гарантії і нових маніпуляцій з ним не було, то краще відразу віднести його в сервіс.

Ссылка на основную публикацию