Через що низька продуктивність процесора Intel на ноутбуці. Як його можна прискорити? (Про Turbo Boost)

Добрий день.

Не так давно “розбирався” з повільною роботою одного ноутбука (Зауважу, що моделька була оснащена сучасним Intel Core i7-7700HQ, тобто досить продуктивна штука). Як виявилося надалі, причинами чому він гальмував в іграх – була відключена технологія Turbo Boost (є на сучасних процесорах, дозволяє піднімати продуктивність процесора під час навантаження), і не оновлені драйвера на відеокарту (використовувалися ті, що були “поставлені” при інсталяції Windows ).

Думаю, що з подібною проблемою (низької продуктивності) стикаються багато користувачів своїх пристроїв. Власне, ця стаття як раз про те, які параметри можуть позначитися на швидкодії ноутбука, як їх перевірити і поміняти …

Матеріал актуальний для сучасних ноутбуків з ЦП Intel Core i3, i5, i7.

Причини спаду продуктивності процесора. Як прискорити ноутбук

налаштування електроживлення

Перше, що порекомендую зробити – це звернути увагу на електроживлення. Справа в тому, що стандартні параметри на більшості ноутбуків встановлені для “оптимальної” роботи пристрою (тобто часто спрямовані на економію енергії, щоб пристрій міг довше пропрацювати від акумуляторної батареї). При цьому, якщо виставлено знижене харчування процесора – буде автоматично відключена функція Turbo Boost (Що серйозно позначиться на продуктивності).

Для початку зверніть увагу на системний трей: там повинен бути значок “батареї”. Клацнувши по ньому лівою кнопкою мишки – можна побачити вікно, в якому є повзунок “продуктивності”, посуньте його на максимум.

Режим харчування

Далі необхідно відкрити панель управління, розділ “Обладнання і звук / Електроживлення”. Після необхідно або вибрати схему електроживлення з високою продуктивністю, або відкрити настройки поточної схеми (як на скрині нижче).

Електроживлення (клікабельно)

Потім перейти по посиланню “Змінити додаткові настройки живлення”.

Додаткові параметри

Далі знайти і розкрити вкладку “Управління харчуванням процесора”: мінімальне і максимальне стан процесора виставити на 100% (як від батареї, так і від мережі, приклад на скрині нижче).

Управління харчуванням процесора

Крім цього, зверніть увагу на різні менеджери харчування, що йдуть в комплекті до ваших драйвера на ноутбук. Наприклад, подібні штуки є у Lenovo, Sony та ін. Виробників.

Менеджер харчування в ноутбуці Lenovo

Чи не “працює” Turbo Boost

Turbo Boost – це технологія Intel, яка автоматично збільшує тактову частоту процесора при високому навантаженні. Що в свою чергу проводити до збільшення продуктивності. Якщо “відкинути” деяку термінологію, то це нагадує “розумний саморозгону” ЦП.

Так ось, суть в тому, що технологія Turbo Boost може підтримуватися вашим процесором, але вона може бути не задіяна (не використовуватися)!

Підтримують цю технологію процесори Intel Core i5, i7 (і i3 8 покоління). Щоб перевірити, чи підтримує цю технологію саме ваш ЦП, необхідно зайти на сайт і знайти модель свого процесора. Якщо підтримує, в характеристиках побачите рядок “Max Turbo Frequency” (див. Скрін нижче).

В допомогу!

Turbo Boost

Щоб дізнатися, чи використовується технологія Turbo Boost вашим ноутбуком, необхідно встановити одну з спец. утиліт:

 1. на офіційному сайті є спец. монітор, для стеження за продуктивністю процесора (див. скрін нижче, зліва). Якщо ваша продуктивність ЦП “стрибає” вище позначки темно синього кольору (в прикладі нижче 2,5 GHz) – то Turbo Boost підтримується. Для тестування – запустіть якусь гру / перегляд фільму та ін.
 2. – в головному вікні програми (вкладка CPU) зверніть увагу на параметр Core Speed (Частота там буде постійно змінюватися, але її максимум повинен досягати того значення, яке ми бачили в специфікації ЦП, в графі Max Turbo Frequency, тобто 3,1 GHz або 3100 MHz, що одне і теж (див. Скрін нижче і вище)).

Чи працює Turbo Boost на ноутбуці (клікабельно). Monitor з сайту Intel і утиліта (праворуч) CPU-Z

Через що може не працювати Turbo Boost (* якщо він підтримується вашим ЦП):

Turbo Boost (UEFI) / Клікабельно

Висока температура, перегрів

Ще одна досить популярна причина зниження продуктивності ноутбуками – це перегрів. Справа в тому, що, коли температура процесора досягає певної точки – він починає знижувати свою швидкодію (щоб знизити температуру). Якщо температура продовжує рости і доходить до критичної точки – пристрій вимикається. Сучасна дворівнева захист (можливо, чули вже десь цей термін).

До речі, критична температура процесора, при досягненні якої ноутбук вимкнеться, вказана в специфікації на сайті Intel (див. Графу “T junction”).

T junction (температура, при досягненні який, ПК вимкнеться)

Взагалі, в цілому, вкрай небажано, щоб температура процесора перевищувала 70 C.

Про те, як дізнатися поточну температуру, що вважається нормою, і як боротися з перегрівом, можете дізнатися з цієї статті: 

Завантаження сторонніми додатками

Нерідко, коли продуктивність знижується через те, що крім гри, яку запустив користувач (скажімо), на ноутбуці запущені якісь сторонні “важкі” додатки. Нерідко, коли користувачі ловлять віруси-Майнер (що стали популярними останнім часом).

Для початку рекомендую відкрити диспетчер завдань (Поєднання Ctrl + Shift + Esc) і впорядкувати програми за і навантаженні на ПЦ. Нерідко, коли “незрозумілі” процеси навантажують систему (я вже не кажу про те, що іноді ЦП завантажений, а ніж – диспетчер може не показати …).

Диспетчер завдань

В допомогу!

Рекомендую ознайомитися зі статтею про те, за скільки може бути завантажений ЦП без видимої причини: 

Також не зайвим буде перевірити ПК повністю на віруси і шкідливі програми (зазначу, що одного класичного антивіруса недостатньо для цієї процедури). Про те, як це зробити, див. Цю статтю: 

Чи не оптимальні настройки відеодрайвера і графіки гри

Оскільки багато найчастіше незадоволені продуктивністю саме в іграх – виніс цю тему окремий підрозділ статті.

Більшість користувачі не вірять, що тільки за рахунок завдання налаштувань відеодрайвера і самої гри – можна істотно підвищити кількість FPS. Зазначу, що часом FPS збільшується на 100% і більше!

Перше, що порекомендую, це оптимізувати настройки відеодрайвера. Тобто виставити найбільшу продуктивність і відключити деякі “ефекти” (зробити це можна, якщо зайти в налаштування відеодрайвера, і активувати режим для досвідченого користувача).

Налаштування графіки Intel

У мене на блозі вже є 3 статті по налаштуванню відеокарт від Intel, AMD, nVidia. Щоб тут не повторюватися, привожу посилання:

Крім цього, зверніть увагу на налаштування графіки в самій грі. Особливу увагу на:

 1. дозвіл (чим вона вища, тим більше навантаження на відеокарту, при його зменшенні – збільшується кількість FPS);
 2. якість графіки;
 3. деталізація;
 4. ефекти і тіні (якщо є).

На що звернути увагу при налаштуванні графіки гри // на прикладі Civilization IV

В допомогу!

Чому гальмують гри (навіть на потужному комп’ютері)? Усуваємо лаги і гальма – 

Чи не оптимізована система

І ще не можу не відзначити в цій статті, що дещо збільшити швидкодію ноутбука можна за рахунок оптимізації Windows. Як правило, вона включає в себе кілька етапів:

 1. Відключення служб: частина з них багатьом просто не потрібна, а ресурси вони забирають;
 2. Чистка реєстру, видалення сміттєвих файлів (згодом у багатьох скупчуються десятки гігабайт сміттєвих файлів, позначаються на продуктивності);
 3. Дефрагментація диска (актуально для HDD, SSD дефрагментировать не потрібно);
 4. Налаштування автозавантаження Windows (не секрет, що під час встановлення нових програм – автозавантаження системи “розширюється”, причому, багатьом софтом з автозавантаження ви можете користуватися дуже рідко, а час він буде віднімати при кожному включенні ПК. Воно треба ?!);
 5. Оновлення старих драйверів;
 6. Включення швидкодії // в параметрах Windows
 7. Відключення індексації файлів на диску.
Ссылка на основную публикацию