Блокчейн – що це таке простими словами

Привіт друзі. Коли заходить розмова про криптовалюта, багато для стислості вживають слово «блокчейн». Блокчейн тут, блокчейн там. Кажуть, що зараз настала ера блокчейна. Деякі прогнозують революцію в фінансовій сфері в зв’язку з появою цифрових валют. Але, криптовалюта – це тільки одна сфера, де можна використовувати цю технологію. Блокчейн і цифрові валюти не одне і те ж. Читайте сьогодні:

Технологія блокчейн – тема сьогоднішньої статті. Адже важливий сам принцип, на якому побудована ця технологія. На її базі в різних варіаціях вже побудовані деякі сервіси, наприклад система «розумних контрактів», яка поки прив’язана тільки до криптовалюта. Але, вже є проекти зі створення сервісів аналогічних патентним бюро, реєстрів реєстрації договорів, систем оплати за послуги.

Тобто, це сфери, що охоплюють наше повсякденне життя. З урахуванням того, що наше життя сьогодні комп’ютеризована, не за горами той час, коли ці технології стануть такою ж буденністю, як мобільний телефон.

 Що таке блокчейн?

Блокчейн – це англійське слово складається з двох значень. У перекладі на російську «Блок» та «ланцюжок». Поява блокчейна – наслідок розвитку комп’ютерних та цифрових технологій. Спочатку з’явилися комп’ютерні мережі. Наприклад, Інтернет – це одна з різновидів такої мережі. Технологія блокчейн – це теж комп’ютерна мережа для обміну якоїсь інформацією із застосуванням технологій шифровки / розшифровки даних.

З’явилася вона на базі комп’ютерної мережі, що працює аналогічно мережі Торрент. У чому її особливість? Ця мережа не вимагає підключення до централізованого сервера. Кожен комп’ютер через Інтернет зв’язується з сусідом за допомогою певної програми абсолютно анонімно, аби була запущена ця програма на обох.

Так ми завантажуємо файли з торрент треккеров – ні з сервера, а з комп’ютерів користувачів безпосередньо, причому користувач про це не обов’язково знає. У 2009 була створена перша програма, що працює за такою мережі із застосуванням технології блокчейн.

Як аналогію уявімо собі довгу рядок з букв і цифр, до якої кожні 10 хвилин додається ще і ще символи. Виходить довгий ланцюжок символів, в якій наприклад, група з 10 символів – це окремий блок. Блок складений за певними і складним правилам шифрування. А кінцеве кількість блоків такого ланцюжка відомо заздалегідь.

Як працює блокчейн і чому він змінить наше життя?

Учасники мережі блокчейн – це комп’ютери, на яких встановлена ​​програма, що об’єднує ці комп’ютери в окрему мережу, що дозволяє «бачити» записи в усій нашій рядку. Кожен комп’ютер «дивиться» в свою базу даних, але разом все комп’ютери «бачать» одне і те ж. При кожному запуску програми відбувається синхронізація даних вашого комп’ютера, з сусідніми. Таким чином, стан бази на кожному комп’ютері оновлюється.

Програма ця привласнює адресу кожного комп’ютера -Учасник. А так же вміє слати повідомлення всім учасникам. У своїй роботі програма використовує електронний цифровий підпис, який зашифровує або розшифровує дані.

Уявімо собі мережу блокчейн з 10 комп’ютерів. З одного комп’ютера потрібно послати повідомлення на адресу іншого комп’ютера по мережі блокчейн. Привабливість у тому, що комп’ютерів нашої мережі невідомо, від кого кому повідомлення. Ця інформація зашифрована, видно лише електронно-цифровий підпис відправника і адресу одержувача.

Інформація про те, чи потрібно відправити повідомлення, надходить в нашу мережу всім учасникам. Тут і починається найцікавіше. Комп’ютери мережі можуть встановити тільки відповідність електронного підпису відправника – чи дійсно це він відправив повідомлення. Більше нічого не відомо. Ще відомий адресу одержувача – згенерувала за певним шифром набір символів. Якщо підпис відправника істинна, інші комп’ютери учасники мережі починають роботу – упаковують інформацію про повідомленні в блок.

Структура блоку-складний шифр, відповідний певним правилам. Для знаходження правильної структури блоку і розшифровки потрібні обчислювальні потужності інших комп’ютерів мережі. Спільна робота заодно виключає фальшиві інструкції. Нарешті, один з комп’ютерів першим знаходить правильну структуру блоку. Вона повинна відповідати правилам шифрування і адресою одержувача.

Після перевірки блок додається до інших блоків в нашу рядок в якості самої крайньої записи. У блоці міститься інформація про всіх попередніх операціях з повідомленням, і про те, що повідомлення тепер «належить» тільки комп’ютера-одержувача. А на комп’ютер, який першим знайшов правильну структуру блоку, від системи «приходить» інше повідомлення, яке тепер «належить» тільки йому.

Інформація про доданому блоці оновлюється на всіх комп’ютерах учасників мережі блокчейн. Якщо наше повідомлення буде передано наступному учаснику далі по мережі, то весь процес повторюється. Таким чином система розвивається. Одні учасники здійснюють операції, інші виробляють обчислення, для того щоб операція була здійснена.

Так народилася в 2009 році криптовалюта «біткойн». Кожна нова запис в базі – це монетка. Операції проведені в системі призводять до появи нових монеток. Насправді фізично ніяких повідомлень або монеток немає, а є записи в базі даних. Про криптовалюта докладно я писав в цій статті.

Сама технологія блокчейн цікава наступними моментами:

 1. безпеку зберігання і використання – всі учасники захищені від фальшивих транзакції системою шифрування;
 2. анонімність учасників – для участі в системі не потрібні персональні дані, потрібен лише комп’ютер з Інтернет;
 3. отсустствіе централізованої системи. Кожен комп’ютер мережі її рівноправний учасник. Теперь не потрібна реєстрація на серверах. База даних розподілена на всіх комп’ютерах мережі;
 4. швидкість здійснення операцій. Наприклад, при розрахунках в криптовалюта всі операції відбуваються мнгновено.
 5. Відсутність контролю за операціями і посередників. Всі операції в системі відбуваються безпосередньо між учасниками мережі блокчейн.
 6. Відкритість і достовірність. Можна відстежити весь ланцюжок записів з самого початку. Не можна шахрайським шляхом додати запис. Кожна запис зроблено в певний момент часу. Записану одного разу інформацію не можна підробити або змінити.
 7. Систему можна «вбити». База розподілена по комп’ютерам мережі, і поки «живий» хоч один комп’ютер, мережа буде синхронізуватися.

Сфери застосування блокчейн

Сьогодні блокчейн поки застосовується в основному для створення платіжних систем криптовалюта і розрахункових банківських систем, що підтримують її. Банкіри зрозуміли згодом, що краще змусити працювати цю технологію в своїх інтересах. Але, це тільки одна сторона нашого життя. З огляду на свою відкритість і достовірності ця система може бути використана при:

 • посвідчення особи. Якщо Ви пройшли реєстрацію в системі, Вам видаються електронні ключі, за допомогою яких система Вас «дізнається» і підтверджує Вашу особу;
 • реєстрації угод без посередників (нотаріусів, агентств тощо). Технологія блокчейн може зберігати будь-яку інформацію, включаючи комп’ютерні програми. Можна запустити цю програму, коли обидві сторони вводять свої ключі. З цього моменту договір вважається укладеним. Цю ж програму можна змусити виконуватися при виконанні строго визначених умов (ціною на нафту, прогнозу погоди, курсу валют). При виконанні цих умов контракти автоматично реєструються або розриваються. Відкриваються широкі можливості для швидких, автоматичних, Конфидициальность угод.
 • фіксації часу розміщення або подачі документів в державні або інші органи, фіксація подій;

 • підтвердженні прав на будь-яку власність, винаходи;
 • захист інтелектуальної власності від піратства. Можна задати дозволену кількість разів доступу до певної інформації з можливістю копіювання або без неї;
 • створення безпечного Інтернету із застосуванням цифрових сертифікатів, безпечний доступ до сайтів;
 •  створення системи розрахунків у банківській сфері, систем підвищеної захисту електронного документообігу, різного роду реєстрів документів.

Економіка блокчейн – що це?

Ажіотаж з цифровими валютами показує, наскільки зараз цікава тема блокчейна в світі. Світ розділився зараз на активних прихильників цієї технології і затятих супротивників. Технологія блокчейн зараз тільки розвивається. В силу своєї маловивченою у багатьох викликає вона викликає побоювання. У банківській сфері деяких країн криптовалюта вже зайняли свої ніші. Це при тому, що половина країн заборонила у себе до прийому будь-криптовалюта.

Ніякої центробанк не в змозі контролювати їх обіг, всі розрахунки в нинішніх системах анонімні. Це не може не турбувати державні органи, економістів, юристів і податкових інспекторів.

Один великий дослідницький центр (США) в січні 2016 опублікував доповідь, що закликає протистояти як криптовалюта, так і технологіям, за допомогою яких вони функціонують. Автори доповіді переконані, що інтерес населення до технологій типу блокчейн несе загрозу національній безпеці.

Але великі світові банківські структури з США (в числі яких Goldman Sachs, Barclays, Bank of Amerika, JP Morgan), ця доповідь не переконав. Понад сорок банків об’єдналися і вклали кошти в вивчення цієї технології. Кредитні організації розуміють, які сумні наслідки обіцяє відставання від новітніх технологій. У нас в Україні Герман Греф відкрито закликав державні влади не гальмувати процеси пов’язані з впровадженням і вивченням цих технологій.

В Україні зараз говорять про впровадження цифрової економіки. Можна припустити, що блокчейн і схожі технології так само стануть її частиною. На щастя чи на жаль, але від цієї проблеми вже не можна відмахнутися. Ігнорувати блокчейн вже не вийде. Раніше до біткоіни було скептично-іронічне ставлення.

Тепер в цю технологію світовими вкладені величезні гроші, вона розвивається. І Україна теж потрібно буде пристосовуватися до нового явленіюм і розробляти свої проекти і закони підтримують цю технологію.

Перспективи блокчейн технології в Україні, новини

В Україні застосування технологій на базі блокчейн не заборонено. У 2015 році в Україні створена неофіційна (але зате своя!) Цифрова валюта, «яку виготовляють» за цією технологією. Про цю валюті я вже писав тут. Кажуть ще про один проект – платіжна система qiwi готує до введення в обіг своєї криптовалюта – бітрубль. Але це ініціатива приватна, не державницька. Думки в Україні з приводу цифрових валют так само полярні. Але, з цифровою валюти все і почалося. Можна очікувати, що локомотивом в Україні з просування блокчейна буде банківський сектор а потім і державний.

У самій технології блокчейн закладені принципи конфедіциальності, глобальності, безпеки (з точки зору захисту інформації), прозорості. З появою криптовалюта банки зрозуміли, що потрібно терміново пристосовуватися до нових реалій. У нас в Україні питання цього так само приділяється увага у пресі, але офіційні кроки наш уряд поки робити не поспішає.

Спочатку повинні бути створені цифрові активи. Активами вважаються будь-які матеріальні та нематеріальні ресурси, які мають вартість і належать підприємству, фізичній особі (фірмі) або державі. Цифровими активами сьогодні можна вважати оцифровані (перекладені в комп’ютерну форму) дані, факти, події, будь-якого роду інформацію, що має грошову вартість.

Коли такі активи будуть створені, їх реєстрація, обіг може здійснюватися із застосуванням технології блокчейн. Державні органи так само можуть створювати свої цифрові інструменти для передачі наприклад, переліку державних послуг для використання в цифрові форми. На базі блокчейн можуть бути створені державні реєстри майна, прав, власності громадян, наявності робочих місць, механізму простежування товарів. З впровадженням таких технологій зміниться робота всіх державних реєстраційних органів.

Поява блокчейна на «цивільному» рівні потребують глибокої трансформації всього, що ми з Вами знаємо. Зміняться порядок декларування доходів, митного декларування. Технологія блокчейн змінить порядок сертифікації та ліцензування. Багато адміністративні процедури очікують зміни або відмова від них.

Експерти прогнозують появу блокчейна і на міжнародній арені, де формується новий порядок світоустрою, поступово, крок за кроком починає створюватися багатополярний світ. Блокчейн відкриває величезні можливості для наднаціональних інтеграційних утворень, таких як ЄАЕС, БРІКС, ШОС.

Захоплюючі перспективи. Але, пройде ще багато часу, перш ніж все це почне здійснюватися. Ще немає єдиної думки з блокчейну. Ще немає цифрових активів. Ще немає законів, які б регулювали всі ці процеси. Так що там говорить- ще й Інтернет не скрізь у нас є. І ще немає усвідомлення, як це все буде організовано і якими бідами загрожує в разі помилок і неправильного застосування.

Так що найближчим часом «форматування і« оцифровування »нам не загрожує. Революційна ситуація поки що не дозріла. Але, наш бронепоїзд стоїть на запасній колії. Проблема ця глобальна, як то доведеться нам до неї пристосовуватися. А на сьогодні все. Пишіть коментарі.

Ссылка на основную публикацию