Архів Інтернету що це і як ним користуватися (Wayback Machine)

З метою збереження інформації, що викладається в інтернет, було створено компанії Internet Archive в Сан-Франциско, яка веде свою діяльно і до цього дня. Всі дані з мережі збираються з 1996 року і зараз в архіві налічується понад 466 мільярдів сторінок. Ця цифра постійно росте, так як кожен день з’являються тисячі нових сторінок і сайтів.

Основна мета проекту

Метою проекту є збереження інформації, яка коли-небудь потрапляла в Інтернет. Крім звичайних веб-сторінок тут можна знайти: відео, аудіо, різний софт, текстові і графічно матеріали. Доступ до всього вмісту повністю вільний.

Починаючи з 1996 року архів регулярно поповнюється новими сторінками, плюс робиться кілька копій вже існуючих сторінок, які були оновлені. Тут можна подивитися, як виглядав той чи інший сайт день назад або 10 років тому.

Справлятися з таким обсягом інформації сервісу дозволяють спеціальні роботи (по суті міні-програми), регулярно скануючі інтернет (процес називається індексація). Однак варто розуміти, що роботи не здатні моніторити кожну сторінку в мережі постійно, тому подекуди можуть зустрічатися «прогалини». Найчастіше таке буває, коли при останньому відвідуванні робота сторінку недоступна, наприклад, при технічних роботах на сайті. У такому випадку інформація буде оновлена ​​тільки під час наступного сканування. Кожному сайту відводиться той чи інший пріоритет сканування, великі і / або перспективні ресурси скануються частіше, ніж їх скромніші аналоги.

Доступ до інформації, що зберігається в архівах, здійснюється за допомогою сервісу The Wayback Machine. Працює по аналогічно схемі з пошуковими системами – ви вводите назву цікавить ресурсу і дивіться варіанти, видані системою. Додатково тут можна налаштовувати певні фільтри, наприклад, дати, що показують стан сторінок на той чи інший період.

Читайте також: Як подивитися історію браузера Internet Explorer Перевірити швидкість Інтернету Ростелеком Російська пошукова система Супутник

В Архіві Інтернету можна простежити розвиток не тільки сайтів, що працюють на даний момент, але і ресурсів, які з яких-небудь причин вже перестали функціонувати або були приєднані до інших проектів.

Вся інформація може бути знайдена на сайті archive.org. Додатково всю інформацію можна поділяти на категорії.

Використання Інтернет-Архіву

Після переходу на сайт Архіву зверніть увагу пошуковий рядок, розташовану у верхній частині вкладки (вона називається «Wayback Machine»). З її допомогою можна знайти і простежити історію розвитку практично будь-якого сайту.

Після того, як ви вбили в пошук URL шуканого ресурсу, сервіс видасть на часовій шкалі копії його головних сторінок, які були зроблені за весь час існування проекту. Для того, щоб переглянути, як виглядав сайт в той чи інший час, виберіть потрібну дату. Не варто забувати, що «зліпки» сторінок робляться не кожен день, тому простежити розвиток ресурсу по днях, та й по місяцях буде проблематично. Дата, для якої вже зроблена копія, підсвічена кольором.

У деяких доменних імен може бути довга історія. Наприклад, спочатку це ім’я використовувало яке-небудь туристичне агентство, але з якоїсь причини воно закинуло свій сайт, а через кілька років це ж ім’я використовує який-небудь блог або сервіс.

Проект Internet Archive дуже важливий як в глобальному розумінні для збереження історії розвитку інтернету і веба, так і для веб-розробників і просто цікавих користувачів. Вебмайстрам цей сервіс дає можливість переглянути історію того доменного імені, яке буде використовуватися для майбутнього сайту.

Ссылка на основную публикацию