Апаратне прискорення Windows: включення, виключення, можливі помилки

Апаратне прискорення передбачає розподіл виконуваних комп’ютером специфічних завдань для зняття навантаження з центрального процесора. Яскравим прикладом є робота з 3D-графікою. Завдання, пов’язані з просторовою обробкою зображень, виконує графічний прискорювач, відомий користувачам як відеокарта. GPU спеціально адаптований для виконання операцій з «плаваючою точкою», які лежать в основі 3D-графіки. Аналогічні обчислення потрібні і при Майнінг. Саме тому для нього використовуються відеокарти, а не процесорні потужності.

Апаратне прискорення в Windows

Операційна система Windows найбільш пристосована для використання в ігрових конфігураціях і апаратне прискорення в ній включено за замовчуванням. У старих версіях ОС користувач мав можливості включати і вимикати його на свій розсуд. На скріншоті показано, як це опція виглядала в Windows XP.

Починаючи з Windows 7 така можливість недоступна. «Повезти» може тільки власникам старих відеокарт, ПО яких ще передбачає таку можливість. Переконатися підтримується або не підтримує драйвером графічного прискорювача ця функція можна, виконавши такі дії. Використовуємо наведену на скріншоті команду, щоб відкрити параметри екрану.

У вікні натискаємо на зазначену гіперпосилання.

Переходимо на вкладку «Діагностика». Область «Змінити параметри» знаходиться в неактивному стані. Це говорить нам про неможливість впливати на апаратне прискорення. В іншому випадку повинен бути присутнім «повзунок» регулятора, як в Windows XP.

У Windows 10 вкладка «Діагностика» з діалогового вікна властивостей виключена повністю.

Таким чином, Microsoft виключив присутню в ранніх версіях ОС можливість впливу користувача на роботу графічної підсистеми.

Стан апаратного прискорення

Перевірити стан, в якому знаходиться апаратне прискорення Windows на комп’ютері можна, використовуючи засіб діагностики DirectX. Щоб запустити його, введемо в текстове поле вікна «Виконати» команду «dxdiag».

На першій вкладці ми можемо подивитися використовувану версію ПО. Для Windows 7 це буде DirectX 11.

Windows 10 c актуальними оновленнями автоматично встановлює DirectX 12. У ранніх збірках цієї ОС використовувалася версія 11.3.

Переходимо на вкладку «Екран» і дивимося область «Можливості». Тут розташовані три основних параметри: DirectDraw, Direct3D і текстури AGP. У нормальному стані системи всі вони включені.

Ніяких перемикачів для ручного регулювання тут не передбачено. Windows за замовчуванням підтримує всі доступні види апаратного прискорення і не допускає їх відключення користувачем.

Відключення апаратного прискорення

Якщо з якоїсь причини вам все-таки потрібно домогтися відключення даної функції, можна скористатися комплектом DirectX SDK. Призначається він для розробників ПЗ, яким ця можливість потрібна в процесі тестування. Для скачування він доступний в центрі завантаження Microsoft. Системні вимоги припускають його використання в версіях Windows 7 і молодше, але працює SDK і в Windows 10.

Після установки користувач отримує цілий набір інструментів для роботи з API DirectX. Для того щоб відключити апаратне прискорення, нам буде потрібно тільки контрольна панель. Знайти її можна, скориставшись вбудованою службою пошуку ОС.

Вибираємо для роботи підходить за розрядності і запускаємо її. Переходимо на вкладку DirectDraw. Потрібний нам параметр узятий в рамку.

Як бачимо, за замовчуванням ця опція включена, що відповідає реальному стану справ в системі. Знімаємо галочку і застосовуємо зміни. Запустимо dxdiag і подивимося, що це нам дало.

Можливості DirectX стали недоступні. Щоб повернути систему до початкового стану, ставимо назад галочку в панелі розробника. Всі зміни виконуються без перезавантаження.

Помилки апаратного прискорення

Помилки апаратного прискорення умовно можна розділити на дві категорії. З першої стикаються геймери в Windows 7. Друга з’являється у користувачів віртуальної машини VirtualBox на Windows 10.

Помилка в іграх

Якщо ігровий додаток просить включити апаратне прискорення на «Віндовс» 7 це може говорити про некоректну установці драйверів. Ми вже знаємо, що дана функція включена в системі за замовчуванням і відключити її користувач за своїм бажанням не може. Запускаємо диспетчер пристроїв командою, показаної на скріншоті.

Розгортаємо гілку «Відеоадаптери». Викликаємо контекстне меню і переходимо до зазначеного пункту.

У властивостях відеокарти вибираємо вкладку «Драйвер». Використовуємо позначену кнопку для запуску автоматичного пошуку.

Якщо система вважає, що встановлене ПЗ оновлення не вимагає, можна відвідати сайт виробника устаткування. Оновлення драйверів випускаються регулярно, а система автопоиска в Windows 7 працює не зовсім коректно. Установка останньої версії повинна вирішити проблему.

Конфлікт віртуальних машин

Віртуальна машина VirtualBox кроссплатформенная, повністю безкоштовна, і при цьому володіє широкими можливостями. З її допомогою можна встановити практично будь-яку існую операційну систему в якості гостьової. У Windows 10 користувачі зіткнулися з наступною проблемою. При спробі установки деяких гостьових ОС з’являлася помилка: «апаратне прискорення (VT-x / AMD-V) недоступно в вашій системі». Сучасні материнські плати підтримують технології віртуалізації за замовчуванням. Якщо в UEFI не вносилися зміни, шукаємо проблему на стороні ПО. Перевіряємо стан власної віртуальної машини Microsoft. У Windows 10 вона поставляється як окремий компонент для редакцій Pro і Enterprise. Запускаємо меню управління програмами.

В області швидкого переходу вибираємо зазначену гіперпосилання.

Розгортаємо позначену на скріншоті гілку і перевіряємо щоб всі компоненти були відключені. Паралельна робота Hyper-V з VirtualBox неможлива. Windows 10 вважає необхідні ресурси задіяними і не бажає «ділитися» з іншими віртуальними машинами.

У самому VirtualBox настройки віртуалізації можна знайти за вказаними на скріншоті координатами. Вибираємо машину, яка не дозволяє встановити OC. Переходимо в розділі «Система» на вкладку «Прискорення». Перевіряємо стан апаратної віртуалізації, при необхідності включаючи її.

Виконаних маніпуляцій повинно бути достатньо для усунення з’явилася проблеми.

На закінчення

За допомогою наведених інструкцій ви зможете самостійно вирішити найбільш часто виникають питання, що стосуються роботи апаратного прискорення в ОС Windows, а при необхідності повністю його відключити.

Ссылка на основную публикацию