AHCI: як включити режим в Windows без переустановлення системи, що це за драйвер

режими SATA

Найчастіше питання, що виникає щодо цієї технології: «AHCI Mode Control – що це в Біосе?». Для відповіді слід трохи описати SATA. Це інтерфейс для підключення жорстких дисків, що прийшов на заміну застарілого PATA. Крім плюса в значному зменшенні з’єднувального кабелю, новинка була швидше і підтримувала сучасні технології. Для практичного використання нового функціоналу був потрібний вдосконалений контролер – їм і став AHCI. Спрощено можна сказати, що SATA = AHCI, а PATA = IDE.

Старий перевірений інтерфейс. Раніше, через нього підключалися жорсткі диски і оптичні дисководи. Сьогодні, з програмної точки зору, материнські плати тільки емулюють підтримку застарілого інтерфейсу – немає сенсу встановлювати настільки великий роз’єм для обладнання, яке не випускається років 10. З AHCI в Біосе ситуація більш очевидна – є релевантний роз’єм SATA на материнській платі, є повна програмна підтримка . Для IDE залишилася тільки програмна підтримка, та й то, її, найчастіше, потрібно включати окремо.

Відносно інтерфейсу важливі такі нюанси:

 • новий накопичувач може працювати в IDE режимі, але при цьому нівелюється більшість його швидкісних можливостей – вони стануть як в старому жорсткому диску;
 • старий PATA накопичувач, з допомогою перехідника, можна підключити до сучасного ПК – для таких випадків програмну підтримку IDE і не прибирають;
 • IDE-шлейфи вельми широкі і легко пошкоджуються – при підключенні старих накопичувачів переконайтеся хоча б в візуальної цілісності шлейфу.

Що такого особливого в AHCI? Розберемо по пунктах:

 1. Підтримує гарячу заміну накопичувача. Раніше, для IDE, при підключенні будь-якого жорсткого диска обов’язково потрібно було вимикати ПК, а зв’язка IDE + SATA дозволяє це робити без виключення.важливо: виконується для зовнішніх дисків, на яких не встановлена ​​ОС. Не можна просто так взяти і висмикнути працює диск зі встановленою ОС з материнської плати – загрожує ушкодженнями даних.
 2. Підтримується NCQ. Це для раціонального руху голівки, що зчитує з поверхні магнітних пластин всередині жорсткого диска. До NCQ головка використовувала покроковий алгоритм – надійшов запит X на читання даних в секторі A, миттєво рухаємося туди і виконуємо його. Чи не враховувалося, що через 3 мілісекунди після запиту X надходив запит Y, що вимагає записати дані в секторі B, який знаходився якраз по шляху руху головки до сектору А. NCQ «вчить» накопичувач діяти раціонально – виконувати операції в «розумної» послідовності.
 3. Збільшена швидкість передачі даних. Хоча сам режим прямо на це не впливає, але він побічно сприяє цьому за рахунок повної підтримки інтерфейсу SATA. Різниця з PATA в будь-якому випадку значна.

Щодо того AHCI або IDE що краще – нова технологія при будь-яких обставинах краще. IDE залишають виключно для сумісності, але його дні явно полічені.

Як перевірити чи включений режим AHCI?

Щоб дізнатися, дійте за алгоритмом:

 1. Відкрийте «Диспетчер завдань». Для цього затисніть комбінацію клавіш «Win + R», введіть в новому вікні запит «Mmc devmgmt.msc», запустіть натисканням на «Enter».
 2. Розкрийте рядок «Контролери IDE ATA / ATAPI». Якщо там присутній пристрій, в назві якого міститься AHCI, значить все включено.

Також можна перезавантажити ПК і увійти в БІОС. Пошукайте там рядок, яка називається «SATA Mode», «SATA Configuration» або щось в цьому роді. Якщо в ній вказано критерій AHCi – значить все включено.

Особливості активації режиму

Для цієї процедури характерні такі нюанси:

 • він задається і в материнській платі (через BIOS або UEFI), і в самій ОС;
 • при установці ОС в ній задається такий режим, який був заданий на материнке;
 • настройки режиму повинні збігатися і в ОС, і в BIOS.

При виборі в БІОС між «SATA Controller Mode AHCI» або «Compatible» виходити варто з того, запускається чи ОС при включеному режимі AHCI. Якщо так, то все добре. Якщо немає, то можна вибрати «Compatible», що включить емуляцію IDE. Windows, швидше за все, запуститься, але жорсткий диск буде працювати не з повним використанням свого потенціалу.

Активація режиму AHCI без перевстановлення Windows:

AHCI включити зовсім нескладно. Перевстановлення операційної системи не буде потрібно. Все виконується стандартними засобами. Сама процедура потрібна, якщо раніше використовувався IDE режим на SATA накопичувачі, а тепер його хочеться прискорити шляхом переходу на більш сучасний протокол. Розберемо різні способи, але всі вони працюють незалежно від типу операційної системи.

Windows Vista / 7

Розглянемо приклад з використанням реєстру:

 • тиснемо комбінацію «Win + R», у вікні вводимо «Regedit», підтверджуємо запуск натисканням на «Enter»;
 • в редакторі реєстру в лівій панелі слідуємо шляхом: «HKEY_LOCAL_MACHINE => SYSTEM => CurrentControlSet => Services => iaStorV »;
 • в правій панелі подвійний клік на «Start» і задаємо параметру значення 0;
 • переводимо погляд на ліву панель і знаходимо поруч рядок «IaStorAV», розкриваємо її і переходимо в гілку «StartOverride»;
 • в правій панелі подвійний клік на «0» і задаємо параметру значення 0;
 • повертаємося на ліву панель і слідуємо шляхом: «HKEY_LOCAL_MACHINE => SYSTEM => CurrentControlSet => Services => storahci »;
 • в правій панелі подвійний клік на «Start» і задаємо параметру значення 0;
 • на лівій панелі в рядку «Storahci» переходимо до підрозділу «StartOverride»;
 • в правій панелі подвійний клік на «0» і задаємо параметру значення 0;
 • збережіть всі зміни в реєстрі.

Після цього потрібно перевантажити ПК і перевірити, що в БІОС режим AHCI включений.

Windows 8

Розглянемо приклад від Intel (тільки для ПК з відповідним процесором!):

 • завантажуйте драйвер «F6flpy» і утиліту «SetupRST.exe» з сайту Інтел;
 • відкрийте “Диспетчер завдань”, перейдіть в властивості накопичувача, на якому встановлена ​​ОС;
 • тисніть на «Оновити драйвера» => «Пошук і установка драйверів вручну» і вибираєте папку, де розміщений драйвер «f6flpy»;
 • перевантажуєте систему, включаєте в БІОС AHCI;
 • при наступному запуску ОС встановлюєте утиліту «SetupRST.exe».

Windows 10

Як включити AHCI в Windows 10 покажемо на прикладі з використанням командного рядка:

 • переконайтеся, що в BIOS активний режим «Compatible» або «IDE»;
 • запустіть командний рядок – «Win + R» => команда «cmd» => «Enter»;
 • в чорне вікно введіть «Bcdedit / set {current} safeboot minimal» => «Enter»;
 • увійдіть або систему, в BIOS активуйте AHCI;
 • ОС запускається в захищеному режимі;
 • в командному рядку запустіть команду «Bcdedit / deletevalue {current} safeboot».

Після всього знову перевантаження і Windows буде працювати з повністю працюючим режимом.

Особливості режиму AHCI

Підсумуємо:

 1. Включати режим стоїть практично при будь-яких обставинах. Виняток становлять тільки ПК, яким більше 10 років.
 2. Налаштування контролера повинні бути активні і в ОС, в BIOS (UEFI).
 3. Intel RST Premium або AHCI що краще – некоректне порівняння з-за значно більш пізнього впровадження технології Інтел. Вона однозначно краще, але щодо підтримки обладнання не все райдужно – працює не скрізь, на відміну від AHCI.

Ссылка на основную публикацию