10 корисних системних інструментів, прихованих в Windows

До складу Windows входить велика кількість корисних системних інструментів, але багато приховані від очей простого користувача. Частина з них присутня в меню «Пуск», Інші можна запустити, знаючи правильне ім’я утиліти і команду виклику. Але, незалежно від способу запуску, інструменти допоможуть зробити все, починаючи від пошуку причин неполадок і перевірки продуктивності до підвищення рівня безпеки системи.

Діагностика проблем оперативної пам’яті комп’ютера

У складі операційної системи від Microsoft присутній інструмент, що дозволяє перевірити оперативну пам’ять ПК на наявність дефектів. Перевірка проводиться під час перезапуску системи утилітою, коли в оперативну пам’ять комп’ютера нічого не завантажується. Для початку роботи з інструментом потрібно ввести в поле пошуку назву «Засіб перевірки пам’яті Windows»І клацнути по знайденому відповідності.

монітор ресурсів

Використання ресурсів ПК різними додатками і службами допоможе відстежити інструмент під назвою «монітор ресурсів». Чотири графіка, розташовані в правій частині вікна дозволяють отримати загальне уявлення про використання ресурсів ПК (центрального процесора, жорсткого диска, оперативної пам’яті і мережеву активність), а детальний список в лівій покаже детальну інформацію споживання кожним процесом.

Монітор ресурсів надає набагато більш детальну статистику ресурсів, ніж диспетчер задач з якого його можна запустити, перейшовши на вкладку «продуктивність». Також утиліту легко знайти за назвою в пошуку Windows.

системний монітор

Додаток “системний монітор»Групує інформацію про продуктивність з багатьох джерел. Реєструє і зберігає дані про вплив всіляких системних змін і подій на рівень продуктивності ПК за певний відрізок часу. Це дозволяє користувачеві виявити і усунути джерело проблеми, негативно вплинула на швидкість роботи комп’ютера. Для запуску інструменту досить знайти його за назвою в пошуку Windows або за допомогою утиліти «виконати», Ввівши команду«perfmon».

Інструменти адміністрування та управління ПК

В папці “адміністрування»Панелі управління міститься утиліта«управління комп’ютером», Що дозволяє взаємодіяти з інструментами Консолі управління Microsoft (mmc), включаючи монітор продуктивності, за допомогою єдиного інтерфейсу.

Крім інших, «управління комп’ютером” включає в себе:

  • Планувальник завдань: утиліта, що дозволяє управляти системними завданнями на вашому ПК, налаштовувати їх і створювати нові.
  • Перегляд подій: відкриває доступ до журналів відбулися в системі подій (змін, помилок, збоїв) із застосуванням необхідних фільтрів.
  • Загальні папки: компонент, що відображає всі загальні ресурси ПК. Може стати в нагоді в разі потреби зміни прав доступу.
  • Диспетчер пристроїв: класична утиліта, що показує підключені пристрої з можливістю їх відключення, настройки, а також виявлення нових.
  • Управління дисками: вбудований менеджер розділів, що володіє функціоналом, достатнім для виконання основних операцій над ними.
  • Служби і додатки: інтерфейс, що дозволяє переглядати і управляти роботою фонових служб.

Всередині папки «адміністрування»Ви зможете знайти також і інші, не менш корисні утиліти і інструменти.

Інструмент розширеного управління призначеними для користувача акаунтами

До складу Windows включений прихований інструмент управління акаунтами користувачів комп’ютера, що надає доступ до додаткових параметрів і налаштувань облікових записів. Для його запуску скористайтеся утилітою «виконати», Ввівши і виконавши команду«netplwiz».

Вікно додатка містить кнопку переходу в оснастку «Локальні користувачі та групи», Проте вона доступна тільки в розширених редакціях операційної системи Microsoft.

Очистка диска

Інструмент очищення диска не зарито в надрах системи, але лише деякі користувачі вміють максимально використовувати його функціонал. Він сканує ваш комп’ютер на наявність файлів, видалення яких не зашкодить працездатності Windows. Сюди входять збережені веб-сторінки браузерів, копії ескізів зображень, файли, тимчасово створювані програмами в процесі роботи, вміст кошика та інше.

кнопка «Очистити системні файли»У вікні очищення диска дозволяє видалити копії пакетів драйверів встановлених пристроїв, дампи пам’яті, застарілі резервні копії ОС і непотрібні файли оновлень. Це зокрема дозволяє звільнити цінне дисковий простір системного носія.

Редактор локальної групової політики

Редактор локальної групової політики присутня у всіх редакціях Windows, крім «домашньої». З його допомогою фахівці адмініструють рівні доступу користувачів і комп’ютерів в мережі. Але в редакторі присутні настройки, які можуть стати в нагоді і звичайним користувачам. Наприклад, в Windows 10 за допомогою редактора локальної групової політики можна відредагувати екран входу в систему і відображається на ньому призначену для користувача інформацію.

Для запуску редактора скористайтеся командою «gpedit.msc», Введеної в поле«відкрити»Системної утиліти«виконати».

редактор реєстру

Незважаючи на широку популярність редактора реєстру, отримати доступ до утиліти все ще непросто – у неї до цих пір немає власного ярлика запуску в стартовому меню Windows. Тому єдиним способом викликати редактор реєстру є введення команди «regedit»У вікні утиліти, що викликається поєднанням клавіш«Windows + R».

Більшість змін, які користувач може внести в систему за допомогою редактора локальних групових політик можна зробити за допомогою редактора реєстру. Це стане в нагоді в разі використання «домашньої»Редакції операційної системи від Microsoft, де доступ до групових політикам неможливий. Наприклад, в обох утиліти можна відключити окремим користувачам можливість завершувати роботу Windows. До всього іншого реєстр містить ряд параметрів, відсутніх в редакторі групових політик.

Оскільки редактор реєстру є комплексною і складною утилітою, вносити зміни слід вкрай обережно і тільки в тому випадку, якщо ви впевнені в своїх діях. Інакше можна пошкодити компоненти операційної системи або зробити Windows повністю непрацездатною. Перед тим, як внести зміни до реєстру, на випадок непередбачених ситуацій, необхідно зробити його резервну копію. Також використовуйте перевірені джерела інформації щодо всіляких твиков реєстру.

конфігурація системи

Ще одна маловідома утиліта називається «конфігурація системи». У ранніх версіях Windows лише з її допомогою користувач міг відключити або включити автоматичне завантаження певних додатків одночасно з операційною системою. Зараз цей функціонал перебрався в диспетчер задач. Однак утиліта досі дозволяє управляти параметрами завантаження Windows і визначати черговість запуску операційних систем при наявності декількох, встановлених на одному ПК.

Запускається утиліта з вікна «виконати»За допомогою команди«msconfig».

Відомості про систему

інструмент «Відомості про систему»Дозволяє отримати вичерпну інформацію про комп’ютер, його компонентах, апаратних ресурсах і програмному середовищі. Тут можна дізнатися модель і виробника системної плати, графічного прискорювача, процесора, обсяг і тип пам’яті та інші корисні відомості.

Для запуску утиліти, досить ввести в пошук Windows її назву і вибрати серед запропонованих варіантів.

Набір вбудованих корисних утиліт дозволяє поліпшити досвід на будь-якому комп’ютері з Windows, розширюючи можливості кастомізації і управління операційною системою без установки додаткових програм.

Ссылка на основную публикацию