Введення в експлуатацію житлового будинку в 2017 році

SergienkoLawyers > Строительство  > Введення в експлуатацію житлового будинку в 2017 році

Введення в експлуатацію житлового будинку в 2017 році

Введення об’єкта в експлуатацію

Введення в експлуатацію розглядається як завершальний етап будівництва або реконструкції об’єкта. На цьому етапі забудовник повинен мати документ, що підтверджує відповідність об’єкта нормам і стандартам та дозволяє його експлуатацію.

Загальні принципи і алгоритм прийняття в експлуатацію затверджені в статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Закон передбачає два види документів, які підтверджують готовність об’єкта до експлуатації: — декларація про готовність об’єкта будівництва – для об’єктів малої забудови та 1-3 категорій складності. — сертифікат про прийняття в експлуатацію — для об’єктів 4 і 5 ступеня складності.

У першу чергу потрібно сказати про те, що без введення в експлуатацію самовільна експлуатація є незаконною. Тільки офіційний введення об’єкта в експлуатацію дозволяє:

 • оформити право власності на об’єкт.
 • оформити експлуатаційні дозволу санстанції і ветслужби — підключити об’єкт до ресурсами, необхідними для його функціонування (вода, газ, енергія). — і пр.

У разі неможливості завершення фасадних робіт і робіт з благоустрою внаслідок несприятливих погодних умов (тільки для 4 та 1 кварталів року) – об’єкт може бути введений в експлуатацію виключно під зобов’язання закінчення таких робіт у визначений термін. Зобов’язання відображається в декларації або в акті готовності об’єкта.

Введення в експлуатацію пускового комплексу (черга будівництва)

Введення об’єкта черзі може відбуватися по-об’єктивно, тобто незалежно від ступеня готовності всіх об’єктів черги. Однак, необхідно дотримати вимоги безпеки експлуатації. Однак дане правило не стосується введення в експлуатацію об’єктів побудованих за будівельним паспортом.

Введення в експлуатацію будинку, побудованого з залученням коштів юр і фізосіб

Зазначені об’єкти можуть вводитися без закінчення внутрішніх робіт. Перелік таких робіт затверджений Наказом Мінбуду № 2. Проте, якщо в таких будинках є житло побудоване за держкошти — введення будинку в експлуатацію може здійснюватися виключно при повному виконанні таких робіт у вказаних квартирах.

Введення в експлуатацію промислового об’єкта

Введення зазначеного об’єкта передують пусконалагоджувальні роботи, що підтверджується відповідним актом. Крім того, залежно від цільового призначення і виду об’єкта можуть знадобитися:

 •  дозвіл на початок експлуатації Держнагляду.
 • висновок санепідеміологічної експертизи
 • декларація про початок роботи МНС •
 • та ін.

Види документів про введення об’єкта в експлуатацію

Законодавство передбачає два види документів, що підтверджують введення в експлуатацію будівельних об’єктів:

 •  декларація про готовність об’єкта – для малої забудови та об’єктів 1-3 категорії складності.
 •  сертифікат про прийняття завершених будівництвом об’єктів 4 і 5 ступеня складності.

Технічна інвентаризація об’єкта

Хоча законодавство встановлює єдиним документом, який подається в ДАБІ при введенні в експлуатацію об’єктів є виключно бланк декларації або акт готовності, проте без технічного паспорта введення в експлуатацію неможливий. Отже, одним з проміжних етапів введення об’єкта в експлуатацію є технічна інвентаризація. Оформлення декларації про готовність об’єкта Реєстрацію декларації здійснює місцевий ДАБІ, який зобов’язаний протягом 10 робочих днів прийняти рішення. Про реєстрацію декларації свідчить внесення до єдиного реєстру або відповідна відмітка на другому екземплярі. Серед даних, необхідних для заповнення декларації (зразок декларації див. в Постанові КМУ № 461 готовності об’єкта можна виокремити наступну інформацію:

 • вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію;
 • кошторисна вартість будівництва;
 • заходи з охорони праці, забезпечення вибухобезпеки, пожежної безпеки, охорони навколишнього природного середовища і антисейсмічні заходи, передбачені проектом;
 • роботи з оздоблення фасадів та благоустрою території, строки виконання яких перенесені через несприятливі погодні умови і які будуть виконані;
 • основні показники: потужність, продуктивність, виробнича площа, протяжність, місткість, обсяг, пропускна спроможність, кількість робочих місць тощо;
 • місця для постійного та тимчасового зберігання автотранспортних засобів, їх характеристика;

Анулювання декларації про готовність об’єкта

Законодавець передбачив, що:

— у разі встановлення невідповідності даних, заявлених у зареєстрованій декларації та при цьому такі дані не є критеріями визначення об’єкта самовільно будівництвом – у такому разі декларант зобов’язаний внести зміни в декларацію

— в разі встановлення невідповідності даних, заявлених у зареєстрованій декларації та при цьому такі дані є критеріями визначення об’єкта самовільно будівництвом – відбувається анулювання декларації.

Порядок отримання сертифіката про прийняття завершених будівництвом об’єктів

Сертифікат про прийняття завершених будівництвом об’єктів IV і V ступеня складності видає Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБІ), в якій також одержують та дозволу на будівництво. Забудовнику необхідно надати в ДАБІ заяву на отримання сертифіката, а також акт готовності, який, насамперед, вказує те, що виконано всі роботи, наведені в проектній документації.

У заяві та акті готовності слід відобразити:

 •  основні показники будівництва;
 •  інформацію про головних учасників будівництва – про замовника, генерального підрядника, проектної організації, субпідрядниках;
 • дані дозвільної документації, в т. ч. дані будівельної ліцензії;
 •  дані проектної документації.

В акт готовності вносять свої підписи всі учасники будівництва, а також страховик об’єкта. В Постанові КМУ № 461 докладно описаний порядок прийняття закінчених будівництвом об’єктів в експлуатацію, представлені зразки заяви на отримання сертифіката акта готовності об’єкта. Дуже важливо відповідально підійти до перевірки відповідності об’єкта проектній документації, а також до заповнення акта готовності та складання заяви, оскільки в результаті допущення помилок можна отримати відмову у видачі сертифіката про прийняття об’єкта в експлуатацію. З документами забудовник може особисто звернутися в ДАБІ за місцезнаходженням об’єкта або надіслати рекомендованим листом з описом вкладення. Інспекція може призначати експертизи та проводити перевірку об’єкта з залученням незалежних експертних організацій, якщо це необхідно для прийняття рішення про введення в експлуатацію. Протягом 10 робочих днів з моменту отримання документів (заяви та акта готовності) інспекція ДЕРЖАРХБУДКОНТРОЛЮ зобов’язана прийняти рішення про видачу сертифіката.

Можливі причини відмови:

 • неповнота або некоректне оформлення документації, наданої забудовником;
 • наявність недостовірної інформації в документах;
 • невідповідність об’єкта державним нормам і стандартам або розробленої проектної документації.

Відмова також видається протягом 10 днів з моменту подачі заяви і обов’язково в письмовому вигляді. Після отримання відмови забудовник може усунути недоліки та знову подати документи на отримання сертифіката. Однак, якщо забудовник не згоден з рішенням ДАБІ, він може оскаржити його в судовому порядку. Що стосується вартості, то заява забудовники подають безкоштовно, а за видачу сертифіката плата стягується. У разі отримання відмови нічого платити не потрібно. Сертифікат на об’єкт IV ступеня складності оплачується в розмірі 4,6 мінімальних заробітних плат, а на об’єкт V ступеня складності – 5,2 мінімальних заробітних плат. При цьому при отриманні сертифіката необхідно пред’явити платіжне доручення або касовий документ, що підтверджує внесення оплати. Після отримання сертифіката про прийняття об’єкта в експлуатацію забудовник повинен надати його копію до органу місцевого самоврядування, а також повідомити про початок експлуатації об’єкта в органи пожежної та техногенної безпеки. Зробити це необхідно протягом 7 календарних днів з моменту отримання сертифіката.

No Comments

Leave a Comment