Дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки

SergienkoLawyers > Дозволи  > Дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки

Дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки

Навіщо потрібен дозвіл на початок виконання робіт підвищеної небезпеки?

Охорона праці – це система різноманітних заходів, метою яких є збереження життя, здоров’я і працездатності працівників підприємства під час виконання ними своїх службових обов’язків. Для цього проводитися багато заходів, які передбачені Законом України «Про охорону праці». Це і навчання співробітників, обов’язкове страхування та медичний огляд. Особливе місце займає організація безпечних умов робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів та обладнання, які можуть бути небезпечними. Тому для того, що б почати виконувати ці роботи необхідно попереднє погодження, яке відбувається наступними шляхами: — подання декларації відповідності матеріально-технічної бази — оформлення дозволу на початок робіт.

Порядок оформлення декларації

Згідно з Постановою КМУ N 1107 оформлення дозвільних документів для початку робіт підвищеної небезпеки шляхом подання декларації відповідності можливо в таких випадках:

1. перелік робіт: експлуатація, обслуговування, ремонт технологічного устатковання харчової, переробної, поліграфічної, легкої та текстильної промисловості. ремонтні, монтажні, будівельні та інші роботи, які виконуються на висоті понад 1,3 метра, крім робіт верхолазних та скелелазних, що виконуються на висоті 5 метрів і більше над поверхнею ґрунту, з перекриття або робочого настилу; робіт, що виконуються за допомогою підйомних і підвісних колисок; механічних підіймачів та будівельних підйомників. навчання з питань охорони праці працівників інших суб’єктів господарювання; дивіться повний перелік

2. машини, механізми, устатковання для буріння, ремонту свердловин на суходолі і в акваторії моря. для харчової, переробної, поліграфічної, легкої та текстильної промисловості. ковальсько-пресове обладнання до машин, механізмів і обладнання в категорії підвищеної небезпеки відносяться:

 • Устаткування для целюлозно-паперового виробництва, переробки пластмас, полімерних і гумових матеріалів;
 • Парові і водонагрівальні котли;
 • Вантажопідіймальні крани, ліфти, ескалатори, фунікулери, канатні дороги;
 • Атракціони підвищеної небезпеки

Перелік робіт підвищеної небезпеки

 • Збереження різноманітних ємностей із зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним газом, їх транспортування, наповнення та ремонт;
 • Земляні роботи, які проводяться на глибині понад 2 метри;
 • Роботи, які проводяться на висоті більше 5 метрів над поверхнею землі;
 • Будівництво, демонтаж і монтаж будинків, їх зміцнення і ремонт, електропрогрівання  бетону і розморожування ґрунту;
 • Зварювальні роботи;
 • Обстеження, ремонт та чищення димарів; дивитися повний перелік Зверніть увагу, що дозвіл знадобиться при продовженні ліцензії.

Хто отримує дозвіл на початок робіт?

Законодавство передбачає три види дозволів на початок робіт:

 1.  Дозвіл на початок робіт підвищеної небезпеки отримує роботодавець.
 2.  Дозвіл на використання устатковання підвищеної небезпеки – оформляє виробник або постачальник.
 3.  Дозвіл на експлуатацію устаткування оформляє роботодавець.

При цьому якщо постачальник вже отримав дозвіл на використання, то роботодавець може їх експлуатувати на підставі нотаріально засвідченої копії дозволу на використання, видане виробника/постачальника.

Експертиза охорони праці

Попереднім етапом оформлення дозволу на початок роботи є отримання висновків експертизи стану безпеки промислового виробництва підприємства і його спроможності забезпечувати додержання вимог законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при виконанні робіт та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, результати якої є підставою для видачі дозволу.

Експертизу проводить уповноважена експертна установа. Вартість експертизи залежить від декількох змінних:

• кількість заявлених працівників підприємства, які виконують роботи підвищеної небезпеки;

• кількість заявлених видів робіт підвищеної небезпеки згідно з переліком видів робіт підвищеної небезпеки; • кількість заявлених одиниць обладнання у відповідності з переліком машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.

Порядок отримання дозволу на початок робіт Дозвіл видається головним Держгірпромнагляду у виняткових випадках, зазначених у Постанові КМУ N 1107, у всіх інших випадках дозвіл на початок робіт видають місцеві тервідділення. Для повноти інформації слід зазначити, що законодавство наказує оформити дозвіл на небезпечні роботи не пізніше 5-ти днів до моменту початку будівельних робіт (включаючи такий етап як оформлення дозволу на порушення об’єктів благоустрою). Для цього роботодавцю необхідно подати особисто або надіслати рекомендованим листом з описом його вмісту, такі документи:

 • Заяву за формою, яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2005 року No 1176;
 • Для того, що б одержати дозвіл на виконання особливо небезпечних робіт слід докласти висновки експертизи про те, що їх умови не суперечать принципам охорони праці;
 • Для того, що б стати власником дозволу на експлуатацію машин і обладнання, які належать до категорії небезпечних, слід додати висновки експертизи про дотримання усіх законодавчих норм під час їх роботи;
 • Для отримання дозволу на застосування машин і механізмів підвищеної небезпеки слід докласти висновки експертизи про те, що вони відповідають вимогам закону про охорону праці.

Після подачі документів потрібно почекати 10 робочих днів. Протягом цього строку має бути прийняте рішення про видачу дозволу, або відмову. Якщо через 10 днів не буде отримано рішення органів державної влади, замовник може приступати до виконання робіт підвищеної небезпеки та використовувати необхідне устаткування. Дозвіл на виконання небезпечних робіт дійсно на всій території України протягом 5 років. Якщо не було ніяких порушень, то після закінчення терміну дії дозволу його можна продовжити ще на 5 років. Для цього необхідно подати відповідну заяву до установи, яка його видала. Дозвіл на використання машин, механізмів і устаткування є безстроковим. Порядок анулювання дозволу Дозвіл може бути анульовано з кількох причин:

 • Особиста ініціатива роботодавця;
 • Припинення існування підприємства в результаті її ліквідації, злиття, поділу. Те ж саме стосується фізичної особи-підприємця;
 • Виявлення в документах, який подав роботодавець недостовірних даних, щодо виконання робіт підвищеної небезпеки або експлуатації устаткування підвищеної небезпеки;
 • Неодноразове порушення законодавчих норм під час виконання робіт, або експлуатації устаткування підвищеної небезпеки;
 • Виникнення аварії, пожежі, вибуху внаслідок порушення законодавства про охорону праці, правил експлуатації устаткування;

Створення перешкод перед органами державної влади за час проведення перевірки виконання робіт або використання обладнання. За 5 днів до дати анулювання дозволу роботодавець повинен отримати лист з повідомленням. Регулярно всі дані щодо дозволів, які втратили свою законну силу, публікуються в ЗМІ.

Нормативні матеріали:

 • Закон України «Про охорону праці»
 • Постанова КМУ No 1107
 • Постанова КМУ No 1251

No Comments

Leave a Comment